Cumartesi, Mart 25, 2023

Hayat Boyu Öğrenme Nedir?

Dünyada her ülkenin ve insanın yaşadığı ekonomik, sosyal ve kültürel gelişim ile büyük bir değişim söz konusudur. Eski eğitim anlayışları da yeni dünya düzeninde yeterli kalmıyor. Bu aşamada hayat boyu öğrenme, gelişme ve adaptasyonun önemi anlaşılmıştır. Yaşam boyu öğrenme; gelişmeyi ve öğrenme sürecini okulla sınırlamayan bir anlayıştır. Yetenek, bilgi ve becerilerin bireysel performansla geliştirilmesi gerektiğini savunan hayat boyu öğrenme; kişilerin uzmanlık alanlarını geliştirmesini sağlar. Alacağınız online eğitimler, sertifikalar profesyonel ve kişisel anlamda sizi geliştirecektir.  Genel olarak bazı öğrenme modellerinden bahsetmek mümkündür.

Örgün eğitimle öğrenme:

Eğitim-öğretim kurumlarında verilen eğitimlere örgün eğitimle öğrenme adı verilir. Eğitim sonunda çeşitli nitelikler kazanılır ve diploma alınarak eğitim belgelenir.

Yaygın eğitimle öğrenme:

Örgün eğitimi ve öğretimi tamamlayıcı kapsamdaki bir süreçtir. Özellikle alınan ekstra özel dersler, çeşitli grupların gerçekleştirdiği etkinlikler, iş yerlerinde verilen eğitimler, sanat ya da spor dersleri yaygın eğitimle öğrenme sürecindedir.

Doğal öğrenme:

Kişilerin günlük yaşamlarındaki tüm eğitim ve öğrenim sürecini ifade eder. İstem dışı öğrenme yöntemidir.

Hayat Boyu Öğrenmenin Farkı Nedir?

Öğrenme ve gelişme eğitme/okul süreci ile sınırlandırılabilecek bir kavram değildir. Öğrenme yaşam boyu devam eder. Bu bilincin aktarılması için de kişilerin sürekli olarak gelişime açık olması, öğrenmeye devam etmesi oldukça önemli. Dünya çapında örgün eğitimin, toplumların ve sanayinin beklentilerini karşılayacak kapsamda olmaması neticesinde ortaya çıkan yaşam boyu öğrenme, örgün eğitimin bir alternatifi değildir. Bu kavram, eğitim hayatı ardından yeteneklerin keşfedilmesine ve eksikliklerin tamamlanmasına yönelik bir katkı da sağlar. Öğrenmede fırsatlar yaratarak kişinin hem maddi hem de profesyonel olarak gelişimine olanak tanır. Kişisel gelişime katkıda bulunmak, ekonomik büyüme sağlamak ve toplumsal bütünleşmenin gerçekleşmesini sağlamak gibi unsurlar hayat boyu öğrenmenin farkını ortaya koyar.

QNET’in ürün portföyünde bulunan “qLearn” gibi çeşitli platformlar sayesinde hayat boyu öğrenmeyi kendiniz için sürekli hale getirebilirsiniz. Bu sayede sahip olduğunuz entelektüel birikim sürekli olarak artacaktır.

Hayat Boyu Öğrenmenin Faydası Nedir?

İş hayatında yaşananlar, yapılması gerekenler okulda öğrenilen teknik bilgilerden çok daha farklıdır. Problem çözme yeteneği, farklı alanlarda gelişme yalnızca hayat boyu öğrenme süreçleri ile kazanılır. Bilgi ve becerileri geliştirmek, değişen dünyaya adapte olmak için hayati önem taşımaya devam ediyor.

qLearn ile neler öğrendiklerinizi bize yorumlarda bildirmeyi unutmayın!

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz