Salı, Mart 21, 2023

Influencer Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Sürekli gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz. Bu değişim ve gelişmeler sonucunda hayatımıza da birçok yeni meslek giriş yapıyor. Bunlardan bir tanesi de ‘’Influencer olmak’’. İngilizce bir kelime olan influencer; etkileyen ve etkileyici anlamına gelir. Günümüzün medya anlayışında belirli bir popülariteye ulaşmış olan kişilerin kitleleriyle olan iletişim ve etkileşiminden faydalanarak stratejik bir pazarlama çeşidi olarak kullanılır.

Peki; Influencer Olmak İçin Neler Yapılmalı?

  • Tutkulu olduğunuz bir konu seçin: Öncelikle kişiliğinize ve zevklerinize uygun bir konu belirlemelisiniz. Bu konu; bilgi sahibi olduğunuz ve ilginizin yoğun olduğu bir alan olmalıdır. Instagram gönderilerinizin sizi ilgilendiren her şeyi yansıtması ve rastgele şeyler olmaması gerekir.
  • Kayda değer bir biyografiniz olsun: Sizi özetleyen, sizin kim olduğunuz hakkında insanlara bilgi verecek alan biyografinizdir. Bu nedenle dikkat çekici bir biyografi oluşturmanız gerekmektedir.
  • Hikayeler Paylaşın: Sadece fotoğraf paylaşarak Instagram dünyasında bir influencer olarak yer alamazsınız. Paylaştığınız fotoğraflarla birlikte altına yazılan metinlerin önemi de çok büyük. Hikayelerde bu metinlerin anlatılması takipçilerinizle duygusal bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. Böylece sizi takip etmeye ve etkileşimde bulunmaya devam ederler.
  • Sayfanızı çekici hale getirin: Bir influencer olmak için bu en önemli konulardan bir tanesi. Paylaştığınız her görsel kitleniz tarafından ilgi çekici gibi gözükse de genel bir tema belirmeli ve paylaşımlarınızı bu temaya uydurmalısınız. Bu Instagram akışına attığınız tüm görsellerin iyi ve düzenli görünmesini sağlar. Birçok Instagram influencerı renk veya kompozisyonun tek tip olabilmesi için fotoğraflarını düzenleme stilini takip ederler. Fotoğraflarınızın gerçekten iyi görünebilmelerini sağlamak için yüksek çözünürlükte ve bol miktarda ışık alındığından emin olmalısınız.
  • Belirli aralıklarla ve düzenli paylaşımlar yapın: Sürekli ve düzenli paylaşımlar yapmak veya içerik oluşturmak sosyal medya dünyasının önemli bir önkoşuludur. Paylaşımlarınızı hangi gün, hangi saatte yapacağınızı bilmeniz gerekir. Bunu belirlemenin en basit yolu; hedef kitlenizin hangi aralıklarla Instagramda aktif olduğunu öğrenmenizden geçer. Paylaşımlarınızı hedef kitlenizin aktif olduğu zamanlarda yaparsanız katılım oranlarındaki artışı görebilirsiniz.
  • Doğru hashtag seçimi yapın: Instagramın bir diğer altın kuralı da hashtag seçimleridir. Hashtagler, içeriklerinizin kullanıcılar tarafından bulunmasına yardımcı olur.

Influencer Hashtag Seçimi

Yüksek arama hacmine sahip olan her hashtag sizin için iyi olacak demek değildir. Yüksek hacimli hashtagler yüksek rekabet anlamına gelir. İdeal olarak, arama hacimlerinde 10.000 ile 1 milyondan fazla değişen hashtaglerin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Paylaştığınız görselde anlattığınız her konuyu mutlaka açıklamalarda hashtag olarak belirtmelisiniz. Unutmayın; Instagram bir görsel için en fazla 30 adet hashtag kullanma hakkı tanır ve bir influencer olarak bu hakkınızın hepsini kullanabilirsiniz.

  • İşletme hesabına geçiş yapın: Bu işi ciddi bir şekilde yapmayı kafanıza koyduysanız hesabınızı işletme hesabına çevirmeniz doğru bir adım olacaktır. İşletme hesabına geçtiğiniz takdirde takipçilerinizin demografik özelliklerine, hangi içeriğinizin en çok etkileşim aldığına kadar birçok veriye ulaşabilirsiniz. Bu verilerin yanında reklam yayınlama gibi avantajlara da sahip olabilirsiniz.
  • Konuyla ilgili markaları etiketle ve iletişime geç: Temel anlamda Instagram influencerı olmak için iki aşama bulunuyor. Bunlardan ilki; takipçilerinizi organik olarak büyütmek ve paylaşımlarınızla onları meşgul etmek. İkincisi ise; influencer olarak para kazanmak. Takipçi sayınız 1000 ve üzeri olduktan sonra konunuzla ilgili markaları etiketlemeli ve kendinizi onların radarına almalısınız. Bunun yanı sıra konunuzla ilgili olduğunu düşündüğünüz markalara mesaj gönderebilirsiniz. Onlarla bir iş birliği içine girebilirsiniz. Ancak unutmayın bu kolay bir durum değil, alacağınız cevaplar karşısında motivasyonunuzu düşürmeyin.
  • Takipçi satın almayın: Birçok Instagram kullanıcısı kolayca başarıya ulaşmak için takipçi satın almayı dener. Bu onların yaptığı en büyük hatalardan biridir çünkü başarıya giden yolun kısası veya kolayı yoktur. Eğer gerçek bir büyümeden bahsediyorsak organikliğe yönelmelisiniz. Takipçilerinizin bir gecede veya bir haftada yüksek rakamlara ulaşacak diye düşünmeyin. Her şeyin bir zamanı olduğunu unutmayın.

Influencer olmak büyük bir çaba, özen ve girişimcilik ruhuna sahip olmayı gerektirir. Çünkü herkesten ve her şeyden farklı şeyler üretmek, bunu düşünmek ve uygulamak ancak girişimcilik ruhuna sahip olmakla gerçekleşir. QNET’in bu anlamdaki en önemli felsefesi; girişimcinin yanında olmak. Girişimciliği önemseyen ve girişimcilik alanında çalışmalar yapmak isteyen herkesin yanında QNET ailesi olarak var olmaya devam edeceğiz.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz