Cuma, Haziran 2, 2023

Motivasyonun Kaynağı İçinizde!

Her sabah mutlu uyanmak, güne dinç başlamak, modunuzu hep yüksek tutabilmek bazen çok basit, bazen de oldukça zor ve uğraştırıcı olabiliyor. Peki, kendimizi her zaman dinamik ve motive hissetmenin yolu yok mu? Bu durumu kendi içimizde çözemez miyiz? Elbette çözebiliriz. Hatta bunu en iyi şekilde kendimiz çözeriz. İnsan, mutlu ve motive yaşamanın yollarını en iyi kendi bilir. Ancak bu yolları önce keşfetmek, denemek gerekir.

Motivasyon, insanın belirli bir amacı ya da amaçlarını gerçekleştirmek için kararlı eylemler yaparak hedefe ulaşma sürecidir. Bu doğrultuda hedefe ulaşmak için doğru motivasyon kaynaklarından yararlanmak oldukça önemlidir. Peki sizi en çok ne motive eder? Aslında tam olarak bu konuya yoğunlaşmak lazım. Yok mu bu işin belli bir kalıbı, düzeni? Derseniz de yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Güne Mutlu Başlayın

Herkes için geçerli bir motivasyon adımı varsa onun da başında güne mutlu ve iyi başlamak gelir. Her yeni gün yeni başlangıçlara gebedir. Bir önceki günün stres ve yorgunluğunu sonraki günlere taşımamak gerekir. Uyandığınızda kendinize gününüzün muhteşem geçeceğini, tüm işlerin yolunda ve sorunsuz bir şekilde ilerleyeceğini söyleyin. Her yeni gün sizin gününüz ve hayatın size nasıl güzellikler sunacağını bilemezsiniz. Kötülük ve olumsuzluklara değil de güzellik ve mutluluklara kucak açın. Bu sizin daha iyi hissetmenize sebep olacak.

Sürekli Görebileceğiniz Yerlere Ufak Notlar Bırakın

Evinizin belli yerlerine, cüzdanınıza ya da hep kullandığınız defterinizin arasına sizi mutlu edecek küçük notlar bırakabilirsiniz. Bu notlarda yazanlar sizi mutlu etmeli ve pozitif yönde etkilemeli. Böylece ummadığınız anda ne kadar güçlü olduğunuzu hissedebilir, düşüncelerinizi pozitif duygularla doldurabilirsiniz. Bu da gündelik yaşantınıza yansır ve planlarınızı yaparken ertelemez, yarıda bırakmaz ve her zaman motive duygular barındırmanıza sebep olur.

Kendinize Bir Rol Model Seçin

Kendinize bir rol model seçmeniz sizin daha istikrarlı ve kararlı biri olmanızı sağlar. Bu rol model belki iş hayatınızla bağlantılı olarak başarılı, azimli ve kendinden olumlu şekilde bahsettiren biri olabilir. Eğer çevrenizde böyle bir kişi yoksa lider, sanatçı ya da bilim insani gibi kişileri de rol model alabilirsiniz.

Kendinizi Motive Etmenin Yollarını Öğretecek Kitaplar Okuyun

Aslında bu tarz kitaplar oldukça fazla satışa sunulup, çokça da ilgi topluyor. Kendiniz uygun gördüğünüz bir yazarı seçip onun bu konu hakkında yazdığı kitapları okuyabilirsiniz. Bu süre zarfında hayatınızdaki değişimleri o kadar net bir şekilde fark edeceksiniz ki “Daha önce neden denemedim?” diye kendinize soracaksınız.

Kendinizi Şımartın

Planladığınız hedeflere ulaştığınızda kendinizi neden ödüllendirmeyesiniz ki? Bu belki çok istediğini bir eşya, gitmek istediğiniz bir şehir ya da sizi mutlu edecek küçük hediyeler olabilir. Bu sayede bileceksiniz ki belirlediğiniz hedefin sonunda sizi bekleyen bir sürpriz var. Kendinizi şımartmaktan korkmayın. Siz kıymetli ve önemlisiniz sakın unutmayın.

Müziğin Büyüsünü Keşfedin

Müzik öyle bir büyü ki sizi mutlu eder, sakinleştirir, heyecanlandırır bazen de tüm duyguları aynı anda yaşamanıza sebep olur. Yapacağınız aktiviteye göre müzik listeleri hazırlayabilir ve kendinizi büyüsüne bırakabilirsiniz. Hatta çalışırken dikkatinizi tek bir yere toplamak için bile müzik listelerinden faydalanabilirsiniz. Bu durum hayatınızı gerçekten olumlu yönde etkileyecektir.

Sahip Olduklarınızın Kıymetini Bilin

Her zaman sahibi olduğunuz duygu, sağlık ve eşyanın hatta soluyabildiğiniz havanın bile kıymetini bilin. Azla yetinin ama fazlasını alabilecek gücünüz varsa bundan korkmayın, ertelemeyin.

Hayatta her şeyi başarabilecek güce sahipsiniz. Bunu hep kendinize hatırlatın. Eğer çok uğraştığınız yine de elde edemediğiniz, başaramadığınız bir konu varsa belki henüz onun zamanı gelmemiştir. Nereden bilebilirsiniz ki? Hayat sürprizlerle dolu ve ondan keyif alıp almamak sadece sizin elinizde.

Diğer yazılarımıza göz atmak için;  Ece Vahapoğlu ile Sağlıklı Yaşam

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz