Salı, Mart 28, 2023

MEVSİM GEÇİŞLERİNE DİKKAT!

Kış bitti diye sevinip, bahara hazırlanırken mevsim geçişlerinde yaşanan sıkıntılar ne yazık ki bahar keyfimize gölge düşürüyor. Özellikle de baharın ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde; enerji düşüklüğü, mutsuzluk, konsantrasyon bozukluğu, depresyon hissi, iştahsızlık ya da aşırı yeme isteği gibi birçok belirti baş gösteriyor.

Bahar ayları hepimizin aklında kış aylarına nazaran daha enerjik, pozitif ve eğlenceli zamanları anımsatsa da vücudumuzdaki etkisi bazı sebeplerden dolayı beklenildiği gibi olmuyor. Sabahları uyanmak, yataktan kalkmak her zamankinden daha da zor bir hal alıyor. Bu ve bunun gibi mevsim geçişlerinin yarattığı olumsuz durumlara neden olan birçok etken bulunuyor. Bunlardan bazıları çevresel etkenlerken, bazıları ise metabolizmamıza dayalı sebeplerden oluşuyor.

Mevsim geçişlerinin olumsuz etkilerine neden olan etkenleri kısaca sıralamak gerekirse;

– Bahar aylarında havada artan elektrik yükü, pozitif ve negatif iyonların artması insan biyoritminde olumlu ya da olumsuz etkiler yaratıyor.

– Bahar aylarında vücudumuzun daha aktif olmasını sağlayan hormonlar salgılanmaktadır. Ancak ortada vitamin eksikliği ve beslenme bozukluğu varsa vücut bu hormonlara uyum sağlayamaz ve yorgunluk hissi artar.

– Bahar yorgunluğuna sebep olan bir diğer önemli etken hava kirliliğidir.

Bahar aylarında saydığımız sebeplerle yoğun olarak hissedilen bitkinlik, halsizlik, keyifsizlik, kuvvetsizlik gibi durumların önüne geçmek için;

-Yatak odanızı mutlaka havalandırmalı ve sağlıklı bir uyku için hazır hale getirmelisiniz. Günde en az 7-8 saat uyumalısınız.

-Spor yapmayı asla ihmal etmemeli, günde en az 30 dakika yürüyüş yapmalısınız. Her mevsimde olduğu gibi bu geçiş sürecinde de bol su içmeye özen göstermelisiniz.

-Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olacak antioksidan vitamin ve mineral ağırlıklı beslenmelisiniz. Antioksidan vitaminler; A, C, E vitaminleri, antioksidan mineraller ise; selenyum ve çinkodur.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Koruma Kalkanınız “VITANEW”

QNET’in Vitanew serisi, mevsim geçişlerinde yaşanan birçok olumsuz durumun üstesinden gelmenizde size yardımcı olacaktır. Vitanew, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olan içerikler ve kalp, böbrek, karaciğer yetmezliği gibi çok yaygın görülen sağlık sorunlarını pozitif yönde etkileyen mineraller içeriyor. Ayrıca stres dayanıklılığını ve enerji seviyesini arttıran, dikkat bozukluklarını gideren, beyin ve hafızayı güçlendiren mineraller içeren multivitamin takviyesi de sağlayan QNET Vitanew serisi, yaşam kalitesini artırarak bahar geçişlerini de en az zararla atlatmanıza yardımcı oluyor.

Diğer yazılarımız için: SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI SU TÜKETİN

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz