Salı, Mart 21, 2023

Kahve Tüketiminin Çalışma Performansı Üzerindeki Etkileri

Kahve, insanlık tarihi ile eşdeğer bir geçmişe sahip. Tarih boyunca en üst tabakadan en alt tabakaya dek birçok insanın severek içtiği kahve, kimi zaman sosyalleşme kimi zaman da zihin açtığı için tercih edilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde kahve için ‘’içenin evinde sabaha kadar kandiller sönmez’’ lafı halk arasında söylenegelmiş, bundan dolayı kahve tüketimi  bazı padişahlar tarafından yasaklanmıştır.  Ancak kahve engelleri tanımayarak günümüzün sevilerek tüketilen içecekleri arasında listenin ilk sıralarında yer alıyor.

Peki, Nedir Kahvenin Sırrı?

Günümüzde birçoğumuz güne merhaba dedikten sonra kahve içmeye ihtiyaç duyuyoruz. Taze demlenmiş bir kahvenin kokusunu duyduğumuz an uykumuzun açılması oldukça doğal. Peki, niçin kahve zihnimizi berrak hale getiriyor? Hepimiz bu sorunun cevabını birçok defa sorsak bile üzerine durmadan taze demlenmiş kahvemizi yudumlamaya can atıyoruz.

Henüz modern tıp gelişmemişken insanlar kahvenin uyku açıcı ve zihni berraklaştıran bir yapısına sahip olduğunu gözlem yoluyla keşfetmişlerdi. Ancak bunun neden olduğuna dair bir fikirleri yoktu. Bugün yapılan araştırmalar sayesinde kahvenin bunu nasıl sağladığını biliyoruz.

Bugün hemen hemen birçoğumuzun kafein olarak bildiği bu madde kahvenin içinde önemli miktarda bulunuyor. Kafein, vücuttaki kana oldukça hızlı karışan bir maddedir. Kandaki bu hızlı yolculuğunda aradığı ise adenozin olarak bilinen nörotransmitterlerdir. Adenozin, bize uyku getiren organik bileşendir. Kafein ise bu bileşeni bularak uyku getiren özelliğini bir süreliğine engeller. Böylece kahve içtikten sonra hissettiğimiz zindelik bu şekilde oluşur.

Berrak Zihnin Yolu Yeni Demlenmiş Kahveden Geçiyor

Gün içinde bir veya iki bardak tüketilen bir kahvenin çalışma performansınıza etkisi düşündüğünüzden daha fazla. Düzenli kahve tüketimininin adenozini bloke ettiğini bir önceki kısımda bahsetmiştik. Adenozinin kafein tarafından bloke edilmesi uykuyu açmasının yanı sıra vücuda enerji veren bir özelliğe de sahip. Böylece kahve tüketenlerin daha enerji dolu olmasının sebebini de anlamış oluyoruz.

Uyku inhibitörlerinin blokesi zihnin daha berrak olmasını da sağlar. Çalışma hayatında yaşanılan sorunlardan biri olan dikkat dağınıklığını içeceğiniz bir bardak kahve ile önleyebilirsiniz. Kahvenin temel bileşenlerinden biri olan kafein, zihnin dağılmasını önler ve işe odaklanılmasını büyük ölçüde sağlar.

Sabahları içilen bir bardak kahve, görünürde çok basit olsa da gün içinde çalışma performansını doğrudan etkileyen bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle sabahları içilen bir bardak kahve gün içindeki çalışma performansını olumlu yönde etkileyecektir.

Kahveyi En Doğal Hali İle Tüketin: Qafé

Kahve, kahve ağacının meyvelerinin toplanması ve uzun bir süreçten geçmesi ile bize ulaşıyor. Kahve denilince saatlerce kavrulmuş çekirdeklerin uygun ölçüde çekilmesi akla geliyor. Ancak kahvenin bu denli işlem görmesi kahvenin besin değerini kaybetmesine yol açıyor.

Kahvenin en ham halini sizlerle buluşturan Qafé ile, hem kahvenin sunduğu enerjiden ve konsantrasyondan yararlanın hem de vücudun yenilenmesini sağlayan yeşil kahvenin şifasına erişin.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz