Salı, Mart 21, 2023

Oruç Tutarken Sağlığınızı Korumanın En İyi İpuçları

Ramazan, Müslümanlar için özel bir aydır.

Dünyanın birçok yerinde kutlanan mübarek ay, gün doğumundan gün batımına kadar dua edilerek, yiyecek ve içecek tüketilmeden kutlanır.

Birçokları için bu aynı zamanda kendini yansıtma ve kendini geliştirme zamanıdır. Hal böyle olunca da bu dönem, hayırseverlik, bağlılık ve fedakarlığın yanı sıra sağlığına da dikkat etmeyi gerektirir.

Bundan dolayı, birçok gayrimüslim de Müslüman arkadaşları ve aile üyeleriyle birlikte oruç tutamak isteyebiliyor.

Oruç tutmanın manevi ve fiziksel faydaları ne kadar cömert olursa olsun, kişinin güç ve enerji eksikliği hissetmesi zor olabilir.

Neyse ki, Ramazan’ın 30 günü boyunca sağlıklı kalmak ve odaklanmayı sürdürmek – özellikle girişimciler, doğrudan satışçılar ve bu süre zarfında çalışmaya devam eden diğerleri için – çok zor değil. Tek ihtiyacınız olan kararlılığınızı sürdürmek ve birkaç basit ve pratik ipucuna uymak.

  1. Dengeli bir sahur yemeği yiyin

Oruçtan önceki günün başlangıcında alınan sahur, kutsal ayın önemli bir parçasıdır ve günün geri kalanında ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerini almanızı sağlamak için çok önemlidir.

Esasen, sizi tok tutacak bir yemek tüketmek isteseniz de bu aynı zamanda dengeli olmalıdır.

Açlık sancılarını yönetmeye yardımcı olacak kadar bitki bazlı protein alın.  Bakliyat ve lahana ve ıspanak gibi yiyecekleri öğününüze ekleyin. Karpuz gibi su dolu meyveler de su seviyelerini dengelemek için iyidir.

  1. Hidrat, hidrat, hidrat

Su demişken oruç tutmak sıvı alımını azaltmak anlamına gelmemelidir.

Evet, Müslümanlar oruç saatlerinde yiyemezler ve içemezler. Ancak akşam orucunu açarken, ayrıca geceleri birkaç kez ve oruç günü başlamadan önce mutlaka yeterince sıvı aldığınızdan emin olmalısınız.

Oruçluyken önerilen günlük sıvı alımı 2-3 litredir. Ne içileceğine gelince, su her zaman en iyisidir. Ve idrara çıkmayı artırabilecek kafeinli içecekleri (kahve, çay ve gazlı içecekler) sınırlayın.

  1. Hareket edin ama aşırıya kaçmayın

Oruç tutarken egzersiz yapmayı istememek daha cezbedici olabilir. Ancak gerçek şu ki hafif fiziksel aktivite hem sizi zinde tutacak hem de enerji artışı sağlayacaktır.

Bu yüzden işteyken tempolu bir yürüyüş veya hafif esneme hareketleri deneyin ve enerji seviyenizin yükseldiğini hissedin.

Bu arada, düzenli bir egzersiz rutini olanlar için uzmanlar, bunu bir çentik indirmenizi ve sadece daha önce elde ettiğiniz şeyi korumayı hedeflemenizi tavsiye ediyor.

Egzersiz programınızı hareket ettirmek de yardımcı olacaktır. İdeal olarak, oruç açmadan önce egzersiz yapmak en iyisidir. Ama bunu yemekten sonra da yapabilirsiniz.

  1. Oruçluyken fazla yemeyin

Evet, açsınız ve her şey cazip görünüyor. Ancak iftarda bol bol yemek, yani iftar yemeği sizi yorgun hissettirecek. Daha da kötüsü, ziyafet hazımsızlığa neden olabilir ve sağlığınıza ve kilonuza zarar verebilir.

Geleneksel olarak, hurma ve su ile oruç açılır ve bunun için iyi bir sebep vardır. Hurma vitaminler ve besinlerle yüklüdür ve vücudun glikoz seviyelerini düzeltmeye yardımcı olabilir.

Tabii ki, belirtildiği gibi, hurmalardan daha fazlasını yiyebilirsiniz. Ama yemek yerken hızınızı artırın. Ve tıpkı sahurda olduğu gibi, akşam yemeğinin besleyici ve dengeli olduğundan emin olun.

  1. Uykuya öncelik verin

Uyku vücudu gençleştirir. Ve oruç tutarken daha da önemlidir.

Ancak sorun şu ki, Ramazan ayında birçok kişinin uyku düzeni hem düzensiz kalıplar hem de beslenme alışkanlıkları nedeniyle olumsuz etkileniyor. Bu yüzden sabit bir rutine bağlı kalmayı ve ne yediğinizi izlemeyi deneyin.

Genel bir kural olarak bloklara ayrılmış, günde 7-8 saat uyumayı hedeflemelisiniz. Ancak herkesin durumu farklıdır, bu yüzden ihtiyacınız olanı aldığınızdan emin olun.

Bu arada, günün ortasında kısa bir şekerleme – en iyi girişimcilerin savunduğu bir şey – odaklanmanızı iyileştirmenize yardımcı olması için önerilir.

Zorlu ama tatmin edici

Oruç tutmak zorlayıcı olabilir. Ancak manevi nimetlerin yanı sıra, doğru yapıldığında fiziksel benliğiniz için son derece faydalı olabilir.

Ancak unutulmaması gereken en önemli şey dengeli beslenmek ve vücudunuzu dinlemektir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz