Salı, Mart 21, 2023

İFTARİYE TABAĞINDAKİLERDEN KURTULUN!

Ramazan ayında tutulan oruçla birlikte beslenme düzeni tamamen değişiyor. Normalde günlük hayatımızda 3-4 öğün olan beslenme programı 2’ye düşüyor. Üstelik öğün araları çok yakınken aç kalma süreleri ise daha uzun. Aynı zamanda ramazan ayı yaz dönemine denk geldiği için vücut ciddi oranda su kaybı da yaşamaktadır. QNET Uzman Diyetisyeni Işın Sayın ramazan döneminde beslenme konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini hatırlatıyor.

Ramazan’da iftar ve sahurda az yemek yiyenlerin kilo kaybettiğini, çok yemek yiyenlerin ise kilo aldığına dikkat çeken QNET Uzman Diyetisyeni Işın Sayın; “İftariye tabağındaki fazla yiyeceklerden uzak durulmalı. Sadece hurma ya da zeytin yeterli. Yemeğe başlamadan önce mutlaka birkaç kaşık bile olsa çorba tüketilmeli. Ramazan boyunca kilo almak istemeyenler ise bir avuç içi kadar pideden çok yemesin” diyor.

Uzun süreli açlıkta metabolizma hızının düştüğünü hatırlatan Sayın; “Hamur işi, pirinçli yemekler, patates ve makarna aynı besin grubunda yer almaktadır. Tabağınızı oluştururken bu gruptaki yemeklerden sadece bir tanesini tercih edin. Asıl almamız gereken besinler ise ana yemek, yoğurt, salata ve sudur. Sahurda da iftarda da probiyotik yoğurt tüketmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bağırsak fonksiyonları için önemli olan salata, sebze, bakliyata mutlaka yer verin” dedi.

Bu üçlüye dikkat: Çay, kahve ve maydanoz!

Ramazanda iftardan sahura kısıtlı zaman aralığında su tüketiminin sıklıkla ihmal edildiğini söyleyen Sayın; “Çay, kahve ve maydanoz idrar sökücüdür, vücudu daha da susuz bırakır. Türk milleti olarak çaya düşkünlüğümüz bir gerçek. Fakat çayımızı en azından açık ve az sayıda tüketmeye özen göstermeliyiz. Bunun yanı sıra kahve uyumanızı engelleyebilir, tansiyonunuzu da yükseltebilir. Bu sebeple kahve tüketimini de minimuma indirmeliyiz” dedi.

Ramazanda da en az 2 litre su içilmeli!

Ter bezleri, idrar yolları, akciğerler ve bağırsaklar yoluyla yaklaşık günde 2 litre su kaybettiğimizi hatırlatan QNET Uzman Diyetisyeni Işın Sayın; “Yaz aylarında terleme ile birlikte bu kayıp daha da artıyor. Oruç tutarken de vücutta sıvı kaybı artar ve eksilen vücut suyunun yerine konulması gerekir. İftarla sahur arasında 2 lt su tükettiğinize emin olun” dedi.

Musluk suyu arıtılarak kullanılmalı!

QNET Uzman Diyetisyeni Işın Sayın; “Gıda Teknolojileri Dergisi’nde yayınlanan Gıdalardaki Ağır Metal Kontaminasyonları: Bulaşma Kaynakları, Sağlık Riskleri ve Ulusal/Uluslararası Standartlar” tezinde ve birçok araştırmada da belirtildiği gibi eski binalarda kullanılan musluk sularının paslı borulardan geçmesi, enfeksiyon, bağışıklık sorunları, alzheimer, parkinson gibi çeşitli nörolojik hastalıklara neden olabileceğini aktardı. Sayın; “Paslanan borularla birlikte zararlı bakteriler içme suyuyla birlikte, yemek yapımında ve diş fırçalama ile vücuda girdiğini unutmamak gerekir. QNET, doğal kaynakları korumak ve arıtılmış, temiz suyu insanlarla buluşturmak için geliştirdiği HomePure Nova’yı denemenizi tavsiye ederim” dedi.

Diğer Yazılarımız İçin: Ramazan İçin Uzmanından Beslenme Önerileri 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz