Cumartesi, Mart 25, 2023

Liderlerin Ortak Özellikleri

İlk olarak ‘’lider’’ kavramının tam olarak ne demek olduğundan kısaca bahsedelim.

Lider; bulunduğu çevreye yarar sağlayan, süregelen gelenekte köklü değişiklikler yapan ve çevreyi yönetmek için sorumluluğu; sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye denir.

Hayatınızın birçok alanında liderlik yeteneklerine, özelliklerine sahip olabilirsiniz. Aile, okul, sosyal çevre, profesyonel olarak çalıştığınız iş ortamları akla gelen ilk örnekler olduğu gibi çeşitliliği de artabilmektedir. Her liderin kendine özgü iletişim ve yönetme gibi farklılıkları olduğu gibi yine her liderin aynı noktada buluştuğu ortak özellikleri de vardır.

Peki liderleri, lider yapan bu ortak özellikler nedir bir bakalım:

  • Optimist olmak; bir lideri sadece birlikte çalışması kolay bir insan yapmakla kalmaz, aynı zamanda onu ilham ve fikir kaynağı yapar.
  • Özgüvenli olmak; sadece özgüveni yüksek bir insan başkalarını ikna edebilir ve saygınlık kazanabilir.
  • Kararlı davranmak; başarılı liderlerin hepsi, hızlı karar verebilen kişilerdir.
  • Öğrenmeyi sürdürmek; başarılı liderler, başarılı olmak için becerilerini ve bilgilerini güncel tutmaları gerektiğini bilir.
  • Empati sahibi olmak; iyi bir lider, birlikte çalıştığı ekibin, müşterilerinin ve iş ortaklarının duygularını anlama yeteneğine sahiptir.
  • İkna kabiliyeti yüksek ve etkili olmak; liderler güven verici ve ikna kabiliyeti yüksek kişilerdir.
  • Ekip kurabilmek; başarılı liderler, etrafındaki insanlara ilham vermeyi ve onları motive etmeyi bilen kişiler olarak öne çıkar.
  • Yaratıcılığı geliştirmek; başarılı bir liderin yaratıcı olması, ekibindeki yaratıcılığı ve inovasyonu geliştirebilmesi gerekir.
  • Odaklanma ve alternatif planlar üretmek; iyi bir lider, geleceği ayrıntılı bir şekilde planlayan kişidir.

Başarılı liderleri ortak noktada buluşturan bu özelliklere sahipseniz, QNET’te de başarıya ulaşır, hedeflediğiniz geleceğe sağlam adımlarla yürüyebilirsiniz.

Saydığımız bütün bu özellikleri bir araya getirdiğinizde örnek bir liderin resmini ortaya çıkarmış olursunuz. Peki siz, bu resmi tamamlamak için hangilerine sahipsiniz?

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz