Perşembe, Mart 23, 2023

Şekerli Beslenmenin Zararları

Yapılan araştırmalara göre 3 zararlı besinden biri olarak kabul edilen şeker; günümüzde en çok kullandığımız besin maddelerinden biridir. Her gün içtiğimiz çaya, kahveye attığımız şeker, yediğimiz tatlılar ve içtiğimiz gazlı içeceklerin yanı sıra içeriğini bilmediğimiz birçok paketli gıdada da bulunuyor. Vücut için hiçbir faydası olmayan ve bir bağımlılık olarak görülen şekerin zararları vücudun birçok noktasına etki ediyor.

Şekerli Beslenmenin Zararları

  • Kan şekerinin düşmesine neden oluyor: Şeker tüketimi anlık ihtiyaçları giderse de birkaç saat sonra açlık ve açlığın yarattığı sorunlar olarak geri dönüyor. Bağımlılık haline gelmiş şeker tüketimi şeker ihtiyacının giderilmemesi halinde kan şekerinde ani değişimlere ve buna bağlı olarak baş ağrısı, yorgunluk gibi sorunlara yol açabiliyor.
  • Cildin kurumasına ve farklı cilt sorunlarına neden oluyor: Vücudumuz aşırı şeker tüketimi nedeniyle çok susuz kaldığından cilt bir süre sonra bu durumdan etkilenmeye başlıyor. Deride pul pul dökülmeler, kurumalar ve çatlamalar oluşuyor. Ayrıca cilt tüm bu nedenlerle yaşlanma dönemine daha erken giriyor ve kırışıklıklar çok daha erken yaşta kendini göstermeye başlıyor.
  • Obeziteye yol açıyor: Obezitenin en temel nedenlerinden biri de aşırı şeker tüketimi. Yapılan araştırmalara göre devamlı olarak şeker tüketildiğinde karaciğer şekerin bileşeni olan früktozu yağ olarak depoluyor. Böylece özellikle bel bölgelerinde yağlanmalar hızla artıyor.
  • Depresyon riskini artıyor: Beslenme düzeni ruh hali üzerinde büyük bir öneme ve etkiye sahip. Bu gibi durumlarda rahatlamak adına hemen şekerli gıdalara yöneliyor olmamız psikolojik anlamda sadece anlık olarak iyi olduğumuzu düşündürüyor. Halbuki tam aksine şeker oranı yüksek gıdalar depresyona girme riskini artırıyor.
  • Diş çürüklerine neden oluyor: Ağzımızda pek çok bakteri var. Bunlardan bazıları diş yapımıza fayda sağlarken bazıları ise hasar verebiliyor. Şekerlerle beslenen zararlı bakteriler fırçalama veya tükürük ile temizlenmezlerse şekeri aside dönüştürebiliyorlar. Bu asit daha sonra diş minesinin üstünde yer alan ve dişlerimizin korunmasını sağlayan mineralleri aşındırıyor ve diş çürükleri oluşmaya başlıyor.
  • Çeşitli mide rahatsızlıklarının oluşmasına neden oluyor: Aşırı şeker tüketiminin devam etmesi durumunda ortaya çıkan aşırı yemek yeme hali, belli bir zamandan sonra hazımsızlık ve mide asidinin artması nedeniyle de gastrit gibi ciddi rahatsızlara neden oluyor.

Unutmayalım ki; sağlığımız her şeyden önce gelir. Artık şekerli beslenmenin ve şekerin ne kadar zararlı olduğuna hepimiz hemfikiriz. Öncelikle olarak işe şekerli besinlerden yavaş yavaş uzak durarak ve bol bol su tüketerek başlayabiliriz. Bol şu içmemiz halinde vücut şekerli besinlerden aldığımız zararı atmaya yardımcı olacaktır. QNET’in ürettiği en önemli ürünlerden biri olan HomePure Nova; sizlere temiz su ve saf bir yaşamın kapılarını aralıyor. Minerallerle zenginleştirilmiş temiz, güvenli ve muhteşem tatta içme suyu sağlar. Sağlığınız için içme suyunu Pi-Suyu’na dönüştüren HomePure Nova aynı zamanda elektriksiz çalışarak enerji tasarrufu yapmanızı ve doğayı korumanızı sağlar. Böylece size sadece içme suyunun tadını çıkarmak kalır.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz