Perşembe, Mart 23, 2023

DOĞRU SAAT BAKIMI VE KULLANIMI HAKKINDA TAVSİYELER

Sahip olduğunuz kol saatleri hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır. Sabahları uyandığınızda ilk hamlede gece kolunuzdan çıkarıp yatağınızın başucuna koyduğunuz kol saatinizi, her gün aynı özenle tekrar kolumuza takıyoruz. Peki, hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan kol saatleri için yapacağımız özel bakım nasıl olmalıdır? Bunu çok defa düşünmüş ve kol saatinize bakım alışkanlığı kazandırmak istemiş olabilirsiniz. Saat bakımı konusundaki uygulamalarınızın ise hangi derecede başarılı olduğu konusunda aklınız karışık olabilir. Bu yazımızda vereceğimiz ufak tavsiyeler sayesinde kol saati bakımı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Sahip olduğunuz saati daha uzun süre kullanmak veya kalitesini korumak için belli periyodlarda bakım yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi vereceğimiz tavsiyelerle siz de yapabilir veya saatçinize bu konuda güvenebilirsiniz.  Ancak önemli bir diğer nokta ise bakım öncesinde saatinizi doğru ve titiz bir şekilde kullanmaktır.  Özel bir saati günlük yaşamınızda gerekli özeni göstererek kullanamazsanız yapacağınız bakımın da bir anlamı kalmayacaktır. Bu durumda saatiniz dayanıklılık özelliğini kaybederek çabuk aşınabilir ve yapacağınız bakımlar anlamsız kalabilir.  Yapacağınız bakım özellikle saat kasasında yoğunlaşacağı için öncelikle saat kasanızı dışarıdan gelecek olan etkilere karşı korumanız gerekmektedir. Saatinize dışarıdan gelecek olan hasarlar daha sonrasında onarım işlemlerinde başarısız sonuçlar elde etmenize neden olacaktır. Mekanik saatlere, mutlaka düzenli aralıklarla bakım yapılması gerekir. Saatinize hasar verecek bir diğer dış etken ise nem ve toz zerrecikleridir. Tozlanma saatinizdeki mekanik aksamın sürtünmesini arttırmaktadır. Saatinize yapacağınız düzenli bakım işlemi ile tozlanmayı engelleyerek mekanizmanın sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

Saatinizin alacağı herhangi bir darbede oluşabilecek çatlak ve kırıkların çok kısa bir sürede değiştirilmesi gerekmektedir.  Oluşan çatlak hasarları saatinizin çok kolay bir şekilde tozlanmasına neden olur.

Saatlerinizin pillerini mümkün olduğunca tamamen bitmeden değiştirmeye özen göstermeniz saatinizin kullanma süresini arttıracaktır.  Biten piller saatinizde aşınma ve akmaya neden olabilir. Bu nedenle saat pili ömrünün takibini iyi yapmalısınız.

Pillerinizi mümkün olduğunca, muhtemel bitim tarihi yaklaşınca, yani tamamen bitmeden değiştirin. Saatin içinde bırakılmış bitik piller, zamanla aşınmalara ve akmalara neden olabilir. Ekstra özellik kullanımı ise saatinizin pil ömrünü kısaltabilir.

Saatlerinizi Zararlı Kimyasallardan Uzak Tutun

Önemli olan bir diğer nokta ise saatlerinizi kimyasal maddelerin temasından korumanızdır. Temizleme işleminde ise sadece su ve yumuşak bez ile özel bir bakım sağlamalısınız. Bu konularda gösterdiğiniz hassasiyet ile saatlerinizin kullanım ömrü uzamaktadır.

Saatlerinize yapacağınız özel bakım siz ne kadar özen gösterseniz de yeterli olmayabilir. Asıl önemli olan konu ise yapacağınız saat seçimidir. Dayanıklı ve gösterişli bir saati kolunuzda taşımanız için satın alma sürecinde doğru bir karar vermelisiniz. Türkiye’de dayanıklılığı ile bilinen Bernhard H. Mayer saatleri ince bir güzelliğe sahip olma özelliği ile isteklerinizi karşılamaktadır. Yalnızca QNET aracılığı ile sahip olacağınız Bernhard M. Mayer saatlerine www.qnet.com.tr adresini ziyaret ederek sahip olabilirsiniz. Bir saatte aradığınız her özelliği size bir arada sunan Bernhard H. Mayer saatleri, uzun süre sağlamlığı ile kolunuzda size eşlik eder.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz