Salı, Mart 21, 2023

Ramazan Ayında Sağlığı Sofranızdan Eksik Etmeyin

Sağlıklı beslenmek hayatımızın her dönemi için oldukça önemli bir durum. Her zaman beslenme düzenimizi hassasiyetle takip etmeli, öğünlerimizde sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermeliyiz. Ramazan ayının gelmesiyle beslenme rutinimiz değişeceği için belki düzeninizin bozulacağını düşünebilirsiniz. Ama endişelenmeyin! Oruç tutarken de sağlıklı kalabilirsiniz…

Ramazan Ayında Dikkat Etmemiz Gereken Konular

Oruç tutmak bizleri akşam ve gece saatleri arasında yemeğe sevk eder. Ama bu illa sizi kilo aldıracak, sağlıksız beslenmenize yol açacak bir durum değildir. Aslında hayatınıza bu süreçte de sağlıklı devam edebilmek için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç konu var…

Su Tüketimine Dikkat Edin

Öncelikle iftar ve sahur arasındaki zaman diliminde bol su tüketin. Tabii bu demek değil ki bir kerede çok su için. Sık aralarla su içmenizi söylemeye çalışıyoruz aslında. Gün boyu vücudunuz çok fazla susuz kaldığı için belki birden su içtiğinizde vücudunuzun su dengesinin yerine geleceğini düşünebilirsiniz. Ama bu son derece yanlış bir fikirdir. Oruç tutmasanız bile tek seferde bol su içmek sizin için sağlıksız bir durum oluşturur.

İftar ve Sahurlarda Hafif Besinler Tüketmeye Özen Gösterin

Gün boyu çok fazla aç kaldığınız için iftar saatinde canınız farklı farklı yiyecekler çekebilir hatta bunların genelde çoğu sağlıksız yiyeceklerdir. İftar ve sahur saatlerinde hafif besinler tüketmek sizin genel sağlığınız, sindirim sisteminiz ve yemekten sonra hissedeceğiniz ağırlık hissini yaşamamanız için oldukça önemli. Ramazan ayı boyunca kızartma gibi ağır yiyecekleri sofranızda olmamasını öneririz. Bunun yerine ağırlıklı olarak sebze, bakliyat ve protein kaynağı besinleri tercih edebilirsiniz.

İftarınıza Çorba ile Başlamanız Sindiriminizi Kolaylaştırır

Orucunuzu açarken çorba içmeniz yemekten sonra oluşacak şişkinlik durumunun önüne geçecektir. Çorbayı bitirdiğinizde midenizi biraz dinlendirmenizi öneririz, sonrasında yemeğinize devam etmelisiniz. Böylece beyniniz midenize doyma hissi verecektir. Çorbadan sonra yiyeceğiniz yemeği daha az, aslında gerektiği kadar yemiş olacaksınız.

Yemekten Sonra Hemen Uykuya Dalmayın

Herkesin bildiği bir durumdur yemekten sonra uyunmasının sağlıksız olduğu. Ramazan ayı için daha önemli bir konudur ama. Neden mi? Gün boyu aç kalan mide ve bünye birden doyma hissiyle karşılaşır bu da her insanda olacağı gibi size de uyuma ihtiyacı hissettirebilir. Yemek yedikten hemen sonra uyumak; reflü, gastrit gibi hastalıklara davetiye verir. Bu yüzden kendinizi ne kadar halsiz, yorgun hissetseniz de yemek yedikten hemen sonra uykuya dalmamalısınız.

Ramazan Ayı Boyunca Tatlı Konusuna Dikkat Edin

İftar sofranızda şerbetli tatlılara yer vermeyin. Bunun yerine sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Hatta tatlı yerine meyvelerle de ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Eğer canınız yemekten sonra çok tatlı çekiyor ama hafif olanını tüketmek istiyorsanız güllaç en doğru seçim olacaktır.

Tüm bu anlattıklarımızı uygularsanız sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmiş olursunuz. Her zaman, her süreçte sağlıklı kalmanız dileğiyle. Mutlu Ramazanlar.

Diğer yazılarımıza göz atmak için; Ece Vahapoğlu ile Sağlıklı Yaşam

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz