Perşembe, Mart 23, 2023

Kaliteli Bir Uyku İçin Bu Adımları Atlamayın

2009 yılında Dünya Uyku Federasyonu tarafından ilan edilen Dünya Uyku Günü, her yıl mart ayının üçüncü cuması kutlanıyor. Bu tarih de bu sene 13 Mart tarihine denk geliyor. Uyku hakkında insanları daha fazla bilinçlendirmenin amaçlandığı bu özel günde, sizlere kaliteli bir uyku için gereken bazı adımlardan bahsettik…

Varoluşsal Bir Eylem: Uyku

Uyku, doğduğumuz andan itibaren biyolojik bir ihtiyaç olarak hayatımızda bulunur. Bebeklikten yaşlılığa doğru bu gereksinimin süresi azalır ancak tamamen kaybolmaz. Uyku varoluşsal bir eylem olduğu için tabii ki bunu etkileyen hormon salınımları da vücudumuzda mevcut.

Melatonin hormonu uykuya dalmamızı sağlayan vücudumuzun kendi kendine salgıladığı bir hormondur ve bu hormon 23:00 da salgılanmaya başlar, gece 02:00, 03:00 saatlerinde ise salınımı artarak devam eder. Dolayısıyla bahsettiğimiz saatler aralığında muhakkak uyku halinde olmalıyız. Yetişkin bir bireyin kaliteli uyku için günde ortalama 6-8 saat uyuması gerekir. Bu saat aralığından az ya da çok uyunduğunda kendimizi daha halsiz, yorgun ve bitkin hissedebiliriz. Bu da günümüzün verimliliğinden kısan bir durum haline gelir.

Uyku konusunun bir önemli hususu da kaliteli uykudur. Bazen gerektiği saat kadar uyuyup yine de sabah uykumuzu alamamış şekilde uyanabiliriz. Bu durum, gece boyu kaliteli bir uyku uyumadığımızın göstergesidir. Peki, kaliteli uyku ve uyku düzeni için neler yapmalıyız?

Uykumuzu Kaliteli Hale Getirebilecek Yöntemler

  • Kaliteli bir düzenine sahip olmak için her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkmalıyız.
  • Uyuma saatimize yakın egzersiz yapmamalı, içinde kafein bulunan sıvı gıdalar tüketmemeliyiz.
  • Yatak odamızda televizyon, bilgisayar ve rahatsız edici ışık bulundurmamaya özen göstermeliyiz.
  • Uyuyacağımız alan karanlık ve düzenli olmalı, uykumuzu açacak bir unsur bulunmamalı.
  • Yatmadan önce ılık süt ya da sıcak bir duş almak daha kolay uykuya dalmamızı sağlayabilir.
  • Yatacağımız odadaki havanın temiz olmasına da ayrıca özen göstermeliyiz.

Yatak odamızdaki havanın temiz olması kaliteli uyku uyumak için oldukça önemlidir. En derin nefeslerimizi gece uyurken alırız ve eğer yatak odamıza temiz bir hava hakim değilse sabah enerjik uyanmak bizim için hayli zor olabilir. Peki, odamızda bu temiz havaya nasıl sahip olacağız? Her gün havalandırarak mı?

Aslında odalarımızı havalandırmak ve içeri temiz hava girmesini sağlamak dışarıdan giren hava yeterli olmayabilir. Dışarıdaki hava, çevreyi etkileyen sayısız faktörden dolayı ne yazık ki kirlidir. Bu yüzden camdan evimize temiz hava girmesi pek de olası bir durum gibi gözükmüyor. Peki ev ve yatak odamızda temiz havanın hakim olması için ne yapmalıyız? Tabii ki AirPure Zayn hava temizleme sistemi kullanmalıyız.

AirPure Zayn ile Kaliteli Uykuya Merhaba De!

AirPure Zayn hava temizleme sistemi ile gece boyu derin ve temiz nefesler alarak kaliteli uyku uyumaya büyük bir adım atmış olursunuz. Güney Kore’de üretilen ve Alerji Araştırma Vakfı Avrupa Merkezi tarafından test edilip onaylanan AirPure Zayn hava temizleme sistemi, evinizde her gün temiz havanın var olmasını sağlamak için çalışır. Cihazın, gece kullanım, kesintisiz günlük kullanım ve ağır derecede kirlenen havanın hızlı bir şekilde arıtılması için hızlı kullanım olmak üzere 3 seviyesi bulunur.

Partikül, alerjen virüs, bakteri, mantar ve kötü kokuları %99,8’ini gidererek iç mekandaki havayı arıtıp ve sterilize eder. Gün boyu temiz ve sağlıklı havayı evinize taşır.

Kaliteli bir uyku ve her zaman evinizde temiz havaya sahip olmak için siz de AirPure Zayn ile tanışın.

Diğer yazılarımıza göz atmak için; Temiz Havaya AirPure Zayn ile Merhaba!

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz