Salı, Mart 21, 2023

Mikroplastik İçiyor Muydunuz? Şimdi Öğrenin!

Farkında olmadan mikroplastik içtiğinizi biliyor musunuz? Bir Su Endüstrisi Araştırmasına göre işlenmemiş su litre başına ortalama 4,9 mikroplastik içerir. Plastik, su sistemimize hayal bile edemeyeceğiniz şekillerde girer. Mikroplastiklerin ne olduğunu ve kendinizi ve ailenizi içmekten nasıl kurtarabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Mikroplastikler Nelerdir?

Şu anda mikroplastiklerin bilimsel olarak kabul edilmiş bir tanımı yoktur. Ancak en sık olarak 5 mm’den daha kısa plastik parçacıklar olarak tanımlanmaktadır. Bu plastik parçacıklar tatlı suda ve hatta uygun şekilde işlenmemiş içme suyunda bulunabilir.

Plastikler İçme Suyuna Nasıl Girer?

Günlük hayatınızın kaç öğesinin plastik içerdiğine şaşıracaksınız. Plastik şişeler ve kapaklar, içme suyundaki bir numaralı mikroplastik kaynağıdır. Ancak giydiğiniz kıyafetlerde, kullandığınız deterjanda ve hatta çay poşetlerinde gizli plastikler vardır. Bunlar parçalandıklarında suyunuzu kirleten minik polimerler olarak su yollarına girerler. Ayakkabılarınız her yıprandığında veya giysilerinizi yıkadığınızda ve hatta vücudunuzu pul pul döktüğünüzde mikroplastik ürettiğinizi unutmayın. Öyleyse, fabrikaların ve büyük şirketlerin günlük olarak ne kadar mikroplastik ürettiğini hayal edin.

Su Kirliliğinde Plastik Şişelerin Rolü

2018 yılı itibarıyla şişelenmiş su pazarı dakikada 1 milyon şişe üretiyordu. Tahmin edebileceğiniz gibi bu, insanların enfeksiyon riski altında olmaları durumunda tek kullanımlık ürünleri tercih ettiği küresel salgın sırasında çok arttı. Ve tüm bu şişelerin%86’sı geri dönüştürülmüyor. Bu nedenle okyanuslarımız ve içme suyumuz mikroplastiklerle dolu.

Mikroplastikler Bana ve Aileme Nasıl Zarar Verir?

Dikkat etmeniz gereken üç tehlike türü vardır – fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal. Bilginiz olmadan fiziksel plastik polimerler, zararlı kimyasallar ve hatta mikroplar tüketiyor olabilirsiniz. İçme suyunda mikroplastiklerin bulunması nispeten yeni bir fenomen olduğundan, kirli su tüketmenin uzun vadeli etkileri hakkında henüz bir çalışma yok. Ancak bunun tehlikeli olduğunu varsaymak güvenlidir ve tükettiğimiz su konusunda hepimiz daha dikkatli olmalıyız.

Ailemi Mikroplastik İçmekten Nasıl Korurum?

Plastik şişelerden vazgeçin

Tek kullanımlık plastik şişelere hayır deyin ve tarzınıza ve kişiliğinize uygun, yeniden kullanılabilir güzel bir şişeyle kendinizi şımartın. Sudaki plastik kirliliğini azaltmaya yardımcı olmanın yanı sıra, içtiğiniz suyun kalitesini de kontrol edersiniz. Bu bir kazan-kazan. Büyük kazanma şansı için Dünya Su Günü #BottleSelfieChallenge’a göz atmayı unutmayın!

Mikroplastiklerden kurtulmak için HomePure Nova kullanın

HomePure Nova 2010 yılında ilk lansmanından bu yana, plastik şişe kullanımının üç milyar azaltılmasına yardımcı oldu! Ancak HomePure Nova sadece çevreye duyarlı olmaktan daha fazlasını sunar. Ailenizin sağlığını tehdit eden mikroplastikleri ve ortaya çıkan diğer kirleticileri gidermenize yardımcı olacaktır. Dahası, benzersiz 9 aşamalı su filtreleme sistemi sayesinde, musluk suyundaki bakteri ve virüslerin, kimyasalların ve toksinlerin %99,99’unu filtreler.

Meyvelerinizi ve sebzelerinizi filtrelenmiş suda yıkayın

Mikroplastikleri yemediğinizden ve yanlışlıkla içmediğinizden iki kat emin olmak için, ek bir koruma katmanı için tüm meyvelerinizi ve sebzelerinizi HomePure Nova’nın filtrelenmiş suyunda yıkadığınızdan emin olun. Yemeklerinizde ve içeceklerinizde filtrelenmiş su kullanmanın yanı sıra, yıkamalarınızda da filtrelenmiş su kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Mikroplastiklerin sağlığımız üzerindeki uzun vadeli etkilerini henüz bilmesek bile bir gerçek olduğunu biliyoruz. Mikroplastik tüketmediğinize dair güvence ne olursa olsun, güvende olmak üzülmektense daha iyidir. Bu yüzden siz ve sevdiklerinizin ne içtiğine dikkat edin. HomePure Nova su filtreleme sistemini evinizin vazgeçilmezi haline getirin ve sevdiklerinizi koruyun.

Diğer yazılarımıza göz atmak için; Malou Caluza: Sürdürülebilir Dünya İçin Suya Değer Verin

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz