Salı, Haziran 6, 2023

Top Gun: Girişimciler Tom Cruise’un Kırk Yıllık Başarısından Ne Öğrenebilir?

Tom Cruise‘un son filmi Top Gun: Maverick, gişe rekorları kırdı. Ve eğlence endüstrisi uzmanları onu dünyanın 1 numaralı film yıldızı olarak görüyor.

Ama aslında Tom Cruise, kırk yılı aşkın bir süredir başarının tadını çıkararak güvenilir olmaktan asla vazgeçmedi!

Başrol oyuncusu, yardımcı oyuncu, yapımcı ve yönetmen oldu ve birçok ödüle aday gösterildi ve kazandı. En etkileyici olanı, 3 Temmuz’da 60 yaşına giren yıldız, lise boyunca zorluklarla okuyabilmesine neden olan bir öğrenme engeline rağmen tüm bunları yaptı.

İşte, işletme sahiplerine ve girişimcilere ilham verecek tek yetenekli Cruise’dan birkaç hayat dersi.

Her zaman her şeyinizi verin

Cruise, 1. Günden itibaren çok çalıştı. Gerçekten de senaryolarını okumakta zorluk çekmesi nedeniyle, sadece görevleri görmek için akranlarından iki veya üç kat daha fazla çaba sarf etmesi gerektiği Cruise’a bildirildi.

Kabul edelim bu günlerde işler farklı, artık disleksi ve diğer zorluklarla başa çıkmayı öğrendi. Ama öyle olsa bile, oyuncu sıkı çalışmaya kararlıdır.

Top Gun: Maverick’in yönetmeni Joseph Kosinski’den alıntı yapmak gerekirse, “Her güne ilk filmiymiş gibi coşkuyla yaklaşıyor ve aynı zamanda son filmiymiş gibi çaba harcıyor.” diyor.

Başarı kolay gelmiyor. Doğrudan satışta bizim için bu kadarı açıktır. Ancak özellikle önemli olan, statünüz ne olursa olsun, ister acemi ister kıdemli olun, her zaman %110’u vermeniz gerektiğini hatırlamaktır!

Yaşın seni engellemesine izin vermeyin

Çok uzun zaman önce, aksiyon filmleri 20’li ve 30’lu yaşlardaki oyunculara ayrılmıştı. Artık değil. Tom Cruise, çoğu kişiden daha fazla yaşın kişinin başarı şansını veya gerçekten de Burj Khalifa’yı deneme ve uçaklardan atlama fırsatlarını sınırlamaması gerektiğini kanıtladı.

O halde buradaki ders basit: Başarı, yaşa göre değil, kişinin hedeflerine ve zafere olan kararlılığına göre belirlenir.

Elbette, birçok girişimci iş yolculuğuna gençken başladı ve başarıyı tattı. Yine de daha sonraki yaşamlarında kendi patronları olan ve bu kadar tatmin bulan pek çok kişi var.

Kısacası başarıyı, son doğum günü pastanızdaki mum sayısı değil, siz tanımlarsınız.

Öğrenmeye ve büyümeye bakın

Filmlerdeki muhteşem dublörlük çalışması bir yana, Cruise’un kariyeri, defnelerine yaslanmaktan asla tatmin olmadığını da gösteriyor.

Gerçekten de film ikonu, sürekli kendini zorlamasıyla ve Born on the Fourth of July’daki engelli bir Vietnam Savaşı gazisinden Tropic Thunder’daki huysuz bir stüdyo yöneticisine kadar, bir aktör olarak büyümesine izin veren rolleri denemesiyle biliniyor.

Sürekli ve yaşam boyu öğrenme, iş dünyasında büyüme için kritik öneme sahiptir. Tom Cruise’un uzun başarı listesinden çıkarılacak sonuç, başarıyı gerçekten tatmak için girişimcilerin ve doğrudan satışçıların konfor alanlarının dışına çıkmaya ve gelişmeye istekli olmaları gerektiğidir.

Bunu yapmanın pek çok yolu var elbette. Bunlardan biri de qLearn’ün sunduğu gibi özel bir öğrenim programı olabilir.

Kişisel markanıza güven oluşturun

Herkesi her zaman memnun edemezsiniz. Ancak Hollywood’da olduğu gibi iş dünyasında uzun ömürlü olmanın bileti marka güvenidir.

Bir film afişi veya kayan yazı üzerinde “Tom Cruise” adı, izleyicilerin filmi beğeneceğini garanti etmeyebilir. Ancak halka söylediği şey, yıldızın projeye tam ve mutlak bağlılığını verdiğidir. Bu sadece hayranların filmlerini izlemek için akın etmesinin nedeni değil, aynı zamanda stüdyoların yıldızın bağlı olduğu projelere yeşil ışık yakmakta sorun yaşamamasının nedeni budur.

Benzer şekilde, iş dünyasında müşterilerin güvenini oluşturmak çok önemlidir. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Çok basit – sözlerinizi tutun, kararlı olun, sorunları derhal ve doğrudan ele alın ve her zaman profesyonel ve etik olmaya çalışın.

Bu dersleri dikkate alırsanız; siz de uzun, başarılı ve ödüllendirici bir kariyere doğru yolculuk yapabilirsiniz.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz