Cumartesi, Mart 25, 2023

Çocukların Su Tüketim Alışkanlığı Nasıl Olmalı?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar içinde su tüketimi oldukça önemli bir konu. Tabii çocuklar su içmenin önemini fark edemeyecek bilinçte olabilirler. Bu konuda öncelikle anne ve babalara iş düşüyor. Ebeveynler çocuklarının yeme düzenini takip ettiği gibi su içme düzenini de takip etmeliler. Hatta bu konuda onlara rol model olmalılar.

Anne ve Babalar Neden Çocuklara Rol Model Olmalı?

Çocukların her zaman örnek aldığı, taklit ettiği kişiler olur. Bu kişiler genelde anne, baba ya da varsa kardeştir. Ebeveynler eğer düzenli olarak su içiyor ve çocuk bu duruma şahit oluyorsa, o da su içmeye özen gösterecektir. Dolayısıyla anne ve babalarında su tüketimine özen göstermesi şart bir durum.

Ayrıca çocuklar su ihtiyaçlarını başka sıvı içeceklerle telafi etmeye çalışmamalıdır. Bu durumda da yine anne ve babanın rol model olması gerekir. Eğer siz de evinizde su yerine gazoz ve meyve suyu gibi içecekler tüketiyorsanız buna bir son vermeniz gerekecek. Çocuğunuzun sizden görüp bazı alışkanlıklar edinebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Su ihtiyacının sadece su ile karşılanması gerektiğini kendinize ve çocuğunuza sürekli hatırlatın.

Çocuklar Hangi Aralıklarla Su Tüketmelidir?

Çocuğunuzun “susadım” demesine izin vermeden su içirmiş olmanız oldukça önemli. Susamak, vücutta yeteri kadar su kalmamış olmasının bir göstergesidir. Vücuttaki su, susama hissine yol açacak şekilde kaybolmadan önce belirli aralıklara su takviyesi yapmak sağlıklı olandır.

Yaz aylarının bir getirisi olarak daha çok terler, dolayısıyla daha çabuk sıvı kaybına uğrarız. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Yazın enerjisi daha yüksek olan çocuklar çeşitli etkinlikler yaparken gereğinden fazla bir sıvı kaybı yaşayabilirler. Bunun önüne geçmek için 20 dakikada bir küçük yudumlarla çocuklarınıza su içirebilirsiniz.

7-8 yaşlarındaki çocukların günlük sıvı ihtiyacı ortalama 1 litredir. 9-13 yaş grubundaki çocukların ortalama 2 litre su tüketmesi gerekir. Bu rakamlara göre çocuğunuzun günlük sıvı ihtiyacını gidermek için belirli saatlerde su tüketmesine öncü olabilirsiniz.

Sıvı Kaybı Çocuklarda Nelere Neden Olur?

Susama hissini kontrol eden hipotalamustan bazen susuzluk sinyali geç gelebilir. Bu durumda da vücut gereğinden fazla susuz kalır. Bunu önlemek için daha önce de belirttiğimiz gibi çocuğunuz susuzluk duygusuyla karşılaşmadan su takviyesi yapılması çok önemlidir. Çocuğunuzda eğer; az idrar, koyu idrar rengi, fiziksel aktivitelerde yavaşlama, ağız kuruluğu gibi rahatsızlıklar gözlemliyorsanız çocuğunuz gereğinden fazla sıvı kaybına uğramış demektir.

Yetişkinlere göre susuzluktan daha fazla etkilenen çocuklar için vücuttaki su kaybı sonucu sadece bunlarla da sınırlı kalmayıp; konsantrasyon ve öğrenme güçlüğüne de sebep olabilir.

Çocuğunuza Sağlıklı Su İçirin

HomePure Nova Su filtreleme sistemi ile musluğunuzdan akan suyu kaliteli, sağlıklı ve temiz suya kolayca dönüştürebilirsiniz. İnsan sağlığına faydalı olan Pi-suyu elde etmenizi sağlayan HomePure Nova, 9 aşamalı filtreleme sistemi sayesinde musluk suyunda bulunan virüs ve bakterilerin %99’unu gidererek sağlıklı, temiz su elde etmenizi sağlıyor.

Diğer su filtreleme sistemlerinden farklı olarak HomePure Nova, musluk suyunu arıtırken yararlı minerallerin suda kalmasını sağlıyor. HomePure Nova sayesinde Pi-suyuna dönüşen musluk suyunuz aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlenmesini de sağlıyor. Güvenli suya hızla ulaşmanızı sağlayan HomPure Nova su filtreleme sistemine ulaşmak için www.qnetturkiye.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Çocuğunuz, kendiniz, tüm aileniz için bir iyilik yapın ve HomePure Nova su filtreleme sistemi kullanın.

Diğer yazılarımıza göz atmak için: Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 4 İçecek Tarifi

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz