Perşembe, Mart 23, 2023

Futbol Neden En Popüler Spor?

1862 yılında Uppingham Koleji öğretmenlerinden John Charles Thring’in yazdığı oyunun ilk kurallarıyla organize olmaya başlayan önlenemez futbol hareketi, 1863 yılında İngiliz Futbol Birliği’nin (Football Association, FA) kurulmasıyla resmiyet kazanan bir spor dalı haline gelerek İngiltere’den tüm dünyaya hızla yayılmış ve toplumların sosyal hayatlarında giderek daha fazla yer alan önemli bir aktivite haline gelmiştir. Bugün geldiğimiz noktada 200’ün üzerinde ülkede, 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanmakta olan futbol, on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanan dünyadaki en popüler takım sporu.

Futbol Neden En Popüler Spor?

Futbol, bir oyunun ötesinde, hayatın içerisinde yer alan, kendine özgü ritüellere ve büyüleyici bir etkiye sahip. Onu büyüleyici kılan şeyin altında yatan nedenlerin başında insan zihnindeki bağlılık ve taraf olma duyguları yatıyor. Bugün milyarlarca dolarlık bir endüstri haline gelmiş olan futbol, tamamen insani duyguların üzerine inşa edilmiş, kitleleri peşinden sürükleyen bir fenomen. Bu fenomenin kitlelere sunduğu birçok işlev var.

Eğlenceli Vakit Geçirmek

Günümüzde izleyiciler ve taraftarlar futbolun rekabetçi yapısını eğlenceli bulduklarından futbolu bir eğlence alanı olarak ele alıyorlar. Aynı zamanda Messi ve Cristiano Ronaldo gibi profesyonel futbol yıldızlarının hayatlarındaki magazinel olayları eğlenerek irdeleyen sporseverler, futbolcuları günümüzün rock starları gibi konumlandırıyor ve hayranlık besliyor.

Yoğun İş Hayatından Uzaklaşmak

Futbolseverler, kitle iletişim araçlarıyla dünyanın en büyük liglerinden lokal turnuvalara kadar hemen hemen her maça erişebiliyor. Özellikle de büyük liglerin maçlarını akşam saatlerinde oynanıyor olması, kent yaşamındaki yoğun iş temposuyla çalışan insanların futbolu 90 dakikalık bir kaçış olarak değerlendirmesine yol açıyor.

Psikolojik ve Bedensel Rahatlık Sağlamak

Futbolun büyüsü, farklı sosyal katmanlardan bireyleri ortak bir kimlik etrafında birleştirebilmekte ve bu katmanlara psikolojik ve bedensel rahatlık sağlayabilmektedir. Futbol, toplumların endüstrileşmesiyle oluşan sınıflar arasındaki kopuk iletişimi yeniden sağlayan ortak bir dil halini almış ve birleştirici rolüyle psikolojik bir destek mekanizmasına dönüşmüştür.

12. yüzyılda İngiltere’de yanan futbol meşalesi, bugün milyonlarca insan tarafından bir futboldan çok daha fazlası. İngilizlerin dünyaya hediyesi olan bu fenomen spor dalı, yerküredeki insanları ortak bir paydada buluşturmaya devam ediyor. İngiltere’nin son şampiyonu olan Manchester City, ard arda 2. ve son 5 yılda 4. kez kupayı kaldırarak 2014 yılından bu yana QNET sponsorluğunda olan mavi beyazlı formayı bir kez daha gururlandırıyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz