Salı, Haziran 6, 2023

Seyirlik Değil, Ömürlük Saatler İçin Bakım Önerileri

Güne başlarken ilk yaptığımız şey genellikle hemen saate bakmaktır. Evden çıkışımızı, işe varışımızı, otobüsün ne zaman geleceğini hep saatimiz yardımıyla öğrenir ve günümüzü bu şekilde planlarız. Elbette saatler sadece günlerimizi planlamakla kalmayıp, bileğimizde hoş bir görüntüye de sebebiyet verir. Her halükarda saat,  günümüzü hatta günlerimizi planlamamızı sağlayan, hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Saatlerin konfor ve şıklığından vazgeçemeyen insanlar genelde kaliteli ve uzun ömürlü saatler kullanmayı tercih eder. Hatta bazılarının saat tutkusu sınırları aşmış olacak ki koleksiyonerlik boyutuna erişim göstermiş. Peki, ömür boyu kullanılacak kalitedeki saatlere nasıl ulaşılır?

QNET’in İsviçre yapımı Bernhard H. Mayer koleksiyonu ile ömür boyu şık ve kaliteli saatlere sahip olabilirsiniz. Renk renk, desen desen farklılık gösteren modelleriyle kalite ve estetiği bir araya getiren Bernhard H. Mayer İsviçre el yapımı saatlerinden oluşan bir saat koleksiyonudur. Siz de kalite ve dayanıklılığı zarafet ile buluşturup doğrudan hayatınıza sokmak isterseniz Bernhard H. Mayer’i seçmelisiniz.

El yapımı saatlerin kalitesi tartışmaya açık bir konu olmamakla beraber bir kez alındığında ömürlük, hatta miraslık bir parça haline gelir. Bu açıdan Bernhard H. Mayer koleksiyonundaki saatlerde ayrıca bir bakım ve özen gerektirir.

Bernhard H. Mayer Saat Bakımı

Elle kurmalı bir saat modeline sahipseniz, her sabah ilk iş olarak saatinizi kurmanızı öneririz. Mekanik saatler, mekanizmanın kontrolü ve yeniden yağlanmasını sağlamak için, en az üç ya da beş yılda bir bakımdan geçmelidir. Saat içindeki narin parçalar fazla zorlama altında olduğundan, sürtünme, bu saatlerin en büyük düşmanıdır. Bakımda yapılacak yağlama işlemi, dişlilerin kurumasını ve çelik parçaları aşındırmasını önler.

Analog kuvars saatlerinizi, manyetik alanlara maruz bırakmamanız önerilir. Bunu yaparsanız, geçici olarak durabilir, ileri gidebilir ya da geri kalabilir. Bu da saatinizin ömründen gitmesine neden olacaktır.

Saatlerinizden en yüksek performansı almak için, temiz, yumuşak bir bezle düzenli olarak silin. Lekeler, su lekeleri ve kasasında biriken kristal ya da öbeklenmiş kir erken aşınmaya neden olabilir. Su sızdırmaz saatinizi duşta, klorlu ya da tuzlu suda kullanırsanız, temiz suyla durulayıp, ardından iyice kurulamanız önerilir.

Kristal Yüzeyli Saat Bakımı

Eğer kristal yüzeyli bir saate sahipseniz onu kolunuzdan çıkarıp bir yere koyarken daha dikkatli olmalısınız. Saatiniz çizilmeye dayanıklı da olsa kristal bir yüzeye sahip olduğundan dolayı onu bir yere koymadan önce yumuşak bir bez ile muhakkak sarmak gerekir. Ayrıca saatinizde kırılmış ya da çizilmiş bir yer varsa hemen değiştirtmeniz gerekiyor. Eğer bu durumu ertelerseniz saatinizin yanlış çalışmasına neden olacak tozlanma ya da nemlenme olayları yaşayabilirsiniz.

Metal Kayışlı Saat Bakımı

Metal kayışlı saatleriniz cilde yakın takıldığından, tozu ve teri kendisine çeker ve düzenli temizlenmezse kirlenir. Bu durum özellikle, kayışın iç tarafında görülür. Kayış üzerindeki kir ve pas terle çözüldüğü için kol ağızlarının lekelenmesine, bazen de cildin tahriş olmasına neden olabilen bir durum oluşturabilir. Bu gibi bir olayla karşılaşmamak için yumuşak, kuru, tiftiksiz bir bezle saat kayışınızı silebilirsiniz. Eğer saatiniz su geçirmez özellikteyse, kayışı ara sıra, yumuşak bir fırça ve ılık sabunlu suyla temizleyebilirsiniz. Ayrıca kayış ya da saatinizin kasasında birikmiş olan kirler var ise temizlemek için kürdan da kullanabilirsiniz.

Deri Kayışlı Saat Bakımı

Doğal ve gerçek deriden yapılma saat kayışlarında, sürekli tere maruz kalma sonucu yavaş yavaş bozulmalar görülebilir. Kayışta biriken nemi, yumuşak bir bezle ya da kağıt bir havluyla alabilir ve kayışın doğal biçimde kuruması sağlayarak saat ömrünü uzatabilirsiniz. Deri kayışlı saatlerinizi, bileğinizle saat arasında bir parmak boşluk olacak şekilde biraz gevşek takarak hava sirkülasyonuna olanak tanıyabilir, kayışta oluşabilecek nemin buharlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Lastik Kayışlı Saat Bakımı

Lastik kayışlı saatlerinizi, yumuşak fırça kullanılarak, hafif sabun ve ılık suyla sık sık yıkamalısınız. Çözücüler, yağlar, ter, güneş losyonları ve tuz, temizlenmediği zaman lastik kayışların bozulmasına neden olacaktır. Bu yüzden doğru temizleme yöntemi bu durumda oldukça önemli bir rol oynar.

Çıtır Bilgiler

Saatinizi yüksek sıcaklıklara maruz bırakmak, saatin hatalı çalışmasına neden olabilir, pil ömrünü kısaltabilir ya da dahili bileşenlerine hasar verebilir. Saati, oldukça düşük sıcaklıklara maruz bırakmak ise, saatin zamanı yanlış göstermesine yol açar.

Saatinizin eğer su geçirmezlik özelliği var ise bu özelliği sağlayan kaplamanın her zaman saat kasanızın üzerinde olduğundan emin olun. Eğer siz fark etmeden kaplamada bozulmalar olursa, saatiniz su geçirmezlik özelliğini kaybedecektir. Bu durumun önüne geçmek için saatinizi yılda bir kere kontrol ettirmelisiniz.

Diğer yazılarımıza göz atmak için; Bernhard H. Mayer ile Lüks Saatler Hakkında

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz