Salı, Mart 21, 2023

İş Hayatında Nezaketin Faydaları

Hollywood’a ve bazı sözde endüstri gurularına göre, iş başarısı esas olarak acımasızlık ve yalnızca kendine odaklanma yoluyla elde edilir. Ama bu doğru mu?

Giderek artan sayıda uzmana ve düşünce liderine göre, cevap büyük bir HAYIR.

Bunun nedeni, yalnızca nezaket göstermenin hayatınızı daha iyi hale getirmesi değil, aynı zamanda kanıtlardır. Nezaket ve merhametin de karlılık açısından yararlı olabileceğini göstermesidir.

Elbette, kibar olmak otomatik olarak para kazanacağınızı garanti etmez.

Ancak, önde gelen girişimcilerden bireysel pazarlama temsilcilerine kadar giderek daha fazla insanın onayladığı gibi nazik bir gülümseme bile muazzam ödüller getirebilir.

Hala nezaketin işinizi nasıl etkileyebileceğinden emin değil misiniz? İşte birkaç yol:

Müşteri sadakatini sağlar

Özünde, doğrudan satış, siz ve müşterileriniz arasındaki ilişki ile ilgilidir.

Yine de genellikle kısa vadeli kazanımlara ve müşterilerimizi dinlemeyi unuttuğumuz anlaşmaları kapatmaya çok fazla odaklanıyoruz ve bu süreçte tüm organizasyona zarar veriyoruz.

Müşteri ilişkileri bağlamında nezaket, herkesin duygularına uyum sağlamayı ve herkesin farklı istek ve ihtiyaçları olduğunu takdir etmeyi içerir.

Belki de mevcut müşterinizin karar vermek için biraz daha zamana ihtiyacı vardır? Belki şu anda hayatlarında doğru yerde değillerdir ya da akıllarına ağırlık veren başka sorunlar vardır. Belki potansiyel bir müşterinin farklı beklentileri vardır.

Uzun süreli bir ilişki ve olumlu bir satış deneyimi geliştirmenin püf noktası, müşterilerin söylediklerini her zaman dinlediğinizden, şefkatli ve empatik olduğunuzdan emin olmaktır.

Kısacası, onları yalnızca bir satış makbuzu olarak değil, bir kişi olarak gördüğünüzü bilmelerini sağlayın.

Başarısızlıklar öğrenmeyi kolaylaştırabilir

Satış ve pazarlamada başarısızlık asla yolun sonu değildir. Bunun yerine, genellikle zafer ve başarıya giden bir basamaktır.

Yine de tökezleyenler, liderler ve meslektaşları tarafından düşmanlık ve alayla karşılanırsa, kendilerini nasıl toparlar?

Doğrudan satışçılar ve özellikle lider ve yönetici olan bizler için önemli olan ders, başarısızlığı her zaman olumlu düşünmektir.

Doğru, özellikle karlılığı etkilediğinde hayal kırıklığını kabul etmek kolay değil. Ancak hata yapan ekip üyelerine nezaket göstermek, hatayı ödüllendirmekle aynı şey değildir; onlara hatalarından ders almaları ve daha iyisini yapmaları için alan sağlamaktır.

Başarısızlığın hayatın ve işin en büyük öğretmeni olduğunu asla unutmayın.

Verimliliği ve performansı artırır

Nazik liderler, geçmişleri ne olursa olsun ekip üyelerine ve müşterilerine değer verir. Bu kilit davranışın büyümeyi teşvik ettiği gerçektir.

Hatta bir araştırma, ekip üyeleri kendilerini tanındıklarını ve kabul edildiklerini hissettiklerinde üretkenlik ve performansın %80’e kadar yükselebileceğini öne sürüyor.

Tabii ki demografik özellikler arasında kapsayıcılığı ve çeşitliliği teşvik etmek ve çatlaklara karşı koruma sağlamak zor olabilir. Yine de gerçekler, çeşitliliğin kâr sağladığını ve yeniliği teşvik ettiğini gösteriyor.

Ek bir bonus, olumlu bir çalışma alanıdır ve her yerde iyi hissettirir!

Olumlu liderlik davranışına ilham verir

Nezaket, nezaketi doğurur ve nazik liderler, olumlu davranışları güçlendirmek ve ilham vermek için aynı şeyi yapar.

Mentörleriniz ve liderleriniz tarafından belirli uygulamaları teşvik etmek için nasıl etkilendiğinizi hatırlıyor musunuz?

Uzmanlara göre, sıcaklık ve nezaketle liderlik yapmak, alt sıralarınızı ve meslektaşlarınızı benzer şekilde şefkatli bir şekilde davranmaya motive edecektir.

Bu sadece ağınız ve bir bütün olarak kuruluşunuz için iyi şeyler anlamına gelebilir.

Güven ve beğeni oluşturur

Kabul edelim: kibar veya kaba biriyle çalışmayı – hatta arkadaş olmayı – tercih eder misiniz? Tarihteki en büyük ve en sevilen insanların çoğu, inanılmaz derecede nazik doğalara sahiplerdi veya önemli nezaket eylemleri gerçekleştirirlerdi.

Daha küçük ölçekte, hayatta ve işte gerçek nezaket, kesinlikle size arkadaş ve hayranlar katacak. Ancak daha da önemlisi, insanların sizi desteklemek istemesini ve başarılı olduğunuzu görmelerini sağlayacak güveni kazandıracaktır.

Bunun en güzel yanı, nezaketin kendi kendini beslediği ve daha da fazla nezaketi doğurduğu yeni bir erdem döngüsü oluşturacak olmasıdır.

Kanıta ihtiyacınız varsa, nezaketin QNET’teki işin her yönünü nasıl etkilediğini görmek için RYTHM ile yaptığımız çalışmalara bakmanız yeterli.

Şefkat, sevgi ve nezaketi iş kültürünüzün bir parçası haline getirmeye karar verdiğinizde, yaptığınız her şeyde parlayacağınızı göreceksiniz.

Ve siz farkına varmadan, ağınız, organizasyonunuz ve markanız pozitiflikle ilişkilendirilerek büyüyecektir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz