Salı, Haziran 6, 2023

Çalışan Ebeveynlerin Hayatını Kolaylaştıracak İpuçları

İş yaşamının getirdiği sorumluluklardan dolayı sevdiklerimize yeteri kadar vakit ayıramadığımız dönemler oluyor. Söz konusu çocuklar olunca da ebeveynlerin birçoğu kendilerini büyük bir ikilemin ortasında buluyor. İş hayatının getirdiği sorumlulukları ve çocukların ebeveynlerine olan ihtiyacını dengeleyebilmek ilk bakışta zor olarak görülse de yapabileceğiniz birkaç taktik ile bu durumu kolaylıkla çözüme kavuşturabilirsiniz.

İş Planı Oluşturmayı Deneyin

Evden veya ofisten olsun çalışan bir ebeveynseniz günün büyük bir kısmında sizi bekleyen sayısız görev bulunması muhtemeldir. Bu görev yığınının arasında unutacağınız herhangi bir görev günlük görev akışının tamamının bozulmasına neden olabilir.

Birçok iş yükü ile karşı karşıya gelen bir ebeveyn olarak iş planına sahip olmanız hatta günlük olarak yapılacaklar listesi çıkarmanız karışıklığı önler. Böylece çocuğunuz veya işiniz ile alakalı bir detayı atlama ihtimalini sıfıra düşürmüş olursunuz.

Çocuklarınıza Karşı Açık Sözlü Olun

Çalışan ebeveynler, küçük yaştaki çocuklarına işe gitmeleri konusundaki mecburiyetlerini anlatırken zorlanabiliyor. Bazı ebeveynler çocuklarının o an içinde bulundukları üzgünlüğü gidermek için yerine getiremeyecekleri vaatler veriyor. Bu durum bir süre sonra ebeveyn ve çocuk arasındaki güven bağının zedelenmesine neden oluyor.

Çalışan bir ebeveyn olarak çocuklarınız ile daha küçük yaşlardan itibaren sorumluluklarınız hakkında açık bir şekilde konuşmalısınız. ilk zamanlar karşılaşacağınız tepki sizin için zor olsa da ilerleyen dönemde çocuğunuz ile aranızda daha sıkı bir güven bağı olduğunu fark edeceksiniz.

İşiniz ve Eviniz Arasında Denge Kurun

Ebeveyn olarak çocuklarınızın sizin yoğun çalışma temposunu anlamasını beklemeniz elbette doğaldır. Ancak iş yaşantınız her ne kadar stresli ve yorucu olursa olsun bu durumu mümkün olduğunca evinize taşımamaya özen gösteriniz. Evinizde çocuğunuz ile geçirdiğiniz zamanın işten tamamen arındığından emin olunuz. Örneğin; maillere veya iş aramalarına cevap vermeyin. Tatil günlerinizde evde iş hakkında daha az konuşmaya özen gösteriniz.

Home Office Çalışan Ebeveynler İçin: Evde Kendinize Özel Bir Çalışma Alanı Kurunuz

Yeni dönemde evden çalışmanın yaygınlaşması evde çalışan ebeveyn konseptini de beraberinde getirmiştir. İlk bakışta ebeveyn ve çocuk için avantajlı görülen evden çalışma sizin iş performansınızın düşmesine ve gün içinde ofise gittiğinizden daha fazla yorulmanıza yol açabilir. Evden çalışan ebeveyn olarak ev içinde dahi iş ve aile yaşamınızın sınırlarını belirlemeniz gerekiyor. Özellikle evden çalışırken küçük çocuğunuz varsa iş esnasında dikkatinizi dağıtabilir, diğer yandan iş yaptığınız esnada çocuğunuza ilgi gösterememeniz çocuğunuzun huysuzlanmasına yol açabilir. Bu durumu önlemek için ev içinde kendinize ait bir çalışma alanınızın olması oldukça önemlidir. Evinizin durumuna göre bu nokta bir oda veya odanın herhangi bir köşesi olabilir. Böylece çocuğunuza siz bu noktadayken sizi rahatsız etmemesini öğretebilir, sizin de işinize konsantre olmasına imkan sağlayabilir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz