Salı, Mart 21, 2023

İyi Bir Gece Uykusu İçin Ne Yapılmalı?

Herkesin iyi bir gece uykusuna ihtiyacı vardır. Sadece bizi iyi durumda tutmaya yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda insan sağlığı için de gereklidir.

Kaliteli uyku almanın ne kadar önemli olduğunu gösteren tonlarca bilimsel veri var. Bununla birlikte sorun şu ki pek çok yetişkin ve genç, önerilen miktarda uyumuyor.

Yatmadan önce çok fazla kafein tüketmekten dünyanın durumu hakkında endişelenmeye kadar, insanların uykuda kalmamasının birçok nedeni var. Ancak uzmanlara göre en büyük nedenlerden biri elektriğe erişim.

Görüyorsunuz, elektrikten önce insanlar daha çok uyurlardı çünkü gün batımından sonra yapacak pek bir şey yoktu. Ancak yapay aydınlatma, beynimizi olması gerekenden daha uzun süre uyanık kalması için kandırdı. Ve hava karardıktan sonra yapılacak daha çok şey olduğu için sorun daha da kötüleşiyor.

Peki yeterli uykuyu sağlamak için neler yapılabilir? İşte size beş uzman önerisi:

Bir programa bağlı kalın

Çılgınca farklı uyku saatlerine sahip olmak vücuda hiçbir fayda sağlamaz. Çoğu insanın yeterince uyumamasının sebepleri arasında yer alır.

Bu nedenle, kendinizi genellikle yorgun hissettiğiniz bir zamanı düşünmeye çalışın ve her gece o saatte yatın. Bu, beynin vücudun iç saatini sıfırlamasına ve uyumanıza yardımcı olacaktır.

Elbette vardiyalı çalışanlarımız, düzenli bir yatma saatine uymayı zor bulabilir. Ancak bu, mümkün olduğunca tutarlı olmaya çalışmamamız gerektiği anlamına gelmez.

Bu arada, bir gecede yedi saatten az uyuyorsanız, uykusuzsunuz demektir.

Ne yediğinize ve içtiğinize dikkat edin

Gün içinde tükettiğiniz besinler uykunuzu etkileyebilir. Bu, özellikle gastroözofageal reflü hastalığı veya GÖRH’den muzdarip birçok kişiden biriyseniz geçerlidir.

Yeme alışkanlıklarınızın, ne kadar yediğinizin ve belirli yiyecek ve içeceklerin sizi nasıl hissettirdiğinin bilincinde olun.

İşlenmiş gıdaların uyanıklığa neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bitki bazlı bir diyeti azaltmak temel uykunun azalmasına da neden olur.

Ayrıca kahve ve alkolü yatma saatine çok yakın bir zamanda almamanız gerekir. Kafeinin tüketildikten sonra 12 saate kadar uykuyu etkilediği bilinirken, alkolün kişinin daha hızlı uykuya dalmasına yardımcı olsa bile uyku kalitesini büyük ölçüde etkilediği bulunmuştur.

Enerjinizi dengeleyin

Bazen ne yaparsanız yapın dinlenemeyeceğinizi fark ettiğinizde bunun nedeni enerjinizin dengede olmaması olabilir.

Vücut gün boyunca çok fazla fiziksel ve zihinsel stres altındadır, bu nedenle uyku moduna girmek için genellikle yoga ve meditasyon önerilir.

AirPure Zayn gibi bir ürün ile daha derin uykuyu iyileştirmek ve teşvik etmek ihtiyacınız olan temiz hava enerjisine ulaşabilirsiniz.

Yatağa gidin

İdeal olarak, uykuya dalmadan az 30 dakika önce yatağa gitmeyi hedeflemelisiniz.

Ve bu, yatakta uzanıp televizyon izlemek anlamına gelmez. Elektronik cihazlar, beyninizin güneş ışığı olduğunu düşünmesini sağlayan yapay mavi ışık yayar. Bu yüzden elektroniği bir kenara bırakın ve bunun yerine bir kitap seçin.

Müzik dinlemek veya hafif esneme hareketleri yapmak gibi diğer sakinleştirici aktiviteler de yardımcı olabilir.

Ayrıca, yatmadan önce sıvı yüklememeniz gerekirken, bir bardak ılık süt yardımcı olabilir.

Sütün, serotonin üretiminde rol oynayan ve sizi sakin ve rahat hissettiren bir amino asit olan triptofan içerdiği bulunmuştur.

Odanızı düzeltin

İyi dinlenmek istiyorsanız, odanızın uyumaya uygun olmasını sağlamak gündeminizin başında olmalıdır.

Ne yazık ki, çoğumuz ideal uyku ortamını tasarlamaya ayıracak paraya sahip değiliz.

Asla korkmayın. Mali durumunuzu bozmayan birkaç basit ince ayar ile harika bir gece uykusu sağlamak yeterince kolaydır.

Örneğin, gürültüyü kesmek için kulak tıkaçları kullanarak ve ışığı kapatmak için kalın perdelere yatırım yaparak dağınıklığı ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca yatak odasının sadece uyumak için kullanılması gerektiğini söylemeye gerek yok. Yani yeme, içme ve kesinlikle elektronik yok!

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz