Salı, Haziran 6, 2023

Kendinizi Korona Virüsünden Korumanın 9 Basit Yolu

Gereksiz panikten kaçınmanıza yardımcı olmak için, kendinizi korona virüsünden korumanın 9 basit ve pratik yolunu bu yazıda listeledik. Bir küresel salgın hastalık (pandemi) olasılığı korkutucu gibi görünse de, güvende kalmanıza yardımcı olacak ipuçlarının listesini hazırladık.

Korona Virüsü Nedir?

İnsan korona virüslerine, soğuk algınlığında rastlanabilir. Korona virüs’ün daha önceki türleri ise dünya için yeni değil, SARS bunun en yaygın örneğidir. Bununla birlikte, 2019 Novel Korona Virüsü ise henüz bilmediğimiz yeni bir solunum virüsüdür. İlk kez bilim adamları tarafından Çin’in Wuhan şehrinde tanımlanan virüsün, insanlara yayılmadan önce hayvanlar arasında dolaşabileceğinden şüpheleniliyor.

Kendinizi virüs hakkında eğitmenizi öneririz, böylece medya ve sosyal medyanın yanıltıcı haberlerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Virüs Nasıl Yayılır?

Bilim adamları hala virüsün yayıldığı kesin yolları araştırırken, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda üretilen solunum damlacıkları yoluyla kişiden kişiye yayılabileceği konusunda hemfikirler. Üzerinde virüs bulunan yüzeylere dokunarak da virüsün bulaşabileceği yönünde geniş bir bilimsel anlayış da vardır.

UYARI: Ateş, öksürük, nefes darlığı yaşıyorsanız ve 2019-Korona Virüsü olan bir kişiyle temas kurduğunuzdan şüpheleniyorsanız, lütfen hemen bir doktora görünün.

Kendinizi Korona Virüsünden Nasıl Korursunuz?

ABD Hastalık Kontrol Merkezi ve Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre, kendinizi ve ailenizi mümkün olan en iyi şekilde korumak için yapabileceğiniz basit ve pratik şeyler var:

Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Her yemekten sonra ve özellikle kirli bir yüzeye dokunduysanız,ellerinizi yıkamak için Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği yöntemi uygulayın. Temiz akan suya ve antibakteriyel sabuna erişiminiz yoksa, kendinizi bir el dezenfektanı ile donatın.

corona virus

Hapşırırken Dikkatli Olun

Hapşırmanız gerektiğinde, bir mendile hapşırmanız ve daha sonra mendili hijyenik bir şekilde atmanız gerekiyor. Yanınızda mendil yoksa, elinize hapşırın ve elinizi bol su ile yıkayarak dezenfekte edin. Virüse yakalanmayı ve başkalarına bulaştırmayı önlemeye yardımcı cerrahi maskeler satın alın.

Bağışıklığınızı Arttırın

Hastalıktan korunmak, tedaviden her zaman daha iyidir. Mesela, her gün QNET’in Qafé ürününü içtiğinizden emin olun. Yeşil kahvede bulunan klorojenik asit çok güçlü bir antioksidan olup, bağışıklık sisteminizi destekler. Sebze-meyve yemeyi ve bol su içmeyi unutmayın.

Başlıksız 1

Bol Bol Su İçin

Bol miktarda temiz su için ve özellikle virüsün yayılması son buluna kadar çiğ et yemeyin. Su ve sıvı alımını artırmak virüsleri uzak tutabilir. Kuru boğazlar, virüslerin saldırmasını kolaylaştırır. HomePure Nova arıtma cihazından çıkan Pi-suyu, hem temiz hem de insan vücuduna çok faydalıdır. Bu yüzden bol bol Pi-suyu içiniz.

qnet blog

Tüm Yüzeyleri Temizleyin

Ellerinizi günde birkaç kez tamamen temizlemenin yanı sıra, günlük yaşamınızda temas ettiğiniz tüm yüzeylerin temizlenmesine özen gösterin. Örneğin: dijital yüzeyler (akıllı telefonlar ve tabletler vb.) ve cildinizin temas edebileceği tüm yüzeyler (kapı kolları, masalar ve sandalye kolları vb.) gibi.

Gıda Güvenliğinin Uygulanması

Farklı yiyecekler için farklı bıçak ve doğrama tahtaları kullanın. Pişmiş yiyecekleri,çiğ yiyecek bulunan bir yüzeye koymayın. Çiğ ve pişmiş yiyecekler arasında ellerinizi yıkadığınızdan mutlaka emin olun. Pişirdiğiniz veya sipariş ettiğiniz yiyeceklerin iyi pişirildiğinden ve hijyenik bir standartta olduğundan emin olun.

Kendinizi İzole Ediniz

Son zamanlarda, Çin’de veya etkilenen bölgelerden herhangi birinden Wuhan’a gittiyseniz, 14 gün boyunca kendinizi karantinaya alın. Son üç hafta içinde Wuhan’dan döndüyseniz, içeride kalın ve grip olmanız durumunda olduğu gibi diğer insanlarla temastan kaçının.

Panik Yapmayın

Kendinizi korona virüsünden korumak için etkilenen bölgelere seyahat etmekten kaçının. Wuhan veya etkilenen bölgelerden herhangi birine gitmediyseniz, virüse yakalanmanız pek olası değildir. Bu yüzden korkmayın ve paniğe kapılmayın, sadece ihtiyacınız olan sterilize edici ürünler satın alın.

Burada, korona virüsünden etkilenen ülkelerin,ABD Hastalık Kontrol Merkezi tarafından güncellenmiş bir listesi bulunmaktadır. Yer işareti koyun ve tatilinizi planlamadan önce mutlaka bir bakın. 

Nazik Olun

Böyle bir kriz, insanlığımızı göstermek için harika bir fırsat. Birbirinize karşı nazik olun ve soğuk algınlığı olan insanlara karşı yargılayıcı eylemlerden kaçının.

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz