Perşembe, Mart 23, 2023

QNET ve KEDV İş Birliği ile Girişimciliğe Kadın Eli Değiyor

QNET, dünyanın farklı kıtalarındaki 100’ü aşkın ülkede çeşitli sosyal sorumluluk projelerine imza atan bir firma olarak adından söz ettirmeyi başarıyor. Kadının iş gücüne istihdamı dünyada önem verilen konular arasında yer alıyor. QNET bulunduğu ülkelerdeki diğer STK’lar ile iş birliğinde bulunarak toplum için çeşitli programlar düzenleyen bir yapıya sahiptir.

KEDV Programında Katılımcı Kadınları Neler Bekliyor?

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ve QNET tarafından düzenlenen ekonomik okuryazarlık programı, kadının iş gücüne daha etkin bir şekilde katılımını amaçlıyor. Kadın istihdamının henüz istenilen seviyeye gelmemiş olması Türkiye’nin bu noktada çok daha fazla efor sarf etmesi gerektiğinin en önemli göstergelerinin başında geliyor.

Programın ana konusu olan ekonomik-okuryazarlık nedir sorusunun cevabı ise şöyle verilebilir: Kadınların günlük yaşamda aşina oldukları veya olmadıkları temel ekonomik terimlerin öğretilmesi ve temel ekonomik bilgilerdir. Aile ekonomisini ekonominin temel taşı olarak düşündüğümüzde kadınların modern ekonomik temellere aşina olmasının önemi açık bir şekilde görülüyor. Ekonomik okuryazarlık eğitimi boyunca kadınlara bütçe, ekonomik planlama, enflasyon, ücret-emek kavramları temel düzeyde öğretilmektedir.

Adsiz tasarim 2

Ekonomik-Okuryazarlık Kursunu Almanın Avantajları Nelerdir?

Aile ekonomilerinin yönetiminin genellikle kadınlar tarafından yapıldığı ülkemizde, kadınların geleneksel hane ekonomisinin yanı sıra günümüzün ekonomik bileşenleri hakkında da temel bir bilgiye sahip olması ailenin finansal olarak güçlenmesine yardımcı olur. Ancak ülkemizdeki kadınların önemli bir kesimi ev hanımı olduğu için aktif bir iş hayatına sahip değildir. Bu durum da genel finansal bilgilerden mahrum kalabilmelerine sebep oluyor.

Ekonomik-okuryazarlık eğitimleri ile kadınlar ev ekonomisine yön verirken ayakları daha sağlam bir şekilde yere basarak karar verebilecekler. Ayrıca program boyunca ev içi veya şahsi birikimleri ile kendi düşünceleri doğrultusunda uygun gördükleri yatırımı yapabilecek seviyede bir eğitim sunuluyor. Ev hanımı olup çalışma hayatına atılmak isteyen kadınlar için hayati bilgiler sunan ekonomik-okuryazarlık kursu, özellikle kendi işletmelerini kurmuş veya kurma hazırlığında olan kadınlar için işletme yönetimi hakkında önemli bilgiler sunuyor. İşletmecinin bilmesi gereken temel konular üzerinde duran bu program, kadın istihdamının ülke çapında artmasına büyük ölçüde katkı sunuyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz