Pazartesi, Mart 27, 2023

Egzersiz ve Hava Kalitesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Fiziksel sağlığınız söz konusu olduğunda egzersiz ve hava kalitesi el ele gider. Egzersiz yaptığınızda, daha sık nefes alma eğilimindesiniz ve bu nedenle üşüttüğünüz zamana göre daha fazla oksijen alırsınız. Covid-19 sayesinde giderek daha fazla insan kapalı mekanlarda çalışırken, iç mekan hava kalitenizi düzenlemek çok önemlidir.

Egzersiz ve Hava Kalitesine Neden Önem Vermeliyim?

İster evde ister spor salonunda egzersiz yapıyor olun, soluduğunuz havanın kalitesi kesinlikle genel sağlığınız üzerinde bir etkiye sahiptir. Egzersiz yaparken, büyük kirleticileri filtrelemede burnunuz kadar etkili olmayan ağzınızdan nefes alma eğilimindeyizdir. Ayrıca, egzersiz yaparken daha zor nefes aldığınız için daha küçük kirleticilerin ciğerlerinize daha derinlere inme olasılığı da vardır. Kısa vadede, kötü iç mekan havasını solumak öksürük, göz iltihabı, burun akıntısı, hırıltılı solunum ve daha pek çok belirtiye neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu durum tırmanabilir ve uzun vadede daha ciddi solunum sorunlarının gelişmesine neden olabilir.

İç Mekanda Güvenle Çalışmak İçin İpuçları

Evinizin Düzgün Havalandırıldığından Emin Olun

Vantilatör ve klima gibi ev aletlerinizi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Mutfağınızın üzerinde bir vantilatör varsa, onu pişirmeden kaynaklanan kirliliğin dışarı atılabilmesi için kullanın. Arada sırada tüm pencerelerinizi açın ve odanızın içinde sıkışan kirletici maddelerin dışarı çıkmasına izin verin.

Dış Mekan Kirleticilerinin İçeri Girmesini Durdurun

Evinize giren havanın türünü her zaman kontrol edemezsiniz. Ancak, belirli kirletici türlerini kontrol etmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Örneğin, eve girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarabilir veya eve getirmeden önce silebilirsiniz. Ayrıca polenlerin yoğun olduğu günlerde tüm pencereleri kapatabilir veya ana yola yakın oturuyorsanız trafiğin yoğun olduğu saatlerde kapatabilirsiniz.

AirPure Zayn’e Yatırım Yapın

Bu biraz açık görünebilir, ancak nihayetinde, temiz iç havanın uzun vadede sağlığımız için hayati önem taşıdığı bir gerçektir. Neyse ki, AirPure Zayn gibi birinci sınıf kalitede ECARF sertifikalı bir hava temizleyici ile evlerimizde mümkün olan en iyi hava kalitesini sağlayabiliriz. Evde egzersiz yaparken iç mekan hava kalitesini nasıl artırabileceğiniz ve kendinizi güvende tutabileceğiniz konusunda bazı ipuçlarımız daha var.

İç Mekan Egzersiz Alanınıza Dikkat Edin

Hava temizleme sisteminizi egzersiz yapmadan bir saat önce egzersiz alanınıza taşımak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, evinizde yaygın iç mekan hava kirleticilerinden uzakta doğru yeri seçmek gibi şeyler bile gerçekten yardımcı olacaktır. Bir spor salonu arkadaşıysanız, mümkünse yoğun olmayan saatlerde egzersiz yapın. Ayrıca iç mekan egzersiz sürenizi sınırlamanıza yardımcı olacaktır.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz