Salı, Mart 21, 2023

House of the Dragon Üzerinden Edinilebilecek Liderlik Dersleri

George R.R. Martin tarafından oluşturulmuş Game of Thrones evreninin spin-off’u şeklinde 2022 yılının Ağustos ayında izleyici ile buluşan House of the Dragon, birçok liderin iş hayatında ilham alabileceği dersler ile dolu dersek yanılmış olmayız.

Planlarını En İnce Ayrıntısına Kadar Tasarla

House of the Dragon, fantastik bir Orta Çağ evreninde geçen epik hikayedir. Bu evrende hedefe ulaşmak ince işlenmiş planlardan geçiyor. Dizide Kral Eli olarak görev yapan Otto Hightower, Kral Viserys’in güvenini kazanmış bir karakter. Otto, kralın ilk eşi öldükten sonra kızını Viserys ile evlendiriyor. Kraliçe Alicent Hightower krala üçü erkek biri kız olmak üzere dört çocuk veriyor. Bu saatten sonra Otto tüm planlarını varis Prenses Rhaenyra’yı elimine etmek ve torunu Aegon’u tahta geçirmek üzere kurguluyor.

Otto, bu planında önüne çıkabilecek her engeli aşarak kızını Krallık’taki en önemli figür haline getiriyor ve bir sonraki kralın dedesi olarak konumunu güçlendiriyor. İş hayatında planlarınızı en ince ayrıntısına kadar hesaplamanız ve planınıza sadık kalmanız sizin başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

İyi Bir Ekibe Sahip Olmak Başarıyı Getirir

House of the Dragon’un kralı Viserys, tahtta bulunduğu yıllar boyunca Krallığa barış ve huzur getirdi. Bunun anahtarı ise kralın ülkeyi yönetirken fikir aldığı danışmanları. Kral Konseyi, Krallığın birçok noktasından Viserys tarafından seçilen bir grup. Bu grupta herkesin bir görevi bulunuyor ve tek amaçları halkın huzurunu ve refahını sağlamak olduğu biliniyor.

İyi bir lider olmanın yolu aynı zamanda iyi bir ekibe sahip olmaktan geçiyor. Bugün başarılı olan firmaların tamamına yakınında arka planda çalışan ve alanının en iyilerinden olan bir kadroya sahip oldukları bilinen bir gerçek. Bu yüzden çalışma hayatınız boyunca sizi destekleyecek ve daha ileriye taşıyacak bireyleri yanınızda tutmanızda fayda vardır.

Hatalarınızı Söylemekten Çekinmeyen Bir Dost Sizi Güçlendirir

Elbette her insan gibi Kral Viserys de hata yapabiliyordu. Bu hatalar bazen mizacından bazen de konuları tam olarak bilmemesinden kaynaklanıyordu. Bu denli entrikanın olduğu bir sarayda hata yapmak oldukça olasıydı. Ancak Kral’ın erkek kardeşi Prens Daemon zaman zaman söyledikleri ile Kral’ı kızdırsa da Viserys için gerçek bir dost olarak hayatında önemli bir yer tutuyordu. Neredeyse herkesin Kral olduğu için ondan gerçeği sakladığı bu ortamda Prens Daemon Viserys için gerçekleri görebileceği bir aynaydı. Lider olup zirveye ulaştığınızda etrafınızdakiler size bazen işlerin yolunda gittiğini söyleyerek size sahte bir durum sunabilirler. Bu birçok liderin hata yapmasına sebep olan bir durum olarak öne çıkıyor. Bu yüzden yanınızda size durumun aslında nasıl olduğunu söyleyecek birinin bulunması başarınız için elzemdir dersek yanılmış olmayız.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz