Cuma, Haziran 2, 2023

İş Hayatında Adından Söz Ettirmiş 3 Kadın Girişimci

Uzun yıllar dünyanın hemen hemen birçok noktasında erkek egemen bir hayata sahip olan iş dünyası, hızla bu noktadan uzaklaşıyor. Dünyada birçok kadın girişimci başarıları ile dünya çapında isimlerini duyurmaktadırlar.

Cesaretlerinin yanı sıra iş dünyasındaki fırsatları kullanarak başarı basamaklarını tırmanan kadın girişimciler, hem iş dünyasının zorlu yönlerini aşmaya çalışıyor hem de erkek egemen iş dünyasını değiştiriyorlar.

Nicky Goulminis/ Nova Credit

Yunan asıllı Nicky Goulminis, son dönemlerde dünyanın en başarılı iş kadınları arasında yer alıyor. Çocukluk ve gençlik yıllarının bir kısmı İngiltere’de geçen Goulminis, Cambridge Üniversitesi mezunu olarak öne çıkıyor. Mezun olduktan sonra global şirketlerde farklı poziyonlarda kariyer hayatını başarılarla dolduran Goulminis, 2015 yılında Nova Credit’i kuruyor.

Kendisi de bir göçmen olan Goulminis, dünyadaki göç dalgasının göçmenler açısından ne denli zor olduğunu fark ederek göçmenlere finansal ödemelerini kolaylıkla yapabilecekleri bir sistem sunuyor. Özellikle yeni bir ülkede yeni bir yaşam kurmayı hedefleyenler için bankalar ve bireyler arasında köprü kuran bu sistem birçok defa sayısız kuruluş tarafından takdir edilmiştir.

Mary Kay Ash / Mary Kay Cosmetics

Kadınlar için makyajın önemi herkes tarafından biliniyor. Dünyanın en başarılı iş kadınları arasında unutulmaz bir yere sahip olan Mary Kay Ash, henüz dünyanın birçok ülkesinde kadınların iş hayatına katılmadığı hatta oy veremediği bir dönemde dünyaya geldi. 1918 yılında Amerika’nın Teksas Eyaletinde doğan Mary Kay Ash, dönemindeki kadınlara göre çok daha iyi bir eğitim gördü.

1960’ların ortasına kadar farklı iş dallarında çalışan Kay, kadınların iş yaşamında nasıl başarılı olacağını anlatan kitaplar yazdı. 1968 yılında ise ünlü kozmetik markası Mary Kay Cosmetics’i eşi ile kurdu. Doğrudan satış konusunda kadınlara birçok eğitim sağlayan Mary Kay, bu bakımdan da birçok defa farklı kuruluşlardan ödül almıştır. Ünlü iş kadını 2001 yılında hayata gözlerini yummuştur. Ancak arkasında büyük bir servet ve isim bırakmıştır.

Coco Chanel /Chanel

Tüm dünyanın adını bildiği ilk kadın girişimciler arasında yer alan Coco Chanel, Fransa’da fakir bir aileninin bir çocuğu olarak dünyaya geldi. Onun doğduğu zamanda dünyada kadın hakları açısından herhangi bir düzenleme dahi bulunmuyordu. Hayatın zorlukları ile küçük yaşta yüzleşen Coco Chanel, annesinin ölümü üzerine çocukluk yıllarını yetimhanede geçirdi.

Çocukluk yıllarında dikişe duyduğu ilgi onu kısa sürede bir dünya devi yapacaktı. Zaman içinde diktiği kıyafetler Paris sosyetesinin ilgisini çekti ve kısa sürede tasarladığı kıyafetler dünyanın birçok noktasında bulunan bireyler tarafından beğeni ile kullanıldı.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz