Cumartesi, Mart 25, 2023

Suya Sahip Çıkmak Neden Önemli?

İlkokulda bize dünyanın 4’te 3’ünün suyla kaplı olduğu bilgisi, öğretilen ilk bilgilerden biriydi. Ancak milenyum çağına geldiğimizde insanlık olarak bu bilgiyi yeterince anlayamadığımız için su konusunda sınıfta kaldık. Çünkü yeryüzündeki su kaynaklarımız tükenmek üzere. İnsan hayatının kilit noktası olan dünyanın devam etmesini sağlayan suya sahip çıkmak neden önemli? 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bu soruyu cevaplayıp neler yapabileceğimiz üzerine konuşalım.

Suyun Hayatımızdaki Yeri

Suyun insanlık tarihinden daha eski olması sebebiyle yaşam suda başladı. Kapladığı alan için dünyaya “Mavi Küre” dendi. Hızlı şehirleşme, nüfus artışı, doğal alanların tahribatı derken yaşamsal hakkımız olan suya erişimimiz kısıtlanır oldu. Bunun sebebi de insan isteklerinin sonsuz olmasına rağmen doğal kaynakların bir sona sahip olmasıydı. Doğa kendi kendini yenileyebilecek eski gücünü yitirdi. Bu yüzden sürekli temiz ve kaliteli su kaynağı bulma olanağımız kalmadı.

Suyun alternatifi yoktur. Yerine bir şey koyamayız. Su kaynaklarının tükenmek üzere olduğu konusunda uzmanlar son zamanlara ciddi uyarılarda bulundu. Hatta öyle ki, önümüzdeki birkaç sene içinde tam da bu yüzden “susuz tarım” yöntemleri konuşacağımızı belirttiler. Sadece bu da değil; hala tamamen atlatamadığımız Covid-19 gibi pandemilerin hayatımızın bir parçası haline geleceğini de eklediler.

Tehlike gittikçe büyüyor. İşte bu yüzden geleceğimizi düşünmeli, susuz kalmamak için suyu ve enerjiyi verimli kullanmaya gayret göstermeliyiz.

çevre günü

Suyu Verimli Kullanmak

Tasarruf konusunda neler yapmamız gerektiğini hepimiz iyi biliyoruz. Muslukları açık bırakmamak, akan muslukları tamir ettirmek, halı ve araba yıkama için hortum kullanmamak en kolay ve en etkili çözüm yolları.

Günlük yaşantımızda en çok mutfakta su israfı yapıyoruz. Mutfaktaki suyu verimli kullanmaya QNET HomePure Nova su arıtma cihazı kullanarak başlayabilirsiniz. Mutfakta kullanacağınız su arıtma cihazı ile yılda 5840 litre su tasarrufu sağlayabilirsiniz. İçme suyunun doldurulduğu damacanaların doğada yok olması için 600 yıl geçmesi gerektiği göz önüne alınırsa, sadece bir su arıtma cihazı ile büyük oranda tasarruf edebilirsiniz.

HomePure Nova, kurulumunda elektriğe ihtiyaç duymadığı gibi çalışırken de elektrik tüketmiyor. Bu da onu çevre dostu bir ürün yapıyor. Ayrıca 9 aşamadan geçen suyunuz, Pi-suyu olarak çıkıyor. İnsan vücudundaki suya en yakın su olarak bilinen “Pi Suyu” ile sağlıklı su tüketimine de fayda sağlıyor. Fabrikalaşmanın beraberinde getirdiği kirli su sorununu da çözmüş oluyor.

Mutfağınızda HomePure Nova su arıtma cihazlarına yer vererek, gelecekteki suyunuzu koruma altına almış olursunuz. Suya sahip çıkmak bu kadar kolay.

 

Diğer yazılarımız için; Covid 19 Kısıtlama Sürecinde Nasıl Çevre Dostu Olunur!

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz