Cumartesi, Mart 25, 2023

Girişimcilik Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bir girişimcinin ortaya çıkması için ihtiyaçların çeşitlendirilmesi ve artması gerekir. Girişimciliğin ortaya çıkışına sebep olan en büyük iki sebep; sanayi devrimi ve gezgin tüccarların dönemidir.

Öncelikle girişimcilikten biraz bahsedelim. Son zamanlarda popüler bir kavram haline gelen girişimcilik; en genel tabiriyle kar amacı ile risk almayı göze alarak iş kuran bir kişinin yaptığı atılımdır ve ayrıca girişimcilik bir iş kurma süreci olarak da tanımlanır. Yetenek, birikim, cesaret, üretkenlik ve yaratıcı olmak gibi özelliklerin birleşimi girişimci bir insanı meydanı getirir.

Teknoloji gibi birçok alanın gelişmesi ile de insanlar artık daha girişken bir yapıya dönüşmeye ve akıllarındaki projelerini hayata geçirmek için girişimler yapmaya başladı. Girişimcilik; fırsat girişimciliği ve yaratıcı girişimcilik olarak ikiye ayrılır. Fırsat girişimciliği; pazardaki mevcut fırsatları görerek ya da potansiyel fırsatları mevcut olan bir mal veya hizmeti sunmaktır. Yaratıcı girişimcilik ise, yeni bir fikir veya buluşun ya da mevcut olan bir mal veya hizmetin tasarım, fiyat ve kalite gibi yönlerden iyileştirilerek pazara sunulması şeklinde tanımlanır.

Tarihin başlangıcından beri girişimcilik her zaman arz ve talep olarak bilinen piyasa güçleri tarafından yönetiliyordu. Tarım Devrimi’ndeki ilk girişimciler; araç ve barınak sağlayarak çiftçilerin ihtiyaçlarını karşıladı. Buna karşılık olarak da ailelerini besleyecek yiyecekler aldılar. Sanayi Devrimi de girişimcilik tarihinde çok önemli bir rol oynamaktadır. 18.yy’dan itibaren girişimcilik; küçük şehirlerdeki küçük ölçekli üretimden büyük şehirlerdeki büyük ölçekli üretime geçmiştir. Girişimcilikteki bu temel değişimin enerji üretiminin kullanılabilirliği ve iş gücündeki artış gibi getirisi olmuştur. Bu nedenle girişimcilik kavramı ve girişimciler her zaman yeniliğin ve gelişimin ön saflarında yer almaya devam edecektir.

QNET olarak bu tarihsel gelişimin öneminin farkındayız. Tüm bu süreçlerde girişimcilik ruhuna sahip olan, girişimcilik alanında çalışmalar veya uygulamalar yapmak isteyen herkesin yanındayız.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz