Cumartesi, Mart 25, 2023

10 Yıl İçinde Ortaya Çıkabilecek Meslekler

Bilimsel ve teknolojik gelişmeler yaşam tarzımızda birçok değişikliğe gitmemize neden oluyor. Özellikle yeni teknolojiler ve dijitalleşme ile gereksinimlerimiz ve belirli mesleklere duyulan ihtiyaçlarımız da değişime uğruyor. Tüm bu gelişmeler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi, alışkanlıklarımızı, sosyal hayatımızı, çalışma şekillerimizi ve iş tanımlarımızı da değişikliğe sürüklüyor.

Peki; 10 yıl içinde hayatımıza girecek olan yeni meslekler nelerdir?

  • Veri Güvenliği Uzmanlığı: Şirket ve kurumların dijital ortamlarda yer almasıyla kendilerine ve müşterilerine ait verileri koruması gerekiyor. Veri güvenliği uzmanı; şirket ve kurumların dijital güvenlik altyapısını tasarlar, olası siber saldırılara karşı güvenlik sistemlerini analiz eder, iyileştirir ve geliştirir.
  • Finans Analistliği: Finansal analistler; işletmelerin nakit ihtiyaçlarını ne oranda öz kaynaklarla ve ne oranda yabancı kaynaklarla sağlanacağına ve bu kaynakların nasıl temin edileceğine ve hangi amaçlarla kullanılacağına karar veren uzmanlardır.
  • Etik Yetkilisi: Bu meslek dalı bağlı bulunduğu şirket bünyesindeki etik kuralları gözetecek. Örneğin; bir şirket insanı ve emeği öncelik haline getiriyorsa, etik yetkilisi şirket bünyesindeki tüm kurumları gezecek ve iş koşullarını denetleyecek.
  • Risk Yönetimi Uzmanı: Risk yönetimi uzmanı özellikle kurumsal firmalarda analiz araçlarının belirlediği riskleri değerlendiren, azaltan ve gidermeye çalışan kişidir. Risk yönetim uzmanları, her geçen gün artan rekabet ortamında şirketlerin öne çıkmaları için almaları gereken riskleri belirler, ölçer ve risk haritaları ortaya koyar.
  • Dijital Terzi: Tekstil üzerine olan E-Ticaret şirketlerinde verilen siparişlerin %40’ı beden uymadığı için iade ediliyor. Şirketlerin bu anlamdaki yeni hedefi ise bunu sıfırlamak. Bu meslekte çalışan kişiler sensör analitikleri kabiliyetlerini kullanarak müşterileriyle tam ölçüm almak kapsamında çalışıp herkesin kendi bedenine uygun kıyafeti sipariş etmesine aracı olacaklar.
  • Doğrudan Satış Yetkilisi: Doğrudan satış; ürün ve hizmetleri bir mağaza olmadan direkt tüketicilere dağıtan bir perakende ağıdır. Kalıcı bir mağaza korumak yerine şirketler müşterileri ile birebir ilişkiler kurabilmek ve doğrudan satış yapmak için bağımsız danışmanlar görevlendirmektedir. Doğrudan satış işinde sosyalleşmek önemlidir. Çünkü esnek çalışma modeline sahip olan bu iş kolunda istediğiniz an istediğiniz yerden satış yapabilir ve çalışma zamanınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.

Doğrudan Satış Sektörünün önde gelen şirketlerden biri olan QNET olarak; kendi işini kurmak ve ek gelir etmek isteyen herkesin yanındayız. Bu sayede network’ünüzü (ağınızı) daha hızlı bir şekilde genişletebilirsiniz.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz