Cuma, Haziran 2, 2023

Bedenine İyi Bak, Vücut Direncini Arttır!

Kış aylarının gelmesi ve değişen havayla birlikte bağışıklığımızın düşmesi başta korona virüs olmak üzere pek çok salgın hastalığa yakalanma riskimizi artırır. Hastalıkları teğet geçmek, yakalandığınızda da hızlıca iyileşmek için bedenimize iyi bakmamız, doğru beslenmemiz ve özellikle evde kaldığımız bu günlerde hareket etmemiz şart. İşte bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük rutin haline getirmemiz gereken altın değerinde tavsiyeler!

En Önemli Adım Beslenme

Bağışıklığınızı güçlendirirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta dengeli ve sağlıklı beslenmek. Vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketmek bağışıklık sistemimizin olası hastalıklara karşı dayanıklılığını artırmak için olmazsa olmaz. Özellikle mevsim sebze ve meyveleri, protein zengini gıdalar ve tabii ki düzenli beslenme şart. Kuru yemiş tüketerek sağlıklı yani doymamış yağ ihtiyacımızı da gidermek harika bir alternatif.

İhtiyacınız Olan Suyu Alın

Günde en az 2 litre su içerek cilt kuruluğunuzun önünde bir bariyer oluşturabilir, vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde ihtiyacınız olan suyu almak bağırsaklarınızın da sağlıklı ve düzenli çalışmasına katkı sağlar. Özellikle tüm dünyada tehdit oluşturan kuraklık sonucunda neredeyse tükenen su kaynaklarımızın sürdürülebilirliği ve her alanda temiz suya erişimin devam edebilmesi için hem sağlığımızı hem de geleceğimizi HomePure Nova su arıtma sistemiyle güven altına alabiliriz. Suyu 9 aşamadan geçiren HomePure Nova, temiz ve sağlıklı suya erişimi kolaylaştırır, su kaynaklarının korunmasında önemli rol oynar. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temiz suya kavuşmasını sağlamak için HomePure Nova su arıtma sistemiyle suyu gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Uyku Düzeninizden Taviz Vermeyin!

Her gece uykuda geçirdiğimiz süre boyunca hormonal dengemiz yeniden sağlanır. İyi bir uyku, vücudumuzu fazla zorladığımız stresli günlerde direncimizin düşmemesine katkı sağlar. Uyku saatlerimizi bir rutin haline getirmeye ve hep aynı saatlerde uyumaya dikkat etmemiz beden ve ruh sağlığımız için kritik önem taşır.

Hayatınızda Stres ve Kaygıya Yer Vermeyin!

Stres ve depresyon bağışıklık sistemine direkt olarak zarar vermez. Ancak beraberinde getirdiği uykusuzluk, sağlıksız beslenme, düzensiz yaşam, sigara ve alkol tüketimi gibi durumlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Düzenli olarak meditasyon ve nefes terapileri yapmak, yaşadığımız durumların içinde bulunduğumuz kimi zorlu koşulların sonucu, dolayısıyla gelip geçici olduğunu bilmek, can sıkıcı anlara saplanıp kalmak yerine geleceğe odaklanmak bizi stresin zararlı etkilerinden büyük ölçüde korur. Bu arada etrafımızda stres oluşturan durumlardan uzak durmamızda da fayda var.

Spor ve Egzersizi Hayatınıza Dahil Edin!

Her yaşta spor ve egzersizin gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun nedeni ise düzenli egzersizin, hareketli bir yaşamın vücudumuzda doğal bir savunma mekanizması oluşturması. Fiziksel aktivitelerle kan akışı hızlanır, kan basıncı dengelenir ve vücut ağırlığı kontrol altına alınır. Düzenli spor yapan insanların daha az hastalandığı hastalandıklarında ise daha hızlı iyileştiği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Açık havada yürüyüş yapmak iyi bir tercih olabilir. Ofiste çalışırken bilgisayar başında çok uzun kalmamaya ve kısa molalar verip vücudumuzu hareket ettirmeye özen göstererek hareketsizlikten kurtulmaya başlayabiliriz.

Sigara ve Aşırı Alkolü Hayatınızdan Çıkarın!

Sigaranın içerdiği zararlı maddeler başta solunum problemleri olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Sigara; solunum sistemindeki bileşenleri zayıflatır, böylelikle sigara kullanan bir kişi normal bir bireye göre daha hızlı hastalanır. Sigarayı bırakmak bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına yapılacak en önemli hamlelerden olacaktır.

Alkol tüketiminde ise aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırı derecede alkol tüketimi savunma mekanizmamız olan bağışıklık sistemimizi zayıflatacak ve bizleri virüs ve bakterilere açık hale getirecektir. İstemediğimiz sonuçlarla karşılaşmamak için alkol tüketimine bir sınırlama getirilmelidir.

Dikkat edeceğiniz bu tavsiyeleri hayatınıza dahil ederek bağışıklığınızı güçlendirmek ve daha sağlıklı, hastalıklardan uzak yaşamak tahmin ettiğiniz kadar zor değil. Siz de bağışıklık sisteminizi güçlendirip bedeninize iyi bakın.

 

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz