Salı, Mart 21, 2023

CİLDİNİZİ SOĞUK HAVADAN KORUMANIN 10 YOLU

Kış aylarında soğuk hava koşulları cildimizi yoğun etki altına almaktadır. Soğuk havaya karşı vücudumuz, kan dolaşımını azaltarak vücut ısısını korumaya çalışır. Bu da; ter ve yağ bezlerinin daha yavaş çalışmasına neden olur ve cilt yağ kaybeder. Kan dolaşımı yavaşladığı için aynı zamanda, cildin gereksinim duyduğu besleyici ve antioksidan maddelerin alınması zorlaşır.

Soğuk havalar, cildin nem kaybetmesine neden olurken, cildin esnekliğini de azaltır. Esnekliğini kaybeden bir cilt çatlamalara ve pullanmaya maruz kalır. Kış aylarında tüm bu olumsuzluklara maruz kalmamak için mutlaka besleyici değeri yüksek cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Peki bu olumsuzlukların önüne geçmek için nasıl bir yol izlenmelidir?

  • Kullandığınız yüz ve vücut kremleri besleyici ve yağlı içerikte olmalıdır.
  • Cilt tipinize uygun nemlendiriciler, her banyodan sonra ve her gün sabah ve akşam olmak üzere uygulanmalıdır.
  • Alkol içerikli cilt ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  • Yağlı ciltler kış aylarında soğuklara karşı daha dirençlidir. Yağlı cilde sahip olanlar cilt tipine uygun, nem dengesini sağlayıcı türde nemlendirici tercih etmelidirler.
  • Soğuğa karşı direncini kaybetmiş ve pullanan ciltler için mutlaka haftada bir peeling uygulanmalı, zengin içerikli bir gece kremi kullanmalıdır.
  • Her mevsimde dikkat edilmesi gerektiği gibi kış aylarında da beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin besinler aracılığıyla alınmasına özen gösterilmelidir.
  • Kuru cilt yapısına sahip kişilerde kırışıklık ve cilt deformasyonu daha erken yaşlarda görülmektedir. Bu cilt yapısına sahip kişiler için kış ayları bu olumsuz durumların hızlanmasına neden olmaktadır. Bu kişilerin mutlaka anti-aging özellikte ve besleyici kremler kullanması gerekmektedir.
  • Kış aylarında sabah ve akşam düzenli olarak yapılan cilt temizliğinde, önce sıcağa yakın ılık su kullanılmalı, cildi durularken ise soğuğa yakın bir suyla durulama yaparak kan dolaşımının hareketlenmesi sağlanmalıdır. Kan dolaşımının artması, cildin yağ ve ter bezlerinin çalışmasını sağlayarak cilt yüzeyini yumuşatır.
  • Kış aylarının en büyük rahatsızlıklarından biri de dudak çatlamalarıdır. Dudaklarınızı gece kremle nemlendirirerek çatlamaların önüne geçebilirsiniz.
  • Kış aylarında ihmal edilen önemli bir nokta su içmektir. Cildin nemini kaybetmemesi için mutlaka bol su içilmelidir.

 

Diğer yazılarımız için: CİLT TİPİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ?

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz