Salı, Haziran 6, 2023

En Değerli 5 Doğrudan Satış Yeteneği

Bir ürünü veya hizmeti alıcıya tanıtımı ve satışı ile tamamlanan sürece satış deniliyor. Ticari hayatın her noktasında satış yapmanın birçok yüzüne farkında olmadan denk geliyoruz. Farkında olmadığımız satış tekniğine ise dolaylı satış denilmektedir.

Ancak satışın bir de doğrudan yönü bulunuyor.  Gerek bireyler tarafından gerek kitle iletişim araçlarının kullanımı ile yapılan doğrudan satış, yeteneğin öne çıktığı bir alan olarak öne çıkıyor. Özellikle bireylerin dahil olduğu doğrudan satışta yeteneğin etkisi göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

İletişim

Satışın temel taşı olan iletişim özellikle birey tarafından yapılan doğrudan satış ise büyük önem taşıyor. Satış konusunda yetenekli bir birey satışını yapmak istediği ürünü veya hizmeti doğru bir iletişim dili ile satabilir. Sokakta basit bir mutfak eşyası pazarlayan birçok satıcının kullandığı dil ve alıcısıyla kurduğu bağ doğrudan satışta iletişimin önemini gösteren en basit ve anlaşılır örneklerin başında geliyor.

Satış sırasında kurulan iletişimde hem sözlü hem de bedensel iletişimi aynı anda yürütmeniz önemli bir yetenektir. Göz teması, jest ve mimikler pazarlama iletişiminde en az kullanılan sözcükler kadar önemlidir.

Hikaye Anlatma Sanatı

Doğrudan satış tekniklerinde iletişimin bir alt başlığı olarak görülen hikaye anlatma, aslında kendi başına bir yetenek olarak öne çıkıyor. Doğrudan satış ile uğraşıyorsanız pazarladığınız ürün veya hizmetin bir hikayesi olması potansiyel alıcıların ürüne veya hizmete yönelmesine imkan sağlar.

Hikaye anlatma yeteneği ile karşı tarafa ürünün güçlü yönlerini iletebilir, alıcının zihninde bu ürünü almalıyım mesajını çok daha profesyonel bir şekilde verebilirsiniz. Ayrıca hikayeleştirme ürüne yabancı olan kitlenin de size yakınlaşması için bir fırsat ortaya çıkarabilir.

Özeleştiri Yapmayı Bilmek

Doğrudan satış yaparken elbette hata yapmanız veya beklentinize ulaşamamanız olasılık dahilindedir. Pazarladığınız ürün hedef kitlenizin dikkatini çekmeyebilir veya siz bu ürüne niçin sahip olmaları gerektiğini tam olarak iletememiş olabilirsiniz.

Bu durumu fark ettiğiniz zaman yapmanız gereken öz değerlendirme ve eleştiri de bulunmanızdır. Özeleştiri yapabilme özelliğine sahip olanlar eksikliklerinin farkına daha kolay varabilir.

Yaratıcı Olmak

Doğrudan satışta kullanabileceğiniz seçenekler oldukça fazladır. Bazı teknikler hemen hemen herkes tarafından bilinir ve uygulanır. Ancak yaratıcılığa sahipseniz farkınızı otaya koyarak daha farklı bir teknik kullanabilme imkanına sahip olabiliriz.

Satış yaparken yaratıcılığı farklı şekillerde gösterebilirsiniz. Ürünün veya hizmetin tanıtımını alışılagelmişin dışında bir anlatı kurarak yapabilir veya satış esnasında farklı materyaller kullanabilirsiniz.

Analitik Olmak

Doğrudan satışta sahip olunması gereken bir diğer yetenek de analitik olma yani analiz yapabilme yeteneğine sahip olunmasıdır. Her daim kitlenin nabzını ölçmeli ve trendleri takip etmelisiniz. Farklı alıcı profillerine hakim olmanız ve bu doğrultuda bir strateji kurmanız pazarlama açısından altın değerine sahiptir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz