Salı, Haziran 6, 2023

6 MADDEDE DİŞ FIRÇASI SEÇME

Diş sağlığımızı korumak için diş fırçasının ne kadar önemli olduğu konusunda hepimizin az ya da çok mutlaka bilgisi var. Hepimiz günde en az iki kere dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini biliyoruz ancak, her diş fırçası ve diş macunuyla ağız sağlığını tam olarak koruyabilmek mümkün değil. Diş sağlığımızı tam olarak koruyabilmek için dikkat etmemiz gereken çok önemli detaylar bulunmaktadır. Gelin bu detayları birlikte irdeleyelim:

  • Kış aylarının etkisini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde, diş fırçamızı seçerken ilk dikkat etmemiz gereken konu; diş hassasiyetimize göre bir fırça belirlemek olmalıdır. Aşırı sert ya da çok yumuşak bir fırça seçimi özellikle bu dönemde doğru bir tercih olmayacaktır. Diş fırçası, diş minelerine ve diş yapısına zarar vermeyecek şekilde seçilmelidir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu; dişlerinizi çok sert fırçalamamanızdır. Dişlerinizi sert bir şekilde fırçalamanız diş fırçası ne kadar güvenli olursa olsun dişlerinize ve diş etlerinize zarar verecektir. Sert kıllı olan fırçalar diş minesine ve diş etlerine zarar vererek çürük oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle yumuşaklığına ek olarak, diş minesinin çizilmemesi için keskin uçlu kıllardan çok, uçları yuvarlak kesilmiş kılları olan fırçaları tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Kış aylarında diş fırçası kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu, grip gibi soğuk algınlığına bağlı bulaşıcı hastalıklardan sonra mutlaka diş fırçasının değiştirilmesidir.
  • Diş fırçanızı kapalı bir kutu içerisinde muhafaza ediyorsanız, kutunun mutlaka kuru olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Nemli ortamlar diş fırçasında bakteri oluşumuna sebep olur ve bu da diş sağlığı için ciddi tehlike oluşturmaktadır. Aynı şekilde diş fırçalandıktan sonra bakteri oluşumunun önüne geçmek için fırçanın iyi durulanması gerekmektedir.
  • Diş fırçasının boyutuna karar verirken, fırçanın ağzınızın her noktasına ulaşabilmesine dikkat etmeniz gerekir. Ağız yapısı dar kişiler büyük fırçalar tercih etmemelidir.
  • Diş fırçanızı mutlaka belirli aralıklarla, ortalama 3-4 aylık periyodlarda değiştirmeniz gerekmektedir.
  • Fazla macun kullanımı veya hatalı diş fırçalamak, hem diş eti çekilmesine neden olabilir; hem de diş eti çekilmesi sonucu yumuşak kök yüzeyinin açığa çıkmasıyla hissedilen ağrıya sebep olur. Diş sağlığımızı korurken, fırçamıza gösterdiğimiz hassasiyeti diş macunumuza da göstermeliyiz. Mineral tuzları içeren ve hassas dişe yalnız uygulama kolaylığı sunan hassasiyet giderici diş macunları tercih edilmelidir.

Diğer yazılarımız için: CİLDİNİZİ SOĞUK HAVADAN KORUMANIN 10 YOLU

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz