Salı, Mart 21, 2023

Tatil Işığını Yeni Yıla Getirmek

Noel ve Yeni Yıl döneminde sizi içine çeken o sıcak, bulanık duyguyu biliyor musunuz? Görünüşe göre “tatil neşesi” gerçek bir şey ve bilim adamlarına göre zihinsel sağlığımız bu yüzden büyük bir destek alıyor!

Ne yazık ki, insanlar tatillerde doğal olarak daha mutlu olsalar da tüm neşe ve yüksek ruhların dezavantajı, yeni yıl geldiğinde bu iyi hislerin kaybolma eğiliminde olmasıdır.

Ancak, mutlaka böyle olmak zorunda değil.

Doğru bakış açısı ve adımlarla, tatil sezonunun tüm güzel hislerinden dersler çıkarmak ve Ocak ayı ile yılın geri kalanını aynı şekilde neşeli ve tatmin edici hale getirmek mümkün.

İşte bunu yapmanın beş yolu:

Öz Bakıma Odaklanın

Düzenli programlamaya dönme zamanı geldiğinde sadece stresli ve depresif bir yığına dönüşmek için yıl sonu tatillerinde daha iyi uyuyan ve daha sağlıklı hissedenlerden misiniz?

Yalnız değilsiniz. Milyonlarca insan tatil sonrası hüznünden ya da daha doğrusu mevsimsel duygulanım bozukluğundan mustariptir.

İyi haber şu ki, sadece birkaç basit değişiklikle kasvetin üstesinden gelmek mümkün.

Kendinize odaklanmak ve hayatınızdaki iyi şeyler için şükretmeye karar vermek için günlük ‘zaman’ ayırarak başlayın.

Meditasyon, farkındalığı uygulamaya başlamak için mükemmel bir yoldur. Ve genellikle fiziksel olarak aktif değilseniz, egzersizi günlük programınızın bir parçası haline getirmeyi düşünün.

Sürdürülebilirlik Hakkında Düşünün

Mutlu olduğunuz zamanlarda olduğu gibi tatil mevsimi de aşırılıklardan biri olabilir.

Sadece tomarlarca ambalaj kağıdını, atılan yemek tabaklarını ve aşırı enerji tüketimini düşünün – aslında, tatil sevincimize katkıda bulunan ancak yılbaşı mevsiminde boşa giden her türlü şey.

Bunu akılda tutarak, daha sürdürülebilir bir yeni yıl için Noel’de öğrenilen derslere yaslanmayı düşünün.

Bir odadan çıkarken ışıkları kapatın. Yalnızca çevre dostu ürünler satın almaya geçiş yapın. Et tüketimini azaltın.

Hayatınızı ve çevrenizi olumlu yönde etkileyecek birçok şey yapabilirsiniz.

Aileyi Unutmayın

Tatillerin en güzel yanlarından biri, aile ile bir araya gelip hediye alışverişi yapmak, yemek ve kahkaha paylaşmaktır.

Ne yazık ki çoğu insan için hatta kendi patronumuz olan bizler için bile, yılın geri kalanında böyle kaliteli aile zamanları nadirdir.

Bu neşeyi sürdürmenin anahtarı bu nedenle sevdiklerinize zaman ayırmaya devam etmektir.

Ancak takvimlerinizde “aile zamanını” sadece kalemle yazmayın. Bunun yerine, planlar konusunda çok net olun, böylece herkes tam olarak ne bekleyeceğini bilir. Bir seçenek, örneğin aylık buluşmalar veya geziler gibi yeni gelenekler oluşturmak olabilir.

Unutmayın, hiçbir girişimci arkadaşlarının ve ailesinin, hatta “iş ailesinin”, ekibinin desteği olmadan başarılı olamaz.

Bu nedenle, her zaman arkamızı kollayanlar için doğruyu yapmaya çalışmak önemlidir.

Parti Verin

Buluşmalardan bahsetmişken, neden ruh halinizi canlandırmak için bir Ocak partisi düzenlemiyorsunuz?

Evet, parti sezonu yeni bitmiş olabilir. Ancak bu, başka bir iş organize edemeyeceğiniz anlamına gelmez. Nitekim, bazı şirketler, bir ruh güçlendirici olması gibi basit bir nedenden ötürü, Ocak ayında ofis partileri düzenlemekte ısrar ediyor!

Hiç kimse tüm Noel süslemeleriyle abartılı bir yapım önermiyor. Ancak bir tür parti sonrası herkesi tekrar geri getirmek, olumlu iyi duyguları ileriye taşımanın harika bir yoludur.

Ve bir bonus olarak, bir Ocak etkinliği, Noel geleneklerine bağlı olmadığınız anlamına gelir, bu yüzden yaratıcı olun!

Günlük Rutininizi Planlayın ve Düzenleyin

Noel hediyeleri için haftalarca nasıl stres yaptığınızı ve Yılbaşı akşam yemeği menüsü konusunda ne kadar titiz davrandığınızı hatırlıyor musunuz?

İyi haber şu ki, çılgınlık artık sona erdi!

Bununla birlikte, neden aynı enerjinin bir kısmını günlük rutininizi organize etmeye ve planlamaya yönlendirmiyorsunuz?

Yeni Yıla girmek ve getirdiği tüm taleplerle başa çıkmak birçok insan için zor olabilir. Bu nedenle, özellikle iş yerinde, günlük görevler ve öncelikler konusunda organize ve stratejik olmakta fayda var.

İşin püf noktası buna devam etmektir ve umarım bu yeni tatil parıltısı, yeni yılı heyecan verici yeni bir maceraya dönüştürebilir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz