Pazartesi, Haziran 5, 2023

QNET DİYETİSYENİ IŞIN SAYIN’DAN SİGARA BIRAKMANIN İPUÇLARI

QNET’in Uzman Diyetisyeni Işın Sayın; sağlığınız için 3 hafta sabredin, sigara bir alışkanlıktır; alışkanlığınızı değiştirmek için yeni alışkanlıklar edinin diyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 1 milyar 100 milyon insan sigara içiyor. Yılda 6 milyon insan da tütün tüketimi nedeniyle hayatını kaybediyor. QNET’in Uzman Diyetisyeni Işın Sayın, sigaranın beynin sürekli tekrarlanan bir alışkanlığı olduğunu belirterek insan hayatına mal olan alışkanlığı terk etmek ve sağlık için sabretmek gerektiğini ifade ediyor.

Sigarayı bırakın; kahveyi, çayı terk etmeyin!

Sayın, “Sigara ile birlikte en çok tüketilenler çay ya da kahvedir. İnsanlar sigarayı bırakırken akıllarına sigarayı getirdiği için çay ya da kahve içmeyi bırakıyor. Aslında bu süreçte çay ya da kahve içmeyi kesmenizi önermiyorum. Özellikle kahve için, ancak sigarayı içmeyin. Bu durum her tekrarda zihninizi eğitir. Beyninize şunu demiş olursunuz; kahve ile sigara artık bir kombin değil. Buna alışacağım. Yeni prensibim bu demiş oluyorsunuz. Aksi halde bir süre sonra kahve içmeye karar verdiğinizde beyniniz size kahvenin sigarayla içilmesi gerektiği şeklindeki sağlıksız kodlamayı hatırlatacaktır. Ve belki de yıllar sonra birlikte giden kahve-sigara ikilisi, yine birlikte gelecektir” dedi.

2.5 litre su için, suyunuzu lezzetli hale getirin…

Sayın, sigara alışkanlığından kurtulmak için düzenli egzersizlerin de iyi geleceğini belirterek şunları söylüyor: “2 saat açık temiz havada yürüyüş ciğerleri tazeleyecektir. Stresi azaltıp, iyi enerji sağlayacaktır. Sigaranın vücutta yarattığı olumsuz etkiyi silmek için günde 2.5-3 Litre suyu içmek çok önemli. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız, tadını sevebileceğiniz, keyifle içebileceğiniz bir su bitki karışımı yapabilirsiniz. İçme suyunuza limon, zencefil, nane konulabilir. Sigara içmek istedikçe başka şeyler için, yani önce ikame yoluna gidin. İlave olarak canınız sigara içmek istediğinde ince dilimlenmiş havuçları, şekersiz bitki çayı eşliğinde yiyebilirsiniz. Hem elinizi de oyalamış olursunuz”

Patlıcandan uzak durun!

Sigarayı bırakırken bol bol A, C, E vitaminleri alınması gerektiğini vurgulayan QNET’in Uzman Diyetisyeni Işın Sayın, ev yapımı ya da organik salça, havuç, kereviz, limon, kivi, ayva, çiğ zeytinyağı, yağlı yüzey balıklarını düzenli olarak tüketmenin önemli olduğunu işaret etti. Sayın’ın son uyarısı da; sevilen bir yiyecek olan patlıcana! Önemsenecek kayda değer dozda nikotinin sadece patlıcan da bulunduğunu belirten Işın Sayın; vücuda giren nikotini azaltmaya çalışırken, patlıcandan uzak durulması gerektiğini ekledi.

QNET’in Uzman Diyetisyeni Işın Sayın’ın bu tavsiyeleri basında da geniş yer buldu. Bu haberlerin bir kısmını aşağıda bulabilirsiniz!

Diğer Yazılarımız İçin: Kurban Bayramında Nasıl Beslenmeliyiz?

 

Bursa İnegöl Yıldırım SİGARA BIRAKMANIN İPUÇLARI 12.02.2018Deha 20 SİGARAYI BIRAKMANIN YOLLARI NELERDİR 10.02.2018

Diyarbakır Özgür Haber SİGARA BIRAKMANIN İPUÇLARI 10.02.2018

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz