Cumartesi, Mart 25, 2023

Saatler Neden Hep 10.10’u Gösterir?

Belki dikkat etmişsinizdir. Reklamlarda, mağazalarda, e-ticaret sitelerindeki fotoğraflarda genellikle duvar saati ya da kol saatleri hep 10:10’u gösterir. Peki bunun nedeni nedir?

Öncelikli sebeplerden biri oldukça basit; estetik. Saat ibresi 10:10’u gösterdiğinde simetrik durur ve insan beyninin simetri ve düzeni takdir etme eğilimde olmasıdır. Saat üreticilerinin ortak düşüncelerine göre de 10:10’u gösteren saatlerin daha çok satılıyor olmasıdır. Ayrıca saatler bu rakamları gösterdiğinde saatin üzerindeki tüm ayrıntılar daha net ve açık bir şekilde görülebiliyor. Örneğin saatin markası gibi…

Bir değer sebep ise sat 10’u 10 geçe pozisyonundaki yuvarlak saatin içindeki akrep ve yelkovan yukarı doğru gülümsemeyi bilinç altınıza yerleştiriyor. Böylece saat size mutluluk veriyor ve satın alma işlemleri gerçekleşiyor.

Saatlerin 10:10’u göstermesinin gerçek sebebi saatlerin daha çok satılıyor olmasıdır. Daha çok satılmasını sağlayan sebepleri ise daha açıklayıcı olarak şöyle sıralayabiliriz;

  • Açıklık: Saatteki her şey daha açık ve net gözükür. Saatte başka ayrıntılar varsa bunlar genellikle 3, 6 ya da 9 konumuna yerleştirilir. Buradaki alanlar hiçbir ayrıntının üstünü kapatmamış oluyor.
  • Simetri: İnsanlar asimetrik şekillerden çok simetrik şekillere eğilim gösteriyor. 10:10 bu simetriyi bize yansıtmış oluyor.
  • Çerçeveleme: Saat markaları genellikle 12’nin hemen altında konumlanır. Böylece saatler 10:10’u gösterdiğinde akrep ve yelkovan markayı çerçeveleyerek dikkatleri o yöne doğru çeker.
  • Gülümsetme: Yukarıda da açıklandığı gibi saat 10:10’daki ifade gülen yüz ifadesidir. Böylece mutluluk ve sevinci belirtir.

QNET’in İsviçre kalite ve güvence standartlarına uygun olarak tasarlanan Bernhard H. Mayer saatleri; her durum için çarpıcı ve özel bir tasarım koleksiyonu sunar. Güvenilirlik ve estetik algı açısından titizlikle üretilen Bernhard H. Mayer saatleri 1871 yılından bu yana kendine has yaratıcı tarzları ile kullanıcıların kişisel zevklerine hitap etmeye devam ediyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz