Cumartesi, Mart 25, 2023

Finansal Okuryazarlığın Ev Ekonomisine Katkıları

Bütçeyi iyi bir şekilde yönetmek ev ekonomisi için oldukça önemli. Her insanın hayatını kendi beklentilerine, hayallerine, yaşam koşullarına ve planlarına göre sürdürebilmesi için finansal durumunu da tüm bu değişkenleri göz önüne alarak yönetmesi gerekir. Finansal konularda bilinçlenmek, tasarruf alışkanlığı kazanmak ve ortak geleceği güvence altına almak için hazırlıklı olmak ve finansal okuryazarlık becerisine sahip olmak gerekiyor.

Finansal Okuryazarlık Becerisine Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

  • Gündelik hayatın içinde gözden kaçan veya vakit ayırmakta zorlandığınız bütçe problemini finansal okuryazarlık becerisi kazanarak çözüme kavuşturabilirsiniz.
  • Gelir ve giderlerinizi daha doğru yönetebilir ve planlarınızı bu yönetime göre şekillendirebilirsiniz.
  • Bugünü ve geleceği ekonomik açıdan güvence altına alabilirsiniz.
  • Birikimlerinizi nasıl değerlendireceğinize dair gerçekçi ve sizi motive edebilecek hedefler koyabilirsiniz.
  • Borçlarınızın takibini rahatlıkla yapabilir ve tasarruf alışkanlığı oluşturabilirsiniz.

Yeni bir hayata başlamak ve bu hayatı devam ettirmek için üstlendiğimiz sorumlulukların en başında finansal okuryazarlığı ev ekonomisine bağlamak gerekir.

Finansal okuryazarlık donanımına sahip olmak küçük adımlarla gerçekleşir. Daha sonrasında kademeli olarak gelişir. Bu donanımlara sahip olmanın en başında bütçe planlaması gelir. Bütçe planlamasında; gelir ve giderlerinizin hangi yönde olduğunu ve gelecek için nasıl bir planlama yapacağınızı bilmeniz ev ekonomisine katkıda bulunmanızı sağlar. İkinci aşama ise harcamalar. Hem kişisel hem de ev için yaptığınız tüm harcamaları düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. Kredi kartı ödemelerinizi ve hesap ekstrelerinizi gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Örneklendirecek olursak; gelirinizin %50’sini ihtiyaçlarınıza, %30’unu birikimlerinize ve %20’sini isteklerinize olacak şekilde planlayabilirsiniz. Bunu planlamak tamamen sizin elinizde. Üçüncü aşama da hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirlemelisiniz. Hedeflerinizi önceliklerinize göre sıralarsanız finansal anlamda zorlukları en aza indirmeyi başarabilirsiniz. Son aşama ise tasarruf yapmak. Ev ekonomisi için oldukça önemli bir yer kaplayan tasarruf kavramını hayata geçirmek için mutlaka fiyat araştırması yapmanız gerekmektedir. Böylece aynı ürünü daha ucuza alabileceğiniz alternatifler çıkartabilirsiniz.

Unutmayın ki; ev ekonomisine katkıda bulunmak için kendi bütçenizi ayarlamanız gerekmektedir. Bunun içinde kendi paranızı kazanmak veya ek gelir oluşturmaya çalışmak oldukça önemlidir. QNET ‘’Bağımsız Temsilcileri’’ olarak sermayesiz bir şekilde kendi işinizi kurabilir, sıkı ve azimli çalışmalarınızla aile yaşantınıza destekte bulunabilirsiniz.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz