Cuma, Haziran 2, 2023

Soğuk Havalarda Cildinizi Korumak İçin 5 İpucu

Soğuğun hakim olduğu kış ayları, insan vücuduna doğrudan etkide bulunuyor.  Soğuk havanın cilt üzerinde en az sıcak hava kadar zorlayıcı bir etkisi bulunuyor. Özellikle kuru soğuk denilen havalar kış aylarında birçok cildin kurumasına hatta çatlamasına sebep oluyor.

Cilt sağlığı denildiğinde akla estetik kaygılar gelse de dış etkenlerden dolayı zarar gören cilt, birçok sağlık problemine davetiye çıkarabiliyor. Özellikle kış aylarında cilt bakımının ihmali ise sağlık açısından önemli bir soruna yol açabiliyor.

Cildinizi Nemlendirin

Kuru soğuk havaların hakim olduğu bir noktada kış ayı geçiriyorsanız başta elleriniz olmak üzere vücudunuzun açıkta kalan kısımlarını düzenli olarak nemlendirmeniz gerekiyor. Gün içinde dışarıda kalma sürenize bağlı olarak yüz ve elinizi mutlaka nemli tutmaya çalışın.

Kış aylarında yalnızca dışarıda bulunmak cildin nem kaybetmesine neden olmaz. Evlerde bulunan ısıtma da oda içindeki havanın kurumasına neden olur. Böylece cildiniz nemliliğini koruyamaz. Ev içinde de cilt nemlendiricileri kullanacağınız gibi evinizi nemlendirebilirsiniz.

Kendinizi Rüzgarın Etkilerinden Koruyun

Kış aylarında cildi etkileyen bir diğer etken de rüzgardır. Bahar ve yaz aylarındaki hafif esintiler yerini kış aylarında karayel ve poyraz gibi sert rüzgarlara bırakıyor. Soğuk ve rüzgar kış aylarında yüz gibi hassas cilt noktalarında ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Rüzgarlı havalarda hassas bir cilde sahip olan yüzünüzü mutlaka korumanız gerekiyor. Korumanın yanı sıra cilt nemlendiricisi ile yüzünüzün nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Aşırı Soğukta Uzun Süre Kalmamaya Dikkat Edin

Bulunduğunuz noktada kış ayı daha ılık geçse de kış ayını değerlendirmek için bir kış tatiline gittiğinizde soğuğa daha fazla maruz kalacağınızı unutmayın. Aşırı soğuk havalar ciltte kalıcı problemlerin olmasına neden olabilir. El ve ayaklar başta olmak üzere soğuğun zarar verebileceği hassas cilt noktasına sahip yerleri kalın giyinerek ve nemlendirerek koruyabilirsiniz.

Cildinizi Güçlendirecek Vitaminleri Almayı İhmal Etmeyin

Cilt bakımında vitamin kullanımının etkisi sanıldığından daha fazladır. Kış ayında hastalıklara karşı da direnç göstermeye çalışan vücudumuz yılın kalanına göre çok daha yorgun düşebilir. Ayrıca kış ayında en büyük kaynağı Güneş olan D vitamininden de mahrum kalınır.

Kış aylarında cilt sağlığınızı korumak için gerekli takviye vitaminleri almayı ihmal etmeyiniz. Özellikle D vitamini kullanımını düzenli bir şekilde kullanmanız gerekiyor.

Dermatoloğunuzu Düzenli Olarak Ziyaret Ediniz

Sağlıklı bir cilde sahip olmanın bir diğer yolu da düzenli dermatolog kontrolünden geçmektedir. Özellikle kış aylarında yapılan düzenli ziyaretler sayesinde cildinizde oluşabilecek olası bir olumsuz durumu zamanında tespit ederek önlemini alabilirsiniz.

Kış aylarında cildinizde soğuk havaya bağlı olarak gelişen aksi bir durum fark ettiğinizde mutlaka dermatoloğunuza kontrole gidiniz.

Yıl Boyu Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İsteyenlerin Tercihi: Physio Radiance

Cilt bakımının yılın dört mevsiminde aksatılmadan yapılması gerekiyor. Siz de cildinizin sene boyu nemli ve bakımlı kalmasını sağlamak istiyorsanız, Physio Radiance ürünleri ile bunu sağlayabilirsiniz. Doğal ürünlerden oluşan bileşenleri ile cildinizde herhangi bir reaksiyona yol açmaz. Cildinizin genç kalmasını sağlar.  

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz