Salı, Haziran 6, 2023

Temiz Su Neden Gereklidir?

Su, insanın hayatta kalması için çok önemlidir. Çoğu bilim insanı, muhtemelen haftalarca yiyeceksiz kalabileceği konusunda hemfikir olsa da su için durum böyle değil.

Elbette çoğumuz susuz kalmanın önemini biliyoruz ve RYTHM Vakfı da dahil olmak üzere çok sayıda girişim, risk altındaki topluluklara temiz su getirmeye çalışıyor. Yine de istatistikler, çoğu yetişkinin içme suyunu yeterince ciddiye almadığını ortaya koyuyor.

Ama gerçekten yapmalıyız!

Hidrasyon hakkındaki gerçek

İnsan vücudunun %60’a kadarı sudur ve eklemleri yağlamaktan besinleri taşımaya, zararlı toksinleri dışarı atmaya ve cildi parlak ve parlak tutmaya kadar sayısız işlevi yerine getirir.

Bu nedenle, az miktarda su kaybetmek bile bir sürü soruna neden olabilir. En endişe verici olan şey, insanların zaman zaman susuz kaldıklarını bile fark etmemeleridir.

Susadığımızda çoğumuzun bir içkiye nasıl uzandığını biliyor musunuz? Susuzluk kesinlikle vücudun suya ihtiyacı olduğunu bilmemizin bir yoludur. Ancak beslenme uzmanları, açlık sancılarının dehidrasyona işaret edebileceğini söylüyor. Baş ağrısı ve yorgunluk ile aynı.

Doğru, aslında günde sekiz bardak suya ihtiyacınız yok. Ama kesinlikle yapmamız gereken, vücudumuza daha fazla dikkat etmek, dehidrasyon belirtileri aramak ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak sıvı alımını artırmak veya azaltmak.

Her içme suyu güvenli değildir

Çoğu ülkenin su koruma kurumlarının sıkı sağlık ve güvenlik standartları vardır, bu da genellikle musluklardan akan içme H20’sinin tüketilmesinin güvenli olduğu anlamına gelir. Ancak bu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, suyun kirleticilerden arınmış olduğu anlamına gelmez.

Aslında, nehirden arıtma tesisine ve musluğa olan yolculuğunda suyun kirlenmesinin pek çok yolu vardır ve su kaynaklı hastalık ve bakteri tehdidini de beraberinde getirir. Bu yüzden tükettiğimiz suyu filtrelememiz gerekiyor.

Piyasada seçim yapabileceğiniz birçok su filtreleme sistemi vardır ve gerçek şu ki, eviniz için ideal olanı seçmek kafa karıştırıcı olabilir. İstediğiniz, yalnızca etkili olduğunu iddia etmeyen, aynı zamanda saygın kalite kontrol kuruluşları tarafından gerçekten test edilmiş ve sertifikalandırılmış bir sistemdir.

Örneğin HomePure Nova, halk sağlığı ve güvenliği kuruluşları NSF International ve Amerika Birleşik Devletleri Su Kalitesi Derneği’nden onay mührü almıştır; her ikisi de sistemin musluk suyundan bakterileri, virüsleri, kimyasalları ve toksinleri yok etme yeteneğini doğrular.

İdeal olarak, devrim niteliğindeki dokuz aşamalı HomePure Nova’nın yaptığı gibi, daha iyi hidrasyona yardımcı olmak için suyu minerallerle zenginleştiren bir su arıtıcı da arayın.

Su içmek zor olmasa gerek

Doğru, hepimiz meşgulüz. Ve yeterince içtiğinizden emin olmak bazen zor olabilir. İyi haber şu ki vücudunuzun sağlıklı kalmasını ve ihtiyaç duyduğu sıvıları almasını sağlamanın basit yolları var.

İşte susuz kalmamak için beş akıllı ve etkili ipucu:

  1. Susamış olmasanız bile temiz, filtrelenmiş suyu yudumlayın

– Özellikle uyanır uyanmaz ve yemeklerden önce içmeyi deneyin. Ancak oruç tutuyorsanız, oruç tutmadığınız saatlerde yudum aldığınızdan emin olun.

  1. Hava durumunu izleyin

– Bazı günler diğerlerinden daha sıcaktır, bu yüzden iklimin vücudunuza nasıl davrandığına dikkat edin. Ayrıca, egzersiz yapıyor veya müşterilerle tanışmak için hareket halindeyken fiziksel olarak aktifseniz daha fazla su içtiğinizden emin olun.

  1. Yiyecek alımınızı izleyin

– Çok fazla baharat ve tuz su ihtiyacını artırabilir, bu nedenle bu yiyeceklerle yeterince içtiğinizden emin olun.

  1. Mevcut içecek alımınızı suyla değiştirin

– Tabii, yine de o sabah bir fincan kahve alabilirsiniz. Ama diğer içecekleri su ile değiştirmeyi deneyin. Tatta biraz daha çeşitlilik istiyorsanız, bir veya iki dilim taze meyve ile aromalı su yardımcı olabilir.

  1. Telefonunuzda hatırlatıcılar ayarlayın

– Yanınızda, alarm çaldığında kullanabileceğiniz temiz, filtrelenmiş suyla dolu bir su şişeniz olduğundan emin olun.

Evet, temiz su mucizevi bir şekilde tüm hastalıkları iyileştirecek sihirli değnek olmayabilir. Ancak susuz kalmamak kesinlikle insan sağlığında önemli bir rol oynar. Öyleyse için!

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz