Cuma, Haziran 2, 2023

İş Yerinizde Sürdürülebilir Bir Çevre için Atabileceğiniz 5 Adım

Hızla tükenen dünya kaynakları sürdürülebilir bir çevreyi zorunlu kılmaktadır. Tükenen kaynaklara ek olarak dünya üzerinde oluşan kirlilik yaşamı tehdit eder boyutlara evrilmektedir. Dünya’daki kaynakların tükenmemesi ve çevrenin korunması için sürdürülebilir bir çevreye yani kaynaklarımızı etkin ve çevre dostu olmasına ihtiyaç duyuyoruz.

Sürdürülebilirlik bugün hayatın her noktasına sirayet etmiş durumda. Mikro ölçekte her bireyin sürdürülebilirlik için atabileceği birçok adım bulunuyor. Bir iş sahibi olarak siz de sürdürülebilir bir çevre için bazı önlemleri alabilirsiniz.

Çevre Dostu Malzemeleri Tercih Edin

Bir işyerinde gün içinde birçok malzeme kullanılıyor. Kağıttan temizlik ürünlerine kadar geniş bir skalaya sahip bu ürünlerin bazılarının kullanımı çevre açısından zararlıdır. Örneğin kullanılan temizlik malzemelerinin birçoğu içerdiği kimyasal maddelerden dolayı çevreye zarar verici etkiye sahiptir. Bu etkiye sahip ürünleri kullanmak yerine çevre dostu olarak bilinen temizlik malzemelerini kullanabilirsiniz. Bu ürünler organik bileşenlerden hazırlandığı için doğa içinde çözünebilir bir etkiye sahiptir.

Doğayı İşyerinize Getirin

Gün içinde şehrin karmaşasının hüküm sürdüğü alanlarda saatlerimizi vererek çalışıyoruz. Baktığımız her noktanın doğadan uzak olması farkında olmasak bile birçok çalışanda verim kaybına yol açıyor. Birkaç detayla işyerinize doğayı taşıyarak çalışanlarınızın daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Saksı bitkileri bu konuda size yardımcı olacaktır. Dayanıklı türlerden seçtiğiniz saksı bitkilerini ofisin birkaç noktasına koyarak hem ortamdaki oksijen oranını arttırabilirsiniz hem de çalışanlarınızın doğa ile iç içe olmasını sağlayabilirsiniz.

İşyerinize Gereksiz Malzeme Almaktan Kaçının

Sürdürülebilirliğin önemli noktalarının başında işyerine alınan malzemelerin miktarı ve kalitesi öne çıkıyor. Gereğinden fazla ürün satın almak veya gereğinden fazla ürün harcamak sürdürülebilir bir çevre anlayışı ile ile ters düşmektedir. Ayrıca çevreye zarar veren ürünlerin ofis içinde kullanımı da kaçınılması gereken bir diğer detaydır. Örneğin aylık kağıt tüketimini aza indirerek çevre dostu bir ofis yaklaşımına sahip olabilirsiniz. Diğer yandan geri dönüştürülebilir malzemeleri ofis içinde tercih etmek de isabetli bir yaklaşım olacaktır.

Yeşil Teknolojiyi İşyerinizde Yaygın Hale Getirin

İşyerleri, teknolojik aletlerin sık olarak kullanıldığı alanların başında geliyor. Yeşil teknolojinin ofislerde kullanılması hem enerji tasarrufunu hem de enerjinin daha verimli kullanılmasını sağlar. Yeşil teknoloji de akla ilk gelen ürünlerin başında güneş enerjisi geliyor. Uygun iklim koşullarında bulunan bir ofisiniz varsa güneş enerjisini tercih ederek enerji tasarrufunda bulunabilirsiniz. Ayrıca işyeri aydınlatmasında tercih edeceğiniz çevre dostu ampuller de çevreye katkı sunmanıza imkan sağlayacaktır.

Geri Dönüşümü Teşvik Edin

Sürdürülebilir bir işyerine sahip olmanın yolu yüksek geri dönüşüm oranlarından geçiyor. Ofis içinde kullanılan malzemenin çok azının çöp kutusuna gitmesi gerekiyor. Kalan malzemeler özelliklerine göre ayrılarak geri dönüşüm merkezlerine gönderilmelidir. Kağıt, plastik ve metal geri dönüşüme kazandırılabilecek malzemelerin başında geliyor. Bu malzemeleri geri dönüşüme kazandırarak sürdürülebilir bir çevre için büyük bir adım atmış olacaksınız.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz