Salı, Mart 21, 2023

Kaçınılması Gereken 5 Hata

İtibarınız iş başarınız için kritik önem taşır. Bir girişimci ve kendi işinizin patronu veya bir şirketin çalışanı olmanızın bir önemi yoktur. Bir network marketing uzmanı olduğunuzda itibarınızı korumak daha da hassas bir durum olmaktadır.

Warren Buffet’ın ünlü lafında olduğu gibi: “İtibarı oluşturmak 20 yıl, mahvetmek 5 dakika sürer. Bunu düşündüğünüzde, işleri farklı şekilde yaparsınız.”

Güvenilirliğinizi ortadan kaldıran en yaygın hatalar aslında kolayca önlenebilir.

Hata # 1 — Geç Kalmak

Dakiklik önemlidir. İster yüz yüze görüşme ister telefonla görüşme olsun, bunu zamanında yapmak büyük bir fark yaratır. Geç kaldığınızda, görüşme sırasında karşınızdaki kişilerde negatif bir intiba uyandırırsınız. Görüşmeye güçlü bir konumdan başlamak yerine, mazeretlerle başlamış olursunuz.

Bazen, beklenmedik durumlar karşımıza çıkar ve geç kalmak kaçınılmaz hale gelir. Bu tür durumlar istisnadır. Fakat alışkanlık haline geldiklerinde, bir sorununuz var demektir.

Hata # 2 — Fazla Uzlaşma ve Yeterince Sunamama

Bir zaman belirlemeden veya bunu kabul etmeden önce dikkatlice düşünün. Onayladığınızda, yerine getirdiğinizden emin olun. Belirli bir zamana kadar bir şey göndereceğinizi söyleyip bunu gerçekleştiremediğinizde, güvenilir olamayacağınızı ispatlıyorsunuz demektir.

Tutamayacağınızı bildiğiniz sözler vermeyin. Hiçbir şey güvenilirliğinizi, sözünü tutamamaktan daha çok zedeleyemez.

Network Marketing sektöründe bu çok önemlidir. Şirketiniz tarafından desteklenmeyen iddialarda bulunmayın. Satış yapma isteğinizle makul olmayan veya temelden yoksun menfaatler hakkında iddialarda bulunmayın. Bu, iş yapmak için sorumsuz bir yöntemdir ve yalnızca kişisel itibarınızı mahvetmekle kalmaz aynı zamanda doğrudan temsil ettiğiniz şirketi de etkiler.

Hata # 3 — Aşırı duygusal tepkiler

Her şey her zaman planınıza göre gitmez. Zorluk ve başarısızlık yolculuğun bir parçasıdır. Bir durumun kriz haline gelip gelmeyeceğini belirleyecek olan şey sizin vereceğiniz tepkidir. Bir durumu rasyonel ve mantıksal olarak sabırla ele almak yerine duygusal tepki verdiğinizde, iş köprülerinizi yakma riskine sahip olursunuz.

Duygularınızı, kalbinizi, ruhunuzu ve enerjinizi masaya koyun, ancak bunu dengeli bir şekilde aşırı tepki vermeden yapın.

Deli fişek olarak etiketlendikten sonra, bu itibarın geri alınması zordur ve potansiyel müşterilerinizi caydırır. Kim sinirli bir tip ile çalışmak ister ki?

Hata # 4 — Dedikodu yapmak

İnsanlar hakkında arkalarından konuştuğunuzda, konuştuğunuz kişi “ben etrafta yokken benim hakkında ne diyor acaba?” diye düşünebilir.

Başkaları hakkında konuşurken seçtiğiniz sözcükleri göz önünde bulundurun. Kendi itibarınızı ve insanların sizinle iş yapmak hakkındaki fikirlerini tamamen sabote edebilirsiniz.

Hata # 5 — Kötü sosyal medya davranışları

Neredeyse tanıdığınız herkes muhtemelen bugün sosyal medyada aktif. Sosyal medya, hem iş hem de kişisel ağlar için önemli bir iletişim aracı haline geldi. Sosyal medya hesaplarınızda neyi nasıl ifade ettiğiniz, sizin hakkınızda büyük ipuçları verir. Telefonlar ve tabletler üzerinden sürekli takip ettikleri dijital dünyada insanlar, çevrimiçi yaptığınız şeyleri izler ve sizin hakkınızda bir görüş oluştururlar.

Bir network marketing uzmanı olarak, çoğunlukla sosyal çevreniz ve iş çevreleriniz arasındaki çizgiler bulanık olabilir. Otomatik olarak bir ileti göndermeden önce durup düşünmenizi gerektiren çok şey var – “Bir sonraki müşterim, benimle iş yapmak isteyip istemediğine karar vermek üzere sosyal medya hesabımı kontrol ederse göreceği şeyin bu olmasını ister miyim?”

Yaşamınızda ters giden her küçük şey için hayal kırıklığınızı sosyal medyada paylaşmaktan kaçının. Kendinize sormanız gerekiyor – Bu bana destek mi yoksa köstek mi oluyor?

İtibarınız karakterinizin bir yansımasıdır. Yukarıdaki bu beş başlık, yansıttığınız görüntüyü tanımlayan temel özelliklerdir. Düşündüğünüzde bunların hiçbiri çok karmaşık değil. Sağduyu, temel insan nezaketi ve görgü kurallarını içerir. Bu kadar basit!

Diğer Yazılarımız İçin: Hayır Lafından Bıktınız mı? 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz