Cumartesi, Mart 25, 2023

Uzun ve Sağlıklı Yaşayın: Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beş İpucu

Nesiller boyunca insanlık, sonsuz yaşamın sırlarını çözmeye çalıştı. Henüz sonsuza kadar yaşamanın bir yolu yok…

Ama çoğumuz çok, çok daha uzun yaşamayı bekleyebiliriz. Bilim ve modern tıp sayesinde son yıllarda insan ömrü önemli ölçüde iyileşmiştir.

Sadece daha uzun yaşamanıza değil, aynı zamanda daha tatmin edici bir varoluş yaşamanıza yardımcı olacak beş yol:

Hareket edin, hareket edin

Hayatınıza yıllar eklemenin en kesin yollarından biri kanepeden kalkıp fiziksel olarak hareket etmektir.

Çoğumuz egzersizin diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık riskini önemli ölçüde azaltabileceğini biliyoruz. Ancak günde sadece 11 dakikalık fiziksel aktivitenin erken ölüme karşı korunmaya yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Avrupalı ​​araştırmacılara göre, her gün spor salonuna gitmek harika olsa da her gün kısa bir tempolu yürüyüş yapmak ya da sadece bahçede çalışmak bile yaşam süresini uzatmak için yeterli.

Sigara ve alkolü bırakın

Çok sayıda kronik hastalığa olan bağlantısından artan ölüm riskine kadar bilim, gerçekten güvenli bir sigara içme seviyesi diye bir şey olmadığı konusunda net.

Bu nedenle, uzun yaşamak ve başarılı olmak istiyorsanız, oldukça basit – sigarayı bırakın!

Ek olarak, alkol alımınızı azaltmayı veya daha iyisi, tamamen hayatınızdan çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Orta derecede içki içmek iyi olabilir. Ancak, yoğun bira ve alkollü içki tüketiminin karaciğer, kalp ve pankreas hastalıklarıyla bağlantılı olduğunu unutmayın.

Ne yediğinize dikkat edin

Seçenek göz önüne alındığında, çoğumuz sağlıksız yiyecek seçimleri yapma eğilimindeyiz.

Yine de uzun yaşamanın bileti kişinin iştahını kontrol etmeyi, daha az tatlı yemeyi ve yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi öğrenmesidir.

Çok fazla kırmızı ve işlenmiş et tüketiyor musunuz? Seçeneklerden biri, bitki bazlı gitmek ve öğünlerinizdeki eti daha fazla meyve ve sebze ile değiştirmek; özellikle bakliyat, lahana, soya ve tatlı patates gibi süper gıdaları tercih edebilirsiniz.

Bu arada, soya ve tatlı patatesler, gezegendeki en yaşlı insanlardan bazılarına ev sahipliği yapan Japonya’nın Okinawa sakinleri tarafından nedeniyle uzun zamandır lanse ediliyor.

Geleneksel Okinawan diyeti, fermente edilmiş soya fasulyesi (natto), fermente edilmiş soya ezmesi (miso), Japon tatlı patatesi (satsumaimo) ve fermente edilmiş tatlı yapışkan pirinç (mochi) içerir.

Bağlantıda kalın

Doğru. Hepimiz zaman zaman kendi başımıza olmayı severiz. Bununla birlikte, uzun süreli yalnızlık sadece kişinin zihinsel sağlığı için kötü değildir, aynı zamanda ciddi fiziksel sonuçları da vardır.

Yakın tarihli bir araştırma, izolasyonun neredeyse günde 15 sigara içmek kadar kötü olduğunu ve erken ölümde %50 artışa yol açabileceğini buldu.

Bu nedenle çözüm, arada sırada zaman ayırmak, ancak aynı zamanda arkadaşlarınız ve ailenizle güçlü, anlamlı ilişkiler sürdürdüğünüzden emin olmaktır.

Uzmanlar, yaklaşık dört kişilik küçük bir sosyal ağa bağlı kalmanın bile beyin ve kalp fonksiyonlarını iyileştirmek ve kronik hastalık riskinizi azaltmak için yeterli olduğunu söylüyor.

Yeterince uyuyun

Şaka gibi gelebilir, ancak daha uzun yaşamak için gerçekten uyumanız veya en azından yeterince uyumanız gerekir.

Evet, insanların gerçekten günde 7-8 saat uykuya ihtiyacı olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Öyle olsa bile, inkar edilemez olan şey, uykunun vücudun iyileşmesine yardımcı olduğu ve organların optimum çalışma koşullarında olmasını sağladığıdır.

Vücuda yardım etmeyen, ancak aslında felç ve kalp krizi riskini arttırdığı tespit edilen şey, düzensiz uyku düzenleridir.

Bu nedenle, daha uzun yaşamak istiyorsanız, her gün aynı saatte yatıp kalktığınız düzenli bir uyku programı sürdürmeyi deneyin.

Evet, ölümsüzlük şu an için kavrayışımızın ötesinde olabilir. Ancak birkaç yaşam tarzı değişikliği, uzun ve daha da önemlisi sağlıklı bir yaşam sağlayabilir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz