Salı, Haziran 6, 2023

Network Marketing Nedir?

Beş insana network marketing’in ne olduğunu sorsanız farklı cevaplar alırsınız.

Kimisi piramit yapı der, diğerleri finansal özgürlük olduğuna yemin ederler. Kitapları satış rekoru kıran yazar Robert Kiyosaki (Zengin Baba, Yoksul Baba) bu işi “21. Yüzyılın işi” olarak betimler.

Neden bu kadar değişik bakış açıları olduğunu gördükten sonra Doğrudan Satış Derneği’nin detaylı incelemelerine bakabiliriz.

Network marketing— Bu kelime bazen Doğrudan satışı tanımlamak için kullanılır. Bir Doğrudan satış firmasında satış modelleri ve ödeme planı üzerine kuruludur. Her bir terimi daha iyi tanımlamak için “Doğrudan satış” satış modelini temsil ederken, pazarlama da ödeme planlarını temsil eder.

Doğrudan Satış— Doğrudan satış, ürün ve hizmetlerin kişiden kişiye, belirlenmiş perakende lokasyonlarından farklı olarak satışı ile gerçekleşmektedir. Kimi zaman danışman, distributor diye de anılan bağımsız temsilciler tarafından satış gerçekleşir.

Çok Katmanlı Pazarlama (MLM)— MLM, temsilcilerine satışı oranında ödeme yapan sistemdir. Temsilciler takımlarını satış yapmaları için motive eder.

Bekleyin… Peki, farklar nedir?

  • Doğrudan satış, dağıtım çeşitidir.
  • MLM Doğrudan satış içerisindeki ödeme planını temsil eder.
  • Network marketing, hem satış modelleri hem de ödeme planı için sıklıkla kullanılır.

Senaryo Örneği

Melike, X şirketinde bağımsız temsilci. Melike, Ozan’a aracı kurum olmadan satış yaparsa buna Doğrudan satış denir.

Ozan X şirketinde Melike’nin takımında olmaya karar verir. Melike hem kendi satışıyla hem de Ozan’a da içinde olduğu takımını motive ederek kazanç sağlar.

5 sene sonra, Ozan, komşusu Yelda’yı takımına alır. Ozan da Melike gibi hem kendi satışından hem de takımını motive ederek kazanç sağlar.

Ödeme planı çok katmanlı pazarlama için sık sık kullanılır.

X Şirketi’nin ürün ve servisleri Melike, Ozan ve Yelda gibi satış temsilcisi networkerlar tarafından tanıtılır. İşte bu aşama network marketing olarak adlandırılır.

Diğer Yazılarımız İçin: Girişimcilere 5 Tavsiye

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz