Salı, Mart 28, 2023

Hava Kirliliği Nasıl Azaltılır ve Soluduğumuz Hava Nasıl İyileştirilir?

Hava kirliliği gezegenimizi boğuyor. 

Sadece Doğa Ana’nın ekosistemleri, biyolojik çeşitliliği ve iklimi havadaki zararlı kimyasallardan olumsuz etkilenmekle kalmıyor, aynı zamanda milyarlarca vatandaş da olumsuz etkileniyor.

Bir düşünün: Saat sabahın yedisi; sabah koşusuna başlamak üzeresiniz ve birden öksürmeye başladınız. Temiz havaya ne oldu? Artık kötü mü kokuyor? Sağlıksız mı? Çoğu yer için evet! Daha da kötüsü, artık sözde güvenli diye tanımladığınız kendi evinizde bile bu durum neredeyse kaçınılmaz oldu.

Solunum yolu enfeksiyonları, kalp hastalıkları, felç, akciğer kanseri ve doğum kusurları, çevremizdeki kötü hava nedeniyle son yıllarda artan sağlık sorunlarından sadece bazıları. Daha da kötüsü, çocuklar da dahil olmak üzere çok sayıda insan bu yüzden hayatını kaybetmeye devam ediyor.

Neyse ki uzmanlar krizden çıkış yolları olduğunu ve hepimizin soluduğumuz havanın iyileştirilmesinde rol oynayabileceğimizi söylüyor.

İşte hava kirliliğinin etkisini azaltmak için yapabileceğiniz birkaç pratik şey.

1. Araç kullanımını azaltın

Arabalarımız bizim bir parçamız haline geldi ve mağazaya gitmekten tutun da müşteri toplantılarına zamanında yetişmemize kadar her konuda bize yardımcı oluyor. Yine de, aşırı benzin yakmanın dünya genelinde kirlilik seviyelerini artırdığı inkar edilemez.

Bu nedenle, yolculukları paylaşarak veya bunun yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak özel araç kullanımının etkisini sınırlandırmaya çalışın. Aslında, neden bir sonraki toplantınıza yürüyerek ya da bisikletle gitmiyorsunuz? Bu sadece yollardaki araç sayısını azaltmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda zinde ve sağlıklı kalmanızı da sağlayacaktır!

2. Yüksek kaliteli bir hava temizleyiciye yatırım yapın

Hava kirliliği dış mekanlarda olduğu kadar iç mekanlarda da bir sorundur. Aslında istatistikler, bazı kirleticilerin – örneğin temizlik ürünlerinden kaynaklanan aerosol dumanları, yemek pişirmekten kaynaklanan gazlar, toz ve evcil hayvan tüyleri – binaların içindeki konsantrasyonunun dış ortam seviyelerinden iki ila beş kat daha yüksek olabileceğini ortaya koymaktadır.

Neyse ki, daha iyi nefes almaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey sağlam bir hava filtreleme sistemidir.

Aslında, uzmanlar taşınabilirlik ve kullanım kolaylığı açısından kompakt bir cihaz önermektedir. Ancak gerçekten de çok yönlü ve güçlü bir hava temizleme cihazı bulmanız gerekir.

HomePure Zayn, son teknoloji HPP⁺ elektrostatik filtreler, ultra plazma iyonu ve UV ışığı kullanan benzersiz bir beş aşamalı filtreleme sistemine sahiptir. En güzel özelliği de, sınıfındaki diğer hava temizleme cihazlarının aksine, 0,1 mikron kadar küçük zararlı hava partiküllerini bile temizleyebilir ve 36 metrekare kadar büyüklükteki alanları havalandırabilir.

HOMEPURE ZAYN’I BİR DE ÇALIŞIRKEN GÖRÜN

3. Akıllı pişirme ve ete hayır

Birbiriyle ilişkili görünmeyebilir, ancak et tüketimini azaltmak veya tamamen durdurmak havayı gerçekten daha temiz ve berrak hale getirebilir. 

Esasen, azot bakımından zengin gübrelerden ve hayvan atıklarından çıkan dumanlar, sığır ve süt hayvancılığının önemli bir kirlilik kaynağı haline gelmesine neden olmuştur. 

Bu nedenle uzmanlar, diyetlerden etin çıkarılmasını ve bunun yerine daha fazla taze meyve ve sebze tercih edilmesini önermektedir. Bu hem kirliliğe bağlı binlerce ölümün önüne geçecek hem de bireylerin fiziksel sağlığını iyileştirecektir.

Yiyecekleri hazırlama şeklimiz de önemlidir. Odun ateşinde pizza mı? Kömür ızgara barbekü mü? Bunlar kulağa çok lezzetli geliyor, ancak ne yazık ki pişirme süreci sağlığımız için iyi değil. Daha temiz, daha modern bir ocak ve yakıt seçin ve pişirme alanınızın yeterli havalandırmaya sahip olduğundan emin olun.

4. Enerji tasarrufu 

Geleneksel enerji santralleri atmosfere kirletici maddeler ve su buharı yayar. Dolayısıyla daha az elektrik kullanımı, aslında herkes için daha temiz hava anlamına gelir. 

Bu aynı zamanda, kullanmadığımız zamanlarda sadece ışıkları kapatarak ve cihazları fişten çekerek anında fark yaratabileceğimiz anlamına gelmektedir. Siz de yeni bir cihaz satın alırken daha çevreci ve enerji tasarruflu cihazları tercih etmelisiniz, çünkü bunlar sadece elektrik tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda elektrik faturanızdan da tasarruf etmenizi sağlar!  

5. Bitki ve ağaç yetiştirmek

İç mekanlarda bitki bulundurmakla yetinmeyin; çevrenin daha yeşil olmasına da yardımcı olun. Ağaçlar ve bitkiler sadece gölge sağlamaz. Ayrıcahavadaki zararlı partikülleri de emebilirler. Bu nedenle, bitkileri evlerin içine ve çevresine dikmek, daha ferah ve sağlıklı bir ev için harika bir yoldur.

Bununla birlikte, floranın hepsinin aynı olmadığını unutmayın. Örneğin, dracaena, kasımpatı ve bambu iç mekanlardaki havayı tazelemeye yararken, daha büyük ve yapraklı yerli ağaçlar dış ortamlar için daha iyidir.

Evde hava kalitesini iyileştirmeye başlamak için basit bir rehbere mi ihtiyacınız var? Aşağıdaki bilgi grafiğine göz atın.

Evinizi iç mekan hava kirliliğinden korur    İndir

Daha iyi hava kolektif bir çabayla başlar.

Hava kirliliği ayrım gözetmez ve paylaştığımız havadan hepimiz sorumluyuz. Bu nedenle, çevremizdeki hava kalitesinin iyileştirilmesi ve birbirimizin daha iyi nefes almasına yardımcı olmak için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz