Perşembe, Mart 23, 2023

6 MADDEDE YAŞLANMAYI ERTELEYİN

Tüm kadınların aynaya baktığında en son görmek istediği şey, yaşlanma belirtileridir. Hayatın yoğun temposunda yaşanan stres, iş hayatının getirdiği gerginlik, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşantı ve daha birçok sebep yaşlanma belirtilerinin erken ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra, sigara içmek ve alkol kullanımı gibi zararlı alışkanlıklar da yaşlanma belirtilerini tetiklemektedir.

Yaşlanmanın doğal belirtisi olan kırışık oluşumunu hızlandıran alışkanlıklar sadece bunlarla sınırlı değildir. Gündelik hayatta gözden kaçırdığımız, önemsemediğimiz birçok davranış ve alışkanlık kırışıklık oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır.

1- Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin.

Uzmanlar tarafından yapılan tüm araştırmalar göstermektedir ki; sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları yaşlanma belirtilerini ertelemektedir. Cildin daha sağlıklı ve genç görünümü için dikkat edilmesi gereken şeylerin başında, meyve ve sebze tüketimi gelir. Özellikle vücudun şeker ihtiyacı, meyve gibi doğal besinler aracılığıyla alınmalıdır. Beslenme alışkanlıklarının cilt tipine göre belirlenmesi de cildin korunmasına yardımcı olur. Örneğin; yağlı cilt tipine sahip kişilerin yağlı etten ve kızartma türü yemeklerden kesinlikle uzak durması gerekir.  Hem vücut hem de cilt sağlığı için günde en az iki litre su tüketilmelidir.

2- Sigarayı bırakın!

Sigara kullanan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda gözle görülen en belirgin detay, cilt yapılarının bozulması ve erken yaşlanma belirtileridir. Sigaranın  vücuda verdiği tüm zararlar göz önüne alındığında, sağlıklı bir yaşam için uzak durulması gereken alışkanlıkların başında gelmektedir.

3- Alkolden uzak durun!

Alkol kullanımı, vücudun oksijen taşımasına yardımcı olan besin öğelerinin eksikliğine ve cildin susuz kalmasına neden olur. Hepsinden önemlisi, cildin yenilenmesi için ihtiyaç duyduğu A vitamini seviyesini azaltır.

“A vitamini cilt için neden önemli”

A vitamini, cildin destek dokusu olan kollojen üretimi için çok önemlidir. Kollejen, cildin dolgun ve genç görünmesini sağlar. Kollejen miktarı azalan bir cilt elastikiyetini kaybeder ve yaşlanma süresi hızlanır.

4- Makyajınızı temizlemeyi ihmal etmeyin.

Tüm gün yüzünüzde sabit duran makyaj ürünleri, gözeneklerinizin tıkanmasına neden olmaktadır. Makyajdan arındırılmayan bir cilt kırışıklıkların habercisidir. Bu sebeple uyumadan önce mutlaka cildinize uygun bir temizleyici kullanılmalı ve uygun bir nemlendirici ile cilt nemlendirilmelidir.

5- Mimik kullanmamaya özen gösterin.

Günlük hayatta çok da önemsemediğimiz mimik kullanımı, mimik çizgilerinin belirginleşmesine neden olarak cildin yaşlı görünmesine sebep olur. Mimik kullanımının önüne geçmek çok kolay olmayacaktır. Mimik çizgilerinin belirginleşmemesi için en azından düzenli olarak yüz egzersizleri yapılmalıdır.

6-Güneşten korunun.

Güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumak için mutlaka en az +15 SPF güneş koruyucu özelliğe sahip ürünler kullanılmalıdır.

Diğer yazılarımız için: SARIŞINLAR İÇİN 7 ADIMDA DOĞRU MAKYAJ

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz