Perşembe, Mart 23, 2023

Network Çalışma Sistemi Nedir?

Teknolojinin yaygınlaşması ile hayatımıza giren Network terimi; Türkçe dilinde bilgisayar ağı, küçük bir alan içerisinde yer alan yahut uzak mesafelerde bulunan bilgisayarların ve/veya iletişim cihazının iletişim hatları vasıtasıyla birbirine bağlandığı, dolayısıyla sistem ve bilgi kaynaklarının farklı kullanıcılar tarafından paylaşım yapabildiği, bir yerden başka bir yere veri aktarımının gerçekleştirilmesine olanak sağlayan iletişim sistemi olarak tanımlanmaktadır.

Network sadece bilgisayarlara değil, ağ üzerindeki diğer bileşenlere de kolayca ulaşmanızı sağlar.

Network çalışma sistemi ise; gün geçtikçe yayılan, 21.yy’ın ticaret sistemi olarak görülen ve doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olan Network Marketing (Ağ Pazarlaması), kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına imkân veren bir sistemdir.

Ağ Pazarlaması satış sistemine yakından bakalım. Başarılı bir kimyager olan Rehnborg, bitkilerden ilaçlar yapmaya odaklanmış ve bu konuda ürünler üretmiştir. 1930’larda şirketi California Vitamini kurmuştur. Kendi alanında ilkleri yapan bu şirket sayesinde işlerini büyütmüş ve standart satış sistemi yerine doğrudan satış sistemi üzerine çalışmıştır. Doğrudan Satış Sistemi ile aracılar ortadan kalkabilecek, ürünler son kullanıcıya aracısız ulaşacaktır. Doğrudan Satış Sistemine bağlı çalışanlar birer “girişimci” olup aynı zamanfda sabit maaş almazlar. Bu sistemi uygulamak için 1945 yılında şirketinin adını Nutrilite Products olarak değiştirmiştir. Bu sistemin başarılı olmasında o dönem yaşanan savaşlar ve ekonomik krizler nedeniyle işsizliğin yüksek olmasının da payı büyüktür. Şirket belirli bir büyüklüğe sahip olduktan sonra en çok satış yapan 2 kişi, bu şirketten ayrılmış ve kendi şirketlerini kurmuşlardır. Bu şirket, şu an bu alanda en yüksek ciroya sahip olan Amway’dir.

Günümüzde Network Marketing konusunda öne çıkan firmalardan şunları sayabiliriz; Amway, Herbalife, Avon ve QNET gibi firmalar.

Network Marketing’in bu kadar ön plana çıkmasının sebebi ise takımın tümüne eşit fırsatlar sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi olarak görülebilir.

Modelin çalışma prensibi oldukça basit bir sisteme bağlıdır. Doğrudan satışın yapıldığı modelde her şey tavsiye üzerine kuruludur. Müşteri aldığı ürünü tavsiye ederek satışına yardımcı olur. Sistem eski bir tarihe sahip olsa da günümüzde artan bir talep ile sürdürülmektedir.

Ağ Pazarlamanın Önemli 3 Öğesi

  • Ağ pazarlama modelinde satılacak ürün göstermelik olmamalıdır. Müşteriyi yanıltıcı göstermelik satılan ürünün geri dönüşü negatif olur.
  • Ürün direkt olarak müşteriye satılmalıdır. Satışa ikinci kişilerin girmesi olayı daha da karışık hale getirir.
  • En önemlisi de doğrudan satış yapılacağı unutulmamalıdır. Doğrudan satış tüketiciye daha çabuk ulaşır. Bu sayede hem hızlı satış hem de ucuz bir maliyet ortaya çıkar.
spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz