Pazartesi, Mart 27, 2023

Bahar Aylarında Gezilecek Yerler

Havaların ısınmasıyla ve çiçeklerin açmasıyla birlikte yeni yerler görmek için seyahat planı yapılmaya başlanıyor. Türkiye’nin dört bir yanından bahar aylarında gezilecek yerlerin listesini sizin için çıkardık.

  • İzmir, Şirince: Ege Denizi boyunca uzanan şehrin 620 km’yi aşan kıyı şeridi birbirinden güzel antik kentler, plaj ve sahiller ile doğal güzelliklere sahip. Şirince; İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan eski bir Rum kasabası. Kendine has dokusu, zeytin ve asma bağları, mimarisi ve ahşap konakları ile daha ilk adımda güzelliğini hissettirmeyi başarıyor. Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti, Şirince’ye oldukça yakın bir konumda yer alıyor.
  • Karabük, Safranbolu: Safranbolu; ülkemizi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde temsil eden sembol yerleşim yerlerinden bir tanesi. Adını bölgede yetiştirilen safran bitkisinden alan ilçede, Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastasını, Bakırcılar Çarşısını, Safranbolu’ya özgü hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanları gezin. Safranbolu Tokatlı Kanyonu, Kristal Teras, İncekaya Su Kemeri, Bulak Mencilis Mağarası, Kaymakamlar Gezi Evi, Cinci Hanı ve Hamamı, Safranbolu Yörük Köyü görülmesi gereken yerlerden bazıları.
  • Kaz Dağları, Adatepe: Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesine bağlı olan Adatepe; İsviçre Alpleriyle birlikte dünyada oksijen oranı en yüksek yerler arasında yer alıyor. Tarihi taş evlere, Arnavut kaldırımlı daracık sokaklara, körfez manzarasına sahip tepelere ve Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ne uğramayı unutmayın.
  • Bursa, Trilye: Trilye; eski bir Rum köyü olarak tanınıyor. Trilye’nin sokaklarını, çeşmelerini, Aya Todori Kilisesini, Kemerli Kiliseyi, Yemekhane olarak geçen Aziz Vasil Kilisesini, Perili ve Tabut evi ve eski postaneyi gezmeyi unutmayın.
  • Muğla, Datça: Baharda gidilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi. Sessi, sakin ve en huzurlu rotalardan biri olan Datça; rengarenk evleri, balıkçı lokantaları, ören yerleri ve bozulmamış doğasıyla gelen herkese en güzel manzaraları sunuyor. Her sabah Datça’nın limanından kalkan teknelerle yakın yerlerdeki koyları da gezebilirsiniz. Kargı Koyu, Domuz Bükü, Kızıl ve Hayıt Bükleri masmavi ve berrak yapısıyla dikkat çekiyor.
  • Bolu, Göynük: İlk yerleşimin MÖ 8. Yüzyıla kadar uzandığı, Bizans, Roma ve Osmanlı gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Göynük; tarihi dokusu ve tescilli mimari yapısıyla herkesin uğraması gereken duraklar arasında yer alıyor. Buraya gezmeye gelmişken Çubuk ve Sünnet göllerini de görmeyi unutmayın.
  • Muğla, Fethiye: Eşsiz doğasıyla hem su sporları hem doğa sporları için uygun ortamı sağlayan Fethiye masmavi denizine hayran kalacağınız, el değmemiş koyların tadını çıkarabileceğiniz, aktiviteleriyle eğlenceye doyacağınız Akdeniz’in en gözde tatil merkezlerinden biri. Kelebekler Vadisi, tarihi köy Kayaköy, Günlüklü Koyu, Saklıkent Kanyonu, Belceğiz Plajı ve Çalış Plajı gezilip görülecek yerler. Yine çevrede Tlos Antik Kenti, Letoon Antik Kenti ve Telmessos Antik Kenti bahar rotasında gezilmeye değer yerlerdendir.
  • Mersin, Anamur: Yaz aylarında yükselen hava sıcaklıkları nedeniyle yerli halk yaylalara çıkıyor. Anamur’un doğal ve tarihi güzelliklerini keşfetmek için en uygun zaman bahar ayları. Ören Plajı, Köşekbükü Mağarası, Mamure Kalesi gibi yerleriyle Anamur; bahar aylarında görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.

Henüz bahar ayı için bir tatil planı oluşturmadıysanız sizin için hazırladığımız listemize bakabilir ve rotanızı belirleyebilirsiniz.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz