Cumartesi, Mart 25, 2023

Ellerinizi Yıkayın, Su İçin, Kendinizi Koruyun!

“Ellerinizi yıkayın, su için!” bunlar temel bilgilerdir ve bu iki sağlıklı alışkanlık, hala kendinizi hastalıktan korumanın en iyi yollarıdır. Yıllar içinde sabunla etkili el yıkamanın, hastalıkları azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olduğu bulunmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezi, düzenli olarak el yıkamanın ishale yakalanan kişilerin sayısını %23-40 ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıkları vakalarını %16-21 oranında azalttığını bulmuştur.

İçme suyuna gelince araştırmalar, fiziksel ve zihinsel formda kalmanın anahtarının tamamen susuz kalmanın anahtar olduğunu tekrar tekrar göstermiştir. Bazı araştırmalar, genel ruh halini ve hatta çocuk gelişimini etkileyen hafif dehidrasyonun bile olduğunu göstermiştir.

Mikroplar dokunma yoluyla hızla yayılır ve her yerdedirler. Elleri yıkamak genellikle mikropların yayılmasını ve daha ölümcül olmasını engeller. San Diego’daki ABD Deniz Sağlığı Araştırma Merkezi, askere alınan askerleri içeren bir araştırma yaptı ve günde en az beş kez ellerini yıkadıklarında öksürük ve soğuk algınlığında önemli bir düşüş buldu.

El Yıkamak Bizi Nasıl Korur?

Ancak doktorlar, el yıkamanın gerçekten etkili olması için doğru şekilde yapmanız gerektiğini söylüyor. Ellerinizi yıkarken bu adımları takip ediyor musunuz?

– Ellerinizi suyla ıslatın ve sabun uygulayın.

– Ellerinizi sabunla köpürtün. Sabunu elinizin arkasına, parmaklarınızın arasına ve tırnaklarınızın altına yayın.

– Ellerinizi en az 20 saniye fırçalayın. En sevdiğiniz şarkının ilk birkaç satırını zamanlamak için söyleyebilirsiniz.

– Ellerinizi durulayın.

– Ellerinizi havluyla veya havayla kurutarak kurulayın.

El dezenfektanları ayrıca ellerinizi etkili bir şekilde temizleyebilir ve mikropların yayılmasını durdurabilir. Sadece önerilen miktarı elinize uygulayın ve en az 20 saniye boyunca cilt yüzeyine sürün.

Su İçmek Bizi Nasıl Sağlıklı Tutar?

Su, vücudumuzdaki süreçlerin anahtarıdır. Hareket edip günümüze devam ederken, su doğal olarak vücuttan atılır. Hidratlı kalmak, vücudun normal şekilde işleyebilmesi ve çalışabilmesi için önemlidir. Araştırmalar, susuz kalmanın böbrek taşlarını tedavi etmeye, sindirimi iyileştirmeye ve hatta kilo vermeye yardımcı olabileceğini bile buldu.

Suyun faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için temiz ve güvenli olması önemlidir. HomePure Nova su filtreleme sistemi gibi yüksek kaliteli bir filtre, kişinin sağlığını tehlikeye atan yabancı maddeleri temizleyebilir. Aynı zamanda çevre dostudur, çünkü su filtresine sahip olmak sizi şişelenmiş su satın almaktan kurtarır.

Suyu filtrelemek sadece içmeyi güvenli kılmakla kalmaz, aynı zamanda kullanımı da güvenli hale getirebilir. Filtrelenmiş su ayrıca yüzü temiz tutmaya yardımcı olabilir ve koronavirüs gibi enfeksiyonların gözler ve cilt gibi yüzeylerden bulaşmasını önler.

Büyük endişe ve stres zamanlarında, temellere geri dönmek her zaman yardımcı olur. Bu nedenle, günde birkaç kez bunu yaparak güvende kalın – Ellerinizi yıkayın, su için!

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz