Salı, Mart 21, 2023

TATİL PLANLARINIZ HAZIR MI?

Yoğun geçen kış mevsiminin ardından, heyecanla beklediğimiz yaz için şimdiden tatil planları yapmaya başladık. Peki bir tatilden beklentileriniz nelerdir? Sakin bir sahil kasabasında huzur bulmak mı yoksa ülkenin en eğlenceli tatil noktalarından birinde eğlenceye doymak mı?
Ülkemizin en önemli tatil noktalarından Bodrum ve Fethiye’nin mutlaka görmeniz gereken tarihi, kültürel ve sosyal noktalarını sizler için derledik.

Tatil sizin için eğlence ifade ediyor ise; eğlencenin değişmez adresi Bodrum;

“Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin.
Sanma ki geldiğin gibi gideceksin.
Senden öncekiler de böyleydiler.
Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler.”
demiş ünlü Halikarnas balıkçısı, yazar ve şair Cevat Şakir Kabaağaçlı.

Bodrum, ünlü gece hayatı ve eşsiz koylarıyla yıllardır ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden biri oldu. Gece ve gündüz farklı eğlence alternatifleri sunan yüzlerce mekan, mavinin her tonunu bulabileceğiniz onlarca koy. Eğer tatilde eğlenceye doymak ve bütün stresinizi atmak istiyorsanız Bodrum sizin için biçilmiş kaftan.

İşte size Bodrum’a gitmişken görmeniz gerektiğini düşündüğümüz birkaç yer önerisi;

Antik Tiyatro: Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde yer almaktadır. 13.000 kişilik tiyatronun yapılan kazılardan sahne bölümü ortaya çıkarılmış ve oturma yerleri restore edilmiştir.

Bodrum Kalesi (Saint Petrum): M.S. 15. yy.da Rodos Şövalyeleri tarafından St. Peter adına 99 yılda inşa edilmiştir. Halikarnassos’un ilk kurulduğu noktada Zephyrion adası üzerine kurulmuştur. Kale’nin yapımı sırasında Mausolos Anıt Mezarının taşları ve rölyefleri kale duvarlarında kullanılmıştır.

Eğlence Yerleri
Bodrum, Ege kıyıları içinde renkli yaşamı ile tanınmış en önemli ilçemizdir. Günün her saatinde değişen canlılığı ve renkliliğin yanı sıra, eğlence dolu gece hayatı da Bodrum’un ana karakteridir. İskele Meydanından başlayıp Kumbahçe Mahallesi’nin sonuna kadar devam eden Cumhuriyet Caddesi’nde yaz geceleri adım başı rastlanan meyhaneler, diskolar, tavernalar ve barlar her yaştan insanın eğlenmesine olanak tanıyor. Bodrum gecelerinin gizemli koyuluğu içinde, eski çağlardan kalmış bir tılsım gibi parıldayan kalenin manzarası, Bodrum akşamlarına ayrı bir güzellik katıyor. Cumhuriyet Caddesi’ndeki barların yanı sıra Banka Sokak ve iç limanda da pek çok eğlence yeri bulunmaktadır. Bodrum’a gelmişken ünlü Bodrum evlerini, Zeki Müren’in yıllarca yaşadığı ve sonra Mehmetçik Vakfı’na bağışlanan ünlü evini ve eşsiz plaj ve koylarını görmeden dönmeyin.
Unutmayın, Bodrum’a bir kez geldikten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Tatil dendiğinden huzurdan yana iseniz; huzurun başkenti Fethiye;
Eğer sakin ve huzurlu bir tatil geçirmeyi düşünüyorsanız, gitmeniz gereken ilk yer Fethiye.
Fethiye, kültürel zenginliği, doğal güzellikleri ve coğrafyası ile önemli turizm merkezlerimizin başında gelir. Fethiye’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri sizler için hazırladık.

Ölüdeniz: “Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen Ölüdeniz, 3 km’lik bir kumsala sahiptir. Ölüdeniz’de, açık ve koyu mavinin, açık ve koyu yeşil ile iç içe girdiği bir renk armonisi içinde yüzmenin doyumsuz mutluluğunu mutlaka yaşamalısınız.

Kelebekler Vadisi: Ölüdeniz’den 5-7 km. uzaklıkta, etrafı ortalama 350 m. yükseklikte dağlarla çevrili bu ilginç kanyon, adını Temmuz-Eylül ayları arasında görülen “JarseyTiger” adlı kelebeklerden almıştır. Yaz kış akan küçük şelale, geniş kumsal, tertemiz deniz, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük yeryüzü cenneti olarak adlandırılan ve dünya gezginlerinin buluşma yeri olan bu koya ulaşım, Ölüdeniz’den teknelerle sağlanmaktadır.

Yamaç Paraşütü: Fethiye’de 1975 metre yükseklikteki Babadağı doruklarından gerçekleştirilen yamaç paraşütüne ilgi, tüm dünyada bir çığ gibi büyümektedir. Termik noktalarının zengin ve yaygın olması, atlayıştan sonra, daha da yükselerek deniz üzerinde uçabilme özelliği, çevredeki bitki örtüsünün zenginliği, doyumsuz güzellikteki Ölüdeniz manzarası, denize sıfır inen tatlı bir eğim ve daha pek çok nedenle Babadağ, rakipsiz bir yamaç paraşütü merkezi konumundadır.

Diving (Dalış): Fethiye’de çok sayıda dalış okulu ve kulübü tarafından dalış turları düzenlenmektedir.

Rafting: Eşen çayı ve Dalaman Çaylarında rafting ve kano hizmeti verilmektedir.

Ve son olarak Fethiye’ye gitmişken;
Ölü Denizi görmeden,
Kelebekler Vadisi’ne gitmeden,
Göcek’de balık yemeden,
Kayaköy’ ü görmeden,
Fethiye’de üretilen Üç Telli , Sipsi ve Kabak Kemanı almadan,
Yöresel çalgıların, dansçıların katıldığı Türk gecelerini izlemeden,
Yaylada kıl çadırda kalmadan,
Dönmeyin.

QNET Türkiye’nin Fethiye ve Bodrum’daki tatil seçeneklerini ise aşağıdaki linkten görebilirsiniz.
http://www.qnet.com.tr/tr/products/holidays/q-breaks/#1/

Hepinize şimdiden iyi tatiller..

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz