Perşembe, Mart 23, 2023

Kış Mevsiminde Havanın Yaz Mevsimine Göre Daha Erken Kararmasının Sebebi Nedir?

Kış mevsiminde havanın yaz mevsimine kıyasla daha erken kararmasının nedeni oldukça basit ve evrenseldir. Bu sebep elbette eksen eğikliğidir. Dünya, güneşin etrafında dönerken eksen eğikliği sebebiyle dünyaya geliş açıları değişir. Bu durum dünyanın aydınlanma çizgisini belirler. Kuzey yarım kürede yer alan ülkelere kışın güneş ışınları daha eğik bir açıyla gelir.

Kış Gün Dönümü Ne Zaman?

Kış gün dönümü 21 Aralık’ta başlar. Bu tarih, güneşin, Kuzey Kutbu noktasından en uzakta olduğu zamandır. Kış başlangıcı olarak kabul edilse de aslında günlerin kısalmaya başladığı ve yazın bir süre sonra gün yüzünü ortaya çıkaracağına işaret eden bir gündür. Birçok farklı kültürde, birçok farklı anlamı olduğundan, kış gün dönümü oldukça önemidir. Zaman ve tarih ne olursa olsun, her zaman kontrolünüz altında olsun diye Bernhard H. Mayer saatlerinizi QNET güvencesi ile satın alabilirsiniz.

En Karanlık Gün

Kış gün gün dönümleri bir sonraki mevsimin başlangıcına işaret eder. Bu günler, bir gezegenin bir sene içindeki en uzun ve en kısa günlerini oluşturur. Senenin en uzun günü, yazın başlangıcına işaret eder ve buna yaz gün dönümü adı verilir. En kısa gün ise kışın başlangıcına işaret eder ve bundan dolayı da kış gün dönümü olarak ifade edilir. İçinde yaşadığımız Kuzey Yarım Küre’de yaz gün dönümü, Kuzey Kutbu’nun direkt olarak Güneş’e doğru eğildiği Haziran ayında ortaya çıkar. Kış gün dönümü ise Kuzey Yarım Küre’de Kuzey Kutbu’nun Güneş’ten en uzağa eğildiği yani Kuzey Yarım Küre’nin Güneş’ten mümkün olan en uzak aralık ayında meydana gelir. Bu sebeple kış gün dönümü, güneş ışığının en az alındığı senenin en kısa gününü işaret eder.

Başka Gezegenler de Gün Dönümü Yaşıyor!

Eğik dönme ekseninin olduğu her gezegende gün dönümü söz konusudur. Bu konunun yanında, diğer gezegenlerin mevsimlerinin farklı sebeplerden dolayı ve iklimsel olarak Dünya’dakilere benzer olmadığının da altını çizmek gerekiyor. Hangi gezegende olursanız olun, her zaman doğru zamanı gösterecek bir saatinizin olması önemli.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz