Salı, Haziran 6, 2023

Doğrudan Satış Konusunda Chief Pathman’dan Hayat Dersleri

Toplumun A’dan Z’ye her kesimini etkileyen Covid-19, Doğrudan Satış sektörünü de pas geçmedi. Bu dönemde, Doğrudan Satış konusunda tavsiye almak isteyenler için sevgili Chief Pathman en doğru isimlerden biri.

Chief Pathman, belirsizliğin sürdüğü günlerde ihtiyaç duyulan tavsiyeleri her Pazar, İnstagram’dan canlı olarak paylaşıyor. İlham verici bu yayınlarda, ‘Covid-19 sürecinde Doğrudan Satış’ konusunda ipuçları veriyor. Bu ipuçlarını uygulamak için verilen bazı önemli görevler de Chief Pathman’ın mizah anlayışı ile tamamlanıyor.

Chief Pathman’ın, Covid-19 döneminde doğrudan satış, ekip oluşturma, hedeflere ulaşma ve daha nicesi ile ilgili verdiği bu eğlenceli ve pratik dersleri kaçırdıysanız üzülmeyin. Paylaştığı ipuçlarının tamamı burada!

Belirsizliğin Yeni Konfor Alanı Olmasına İzin Vermeyin!

Hepimiz içinde bulunduğumuz olağanüstü süreçle bir şekilde mücadele etmeye devam ediyoruz. Artık hep birlikte bu mücadelenin sona ermesini umuyoruz. Yaşadığımız bu zaman zarfının “yeni hayat tarzımız” olması hiç de güç değil. Tam da bu noktada Chief Pathman ufak bir hatırlatma yapıyor ve yeni bir şeyin üstesinden gelmek için olayın başlangıcındaki heyecanı sürdürmeyi tavsiye ediyor.

Doğrudan Satış Konusunda Chief Pathman’dan Hayat Dersleri blog post

Yeni durumlara uyum sağlamak, bunlarla birlikte yaşamayı öğrenmek önemli bir şey olsa da ipleri elimizden bırakmamakta fayda var. Yeniliğin konfor alanımız olmasına izin vermemeliyiz. Tam aksine kendimize meydan okumalıyız. Pathman’ın “Tutkunuzda, bağlılığınızda ve görevlerinizde hiçbir şey değişmemelidir.” tavsiyesine kulak vermeliyiz.

Doğrudan Satış’ta Doğru Tutumlar Geliştirmek 

İçinde olduğumuz dönemi tatil veya mola olarak nitelendirenlerin aksine Chief Pathman, Doğrudan Satış’ta gelişmek için en doğru zamanın şimdi olduğunu düşünüyor. Doğrudan Satış’ın bizim geçim kaynağımız olduğunu ve bu süre zarfında işimizi ileriye taşımamak için hiçbir mazeretimiz olmadığını hatırlatarak, bu süreçte bilinçli kararlar almaya özen göstermemiz gerektiğini vurguluyor.

Doğrudan Satış Konusunda Tavsiyeler

Rehavete Kapılma! 

Yukarıda da aktardığımız gibi bu bir tatil ya da mola değil. Tatil ya da mola anlayışı rehavete kapılmamıza neden olur. Bu zaman, rehavete kapılmak, büyük kararlar vermek ve ne olacağını görmek için hiç de uygun değil. Bu yönde geliştirilen davranışlar, var olan potansiyelimizi kaçırmamıza sebep olur. Chief, bu tür davranış geliştiren insanlara ‘floaters’ yani ‘aylak’ diyor. Bizleri de bu zihniyet karşısında uyarıyor. Böyle bir davranış geliştirmemek için zor da olsa engellememiz gerektiğinin altını çiziyor. Kendisinin bu yeni gerçeği kucakladığını ve hedeflerine ulaşmak için hayatın normale dönmesini beklemediğini de belirtiyor. 

Gerçeği Kucakla

Yeni normalimiz olan pandemi durumunu kabullendiğini belirten Chief Pathman, işlerimizin beklediğimiz gibi normale dönmemesi ya da sosyal izolasyon durumunun uzun sürmesi fikrine de hazırlanmamız gerektiğini söylüyor. Bizi de bu gerçeği benimseyip işlerimize kaldığımız yerden devam etmemiz konusunda uyarıyor. Çünkü her koşulda işletmenin devam etmesi, ekip içi iletişimin sürmesi ve satışların devam etmesi gerekiyor. Chief Pathman’a göre, satış noktaları artmalı ve komisyonlar yükselmeli. En önemlisi de hiçbir şey yavaşlamamalı.

Kuruluşunuzu Denetleyin

Denetim yapmak başarıya giden yolda önemli bir adımdır. Sanılanın aksine, kuruluşumuzun durumunu değerlendirmek aslında şu an bulunulan durumu değerlendirmektir. Değerlendirme sonucu elde ettiğimiz bilgileri analiz ederek hedefe doğru giden yolda hangi adımları atacağımızı görebiliriz. Bu da maksimum başarıya ulaşmak anlamına gelir. Chief, daha azına razı olmamamız konusunda uyarırken denetim hakkında bilgi veriyor.

Chief Pathman’ın belirttiğine göre, denetimde ilk adım, kendimizi kontrol etmek ve iyi olup olmadığımızı görmektir. Ne olursa olsun bunu yapmaya karar verdiğimizi kendimize hatırlatmaktır. Sonraki adım da izleme merkezini kontrol edip gelir eğilimini görmek ve  işimizde bu doğrultuda planlamalar yapmaktır.

Tutarlı İnsanlara Odaklanın

Chief, elbette takım olmanın ve ekip yönetmenin inceliklerinden de söz ediyor. İşin sırrı, ağımızda bulunan potansiyel liderleri fark etmemizde yatıyor. Bu liderlerin verdiğimiz briefleri yerine getirdiğinden emin olmalıyız. Ekip arkadaşlarımızdan liderlik özelliğine sahip olanları ayırmanın çok basit bir yolu var. Sunum yapmaya, haftada bir kez bize rapor vermeye ve bunları bize ulaştırmaya kararlılarsa liderlik becerilerine sahiplerdir.

Chief Pathman’a göre söz konusu kararlar liderlik becerisinin yansımalarıdır. Pathman, gerçek ekip yönetiminin bundan ibaret olmadığını da belirterek bir sır daha veriyor. Sadece kendi ekibimize liderlik etmenin yanlış olduğunu, başka liderleri örnek göstermek yerine onlarla beraber gelişmemiz gerektiğini söylüyor. Onlarla düzenli olarak konuşup, onları desteklememiz gerektiğini hatırlatıyor.  Çünkü o liderlerin aynı zamanda bizim iş çevremiz olduğunu vurguluyor. Ayrıca, Covid-19 boyunca Doğrudan Satış’ın normal zamanlardaki Doğrudan Satış’tan hiçbir şekilde farklı olmaması gerektiğini de ekliyor.

 

Diğer yazılarımız için; Başarının Sırrı Pes Etmemekte Saklı

 

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz